جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۳ خرداد ۱۳۹۹

عملیات پاکسازی سردشت و بانه - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

برنامه های سیما

عملیات پاکسازی سردشت و بانه

عملیات پاکسازی سردشت و بانه


 

سردشت:

شهرستان سردشت در جنوب غربی استان آذربایجان غربی از شهرهای کردنشین این استان می باشد. این شهردر هفتم تیرماه سال 1366 مورد حمله شیمیایی جنگنده های عراقی قرار گرفت. در 15 شهریور ماه سال 1358 نیروهای تحت امر شهید چمران به همراه ستونی که شب هنگام به آن‌ها پیوست، در نقاط اصلی شهر سردشت مستقر شدند و توانستند به همراه نیروهای هلی برن شده در تپه‌های اطراف شهر، ژاندارمری سردشت را که تا آخرین لحظه در تصرف ضد انقلاب بود، از دست آن‌ها خارج کنند. عراق قبل از این بارها جبهه‌های جنگ را بمباران شیمیایی کرده بود؛ اما سردشت اولین شهر مسکونی ایران بود که مورد حمله شیمیایی هواپیماهای عراقی قرار می گرفت.در این فاجعه 108 نفر از ساکنان شهر در دم شهید، و صدها نفر مجروح و مصدوم شدند.

بانه:

بانه شهرستانی در شمال غربی استان کردستان می باشد. این شهر از شمال شرق با شهر سقز، از شمال غرب با شهر سردشت و در غرب با شهرهای استان سلیمانیه عراق از جمله «ماووت» همسایه است. این شهرستان از جنوب (دره شیلر) و غرب با کشور عراق هم مرز است و دارای حدود 73 کیلومتر مرز با این کشور می باشد. بانه از جمله شهرهای مورد توجه ضد انقلاب بود. پادگان ارتش این شهر در اوایل اردیبهشت 59 در محاصره ضد انقلاب قرار گرفت که با حضور 90 نفر از نیروهای اعزامی گردان 1 سپاه تهران ازاد شد. همچنین بعد از آزاد سازی جاده سقز- بانه، شهر بانه نیز توسط یک گروه رزمی از ارتش و سپاه به فرماندهی شهید صیاد شیرازی در تاریخ 6/3/59، از حضور ضد انقلاب پاکسازی شد. از عملیات‌های انجام گرفته در این منطقه می‌توان به عملیات بعثت، وحدت، هادوی، انصارالله و غدیرخم اشاره کرد.

بمباران 15 خرداد: در 15 خرداد سال 1363، مردم بانه به همراه تعدادی از رزمندگان اسلام، بعد از برگزاری راهپیمایی به مناسبت سالگرد 15 خرداد سال 1342، در پارک شهر آن روز و «پارک 15 خرداد» امروز بانه، اجتماع کردند. مراسم به نیمه نرسیده بود که بمباران شروع شد. در پی این جنایت وحشتناک نزدیک به 590 نفر از شهروندان بانه و رزمندگان حاضر در راهپیمایی، شهید و حدود 400 نفر مجروح شدند.

 

 

عوامل برنامه:

تهیه کننده: دارا سیدعباسی

دستیار: خاطره میرزایی

تصویربردار: فواد فارابی – شهاب مرادی

دستیار صدا و تصویر: حیدر رحیمی

تدوینگر: حیدر شکیبا