رونق تولید ملی | جمعه، ۲۶ مهر ۱۳۹۸

كه لتوور و هونه ر - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

برنامه های سیما

كه لتوور و هونه ر

 

فرهنگ و مدنيت در جهان امروز عنصری اساسی و بسيار مهم در روابط اجتماعی و ارتباطات گسترده ميان جوامع محسوب می شود. تمدن مهم ترين عامل درخشش يک جامعه و ملت است. هنگامی که ما به اين واژه می انديشيم همواره تمدن بزرگ ايران به ذهن خطور مي کند. تمدنی با قدمتی چند هزار ساله که بر تارک تاريخ می درخشد و در بررسی و مطالعه اين تمدن بزرگ و ترکيب آن نقش مردم کرد به طور آشکار بر صفحه تاريخ اين سرزمين جلوه می کند.

کردها در سرزميني پهناور از کوه ها و دشت های به هم پيوسته ای که از کوهستان های زاگرس تا کوه های تورس در آناتولی و از شمال جلگه خوزستان تا کوه های ارمنستان کشيده شده، سکونت دارند.

یکی از مهمترین جاذبه های استان کردستان  ویژگی های فرهنگی آن است  که نمونه ی این ویژگی ها در سراسر کشور کم نظیر هستند. این ویژگی ها بیشتر در عوامل فرهنگی همانند زبان، ادبیات، لباس، موسیقی، رقص ،جشن ها و مراسم خاص و صنایع دستی  بارزتر از سایر عوامل فرهنگی نمایان  شده اند. این ویژگی های فرهنگی بر خلاف سایر مناطق کشور همچنان در این استان به صورت پویا در میان مردم جاری است. با وجود پیشرفت ارتباطات  و در نتیجه استحاله فرهنگی  و از بین رفتن بسیاری از فرهنگ ها، خوشبختانه فرهنگ مردم کردستان به  علت ریشه عمیق  آن، پویا تر از گذشته در بسیاری موارد همانند: موسیقی و رقص  بر سایر مناطق همجوار  و کشوری نیز تاثیر گذار بوده است.

از آنجايی كه مي دانيم فرهنگ و هنر هميشه و در طول تاريخ در زندگي ملت كرد نقش مهمي را ايفا نموده است به شكلی كه در جای جای زندگی مردم اين پهنه از سرزمين ميهن عزيزمان ايران می توان آن را به وضوح مشاهده كرد. از اين رو و با اين سبقه تاريخي همواره ملت (كرد) توانسته اند هنرمندان بی شماری را در عرصه های گوناگون به جهانيان بشناسانند.

با توليد يك مجموعه برنامه قصد داريم تا برای اولين بار از زبان خود اين بزرگواران فراز و نشيبی را كه در عرصه فرهنگ و هنر اين ديار طی كرده اند بشنويم تا هم گامی برداشته باشيم نه چندان بزرگ در راستای تقدير از اين عزيزان و هم تجديد خاطره ای باشد برای هم نسلهايشان و هم آشنايی هر چه بيشتر نسلهای جوان و آيندگان با اين سرمايه های جاودان ايران زمين.

اهداف برنامه: ايجاد انگيزه ملي همگرايی و همكاری عمومی در جهت افزايش اقتدار و وحدت - ايجاد اميد نشاط و خودباوری ملی در جهت نرم افزاری و توليد علم و رشد و توسعه فرهنگی اجتماعی - رعايت اصول و ارزش های حرفه ای هنری و كارشناسی در توليد برنامه ها - پاسداری از فرهنگ و حفظ ميراث ايران اسلامی.

 

 

عوامل برنامه:

مجری طرح، کارگردان و تهیه کننده: زانیار عزیزی

تصویربردار: سوران خاطری

صدابرداری: فرید صداقت