جهش تولید | جمعه، ۲۶ دی ۱۳۹۹

قدیمی‌ترین سند ازدواج کردستان در فهرست آثار ملی قرار گرفت - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

قدیمی‌ترین سند ازدواج کردستان در فهرست آثار ملی قرار گرفت

قدیمی‌ترین سند ازدواج کردستان در فهرست آثار ملی قرار گرفت


مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان گفت:

قدیمی‌ترین سند ازدواج کردستان در فهرست آثار ملی قرار گرفت

سیدمحسن علوی در جمع خبرنگاران از ثبت قدیمی‌ترین سند ازدواج استان در فهرست آثار ملی کشور خبر داد و اظهار کرد: این سند قدیمی‌ترین سند مکتوب در زمینه ثبت ازدواج در کردستان است که در زمره آثار ملی کشور قرار گرفت.

به گفته وی، این سند واقعه مهم ثبت ازدواج رضاقلی‌ خان اردلان فرزند خسروخان اردلان و حسنیجهان خانم با طوبی سلطان خانم دختر عباس میرزا و خواهر محمدشاه قاجار نوه فتحعلی شاه است.

وی خاطرنشان کرد: این سند مربوط به بیش از 180 سال پیش است که در سال «12٥٤ ه.ق» در سنندج در نهایت زیبایی و با خط شکسته نستعلیق نگارش و تذهیب شده است.

وی اضافه کرد: ابعاد این سند 111×61 سانتی‌متر است و اهمیت زیادی در بین اسناد تاریخی کردستان دارد که خوشبختانه در بین آثار ملی ثبت شده قرار گرفت.

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کردستان در ادامه از برپایی نمایشگاه بر فرهنگ و هنر مانا در سنندج خبر داد و افزود: این نمایشگاه به همت این اداره کل و با همکاری موزه ملی ایران و پایگاه ملی زیویه و کرفتو راه‌اندازی می‌شود.

به گفته وی، این نمایشگاه شامل آثار پر رمز و راز دوره مانایی با عنوان «گذری بر فرهنگ و هنر ماناها» است که از 20 لغایت 30 بهمن ماه جاری در موزه سنندج برپا می‌شود.

وی با بیان اینکه این آثار از جمله آثار با ارزش مکشوفه در منطقه غرب و شمال غرب ایران است، تصریح کرد: آثاری از موزه ملی ایران به امانت گرفته شده است که در این نمایشگاه در معرض دید همگان قرار خواهد گرفت.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ماناها بین سده 9 تا 6 پیش ‌از میلاد در حدفاصل دریاچه‌های ارومیه و زریبار مریوان حکمرانی می‌کردند که بعدها بخشی از حکومت ماد را تشکیل دادند.

منبع خبرگزاری: فارس

آدرس کوتاه :