جهش تولید | چهارشنبه، ۲۰ فروردین ۱۳۹۹

قاچاق کالا اثرات بسیار زیان باری برای اقتصاد و سلامت جامعه دارد - نمایش محتوای خبر

 

 

قاچاق کالا اثرات بسیار زیان باری برای اقتصاد و سلامت جامعه دارد

استاندار کردستان گفت:

قاچاق کالا اثرات بسیار زیان باری برای اقتصاد و سلامت جامعه دارد

عبدالمحمد زاهدی به مناسبت هفته مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان این مطلب افزود: 12 تیرماه سالروز فرمان مقام معظم رهبری برای مبارزه جدی با قاچاق کالا است که ایشان مطالب بسیار مهمی را در خصوص آثار و تبعات قاچاق کالا و ضرورت مبارزه جدی در این خصوص بیان فرمودند.

وی با بیان اینکه قاچاق کالا دو بخش ورودی و خروجی دارد اضافه کرد: قاچاق ورودی به داخل کشور ضربه اساسی به تولید داخلی وارد می کند چرا که بدون پرداخت هیچگونه حق گمرکی به دولت وارد کشور می شود.

زاهدی کاهش درآمدهای دولت را یکی دیگر از تبعات سوء قاچاق کالا در کشور برشمرد و گفت: کاهش درآمدهای دولت عملا برنامه ریزی های دولت برای ارتقا رفاه عمومی و توسعه زیرساخت ها را دچار مشکل می کند.

استاندار کردستان ورود کالاهای تقلبی با مارک اصلی وعدم خدمات بعد از فروش را خیانت به مصرف کنندگان آن کالاها ارزیابی کرد و افزود: ورود مواد غذایی و مواد آرایشی بهداشتی به دلیل نبود نظارت  وعدم رعایت استانداردهای مورد نیاز سلامت جامعه را با خطر مواجه می کند و همین امر ضرورت مبارزه جدی تر را دوچندان می کند.

وی کالاهای قاچاق خروجی را شامل مواد سوختی ، آرد و دیگر نیازهای اساسی جامعه دانست و گفت: قاچاق این کالا ها به خارج از مرزها در صورتی انجام می شود که جامعه خود نیازمند مصرف آنان است.

زاهدی عدم محاسبه میزان واردات و صادرات و چالش در برنامه ریزی را از دیگر آثار مخرب قاچاق کالا اعلام کرد و اظهار داشت: موضوع نگران کننده قاچاق سازمان یافته ودر سطح وسیع است که ضربات جبران ناپذیری را بر پیکر تولید واقتصاد کشور وارد می کند وبه همین دلیل باید برخورد جدی و قاطعانه صورت بگیرد.

استاندار کردستان در بخش دیگری از سخنان خود به مبادلات مرزی از سوی مرزنشینان در طی ادوار مختلف تاریخی اشاره کرد و گفت : برای کاهش قاچاق کالا باید مبادلات مرزی را قانونمند کرد و تولید کنندگان نیز با ارتقا کیفیت تولیدات خود و کاهش قیمت تمام شده  به این امر کمک کنند.

منبع خبری: پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان