رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۸

قالیبافی - نمایش محتوای صدا

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

قالیبافی

 

قالی بافی در کردستان بسیار رایج است و نام کردستان همیشه مترادف با مهمترین قالی های دستباف بوده که با کمال ذوق و سلیقه پدید آمده است و قالی افشار و سنندج و بیجار و بوکان امروز شهرت جهانی دارد و به تحقیق یکی از پرارزش ترین فرشهای ایران است.

بیشتر طرح های مورد استفاده قالیبافان در کردستان طرح های شکسته بوده است و بندرت از طرح های دیگر استفاده می شود. از میان این طرح ها می توان به طرح ماهی درهم (هراتی)، ریزماهی نقش بته ای, گل وکیلی, گل میرزاعلی, گل مینا و شاخ گوزن و میناخانی اشاره کرد.

گلیم:

مبدأ مشهورترین گلیم های کردستان, سنه است که در حال حاضر شامل سنندج و اطراف آن می شود. این منطقه از مراکز مهم تولید قالی و گلیم های کردستان به شمار می آمده است.

سنه از زمان سلطنت صفویان پایتخت کردستان بوده است و تأثیر صفویان در گلیم های به جای مانده از قرون هجدهم, نوزدهم و اوایل قرن بیستم به وضوح دیده می شود. گلیم های قبایل سنجابی و جاف تحت تأثیر آویزهای زربافت و قلاب دوزی شده صفوی است. گلیم های سنه چه از نظر فنی و چه از لحاظ زیبایی شناسی با دیگر گلیم هایی که توسط قبایل و چادرنشینان کرد بافته شده, تفاوت دارد. در بافت آنها نوعی ذوق هنری دیده می شود و بیش از گلیم های دیگر به فرش های گره دار ایرانی شبیه است.

در کردستان، گروه‌های مختلفی از عشایر هم‌چنان زندگی کوچ‌واره‌ای دارند. فرش از تولیدات سنتی و زیبای عشایر است. زندگی عشایری، در طرح‌های فرش‌های کردی نقش‌ زیادی دارد. عشایر کردستان بیشتر در مناطق بانه، سقز، مریوان، دیواندره، سنندج و اورامانات‌ که دارای کوهستان‌ های بلند و درهّ‌های عمیق است، زندگی می‌کنند. اکثر آن‌ها به کشاورزی و دامداری اشتغال دارند. به خصوص در بافتن قالی(کردی)، جاجیم، گلیم و تولید لباس از پشم و گیوه سهم بسزایی دارند.

فرش‌های کردستان از پشم و کرک، پشم و ابریشم و ابریشم بافته می‌شود. مواد اولیه شامل: پشم، پنبه، ابریشم، دار و چله‌فرش، رنگ بافت نقش و طرح در بررسی فرش کردستان مورد نظر است. پشم‌های بومی و محلی برای تولید فرش کردستان به کار می‌رود، که در این‌باره می‌توان‌ به پشم‌های نژاد کردی - سنندجی، بلوچی و لری اشاره کرد. بخشی از گوسفندان نژاد آذربایجان‌ نیز دارای پشم مرغوب‌اند. چله و پود فرش‌های کردستان به تدریج پنبه‌ای شده‌اند؛ شهرهای‌ سنندج و بیجار و برخی روستاهای اطراف این مناطق، از بیشترین تولیدکنندگان فرش‌های‌ دوپود و ظریف‌اند. پود کلفت و نازک مورد نیاز، از همدان، تبریز، اصفهان و کاشان تهیه می‌شود. پرورش ابریشم در کردستان این امید را به وجود می‌آورد که در تولید فرش‌های ابریشمی از این‌ نوع ابریشم استفاده شود.