نمایشگر دسته ای مطالب

علی یونسی

علی یونسی


یکی از ویژگی های استان کردستان وجود شعرا و نویسندگان و زنان و مردانی است که همواره خدمتگذار عرصه فرهنگ و ادب این مرز و بوم بوده اند. یکی از این مفاخر دکتر ابراهیم یونسی مترجم و نویسنده شهیر کشور بود که در سال 1393 دار فانی را وداع گفت. یکی دیگر از نویسندگان و شعرا و خادمین فرهنگ و ادب مردم کردستان، علی یونسی، عموزاده دکتر ابراهیم یونسی است که چندسالی را در خدمت دکتر یونسی، تلمذ کرده است. وی از جانب مادر نیز با دکتر ابراهیم یونسی خویشاوندیو قرابت دارد.

علی یونسی در سال 1335 در بانه متولد شد. تحصیلات ابتدایی را و متوسطه را در بانه و بیجار گذراند. در سال 1356 به استخدام آموزش و پرورش درآمد و درهمان سال وارد دانشکده تربیت معلم سنندج شد. در سال 1378 از بانه به سنندج نقل مکان نمود و در همین سال به سمت مسئول بخش کردی روزنامه آبیدر و ویراستار این نشریه منصوب شد. وی حرفه روزنامه نگاری را از سال 65 آغاز کرده بود و با نشریات کیهان، کیهان فرهنگی، دنیای سخن، جامعه سالم و سپس جام جم کردستان همکاری داشت. از دوران نوجوانی سرودن شعر فارسی و کردی را آغاز کرد.

علی یونسی توانست در نگارش و خلق آثار رادیویی موفقیتهای بزرگی کسب کند به گونه ای که در سال 84، 86، 87 و 1393 به عنوان تهیه کننده و نویسنده برتر در جشنواره های کشوری صدا و سیمای مراکز موفق به دریافت لوح افتخار و جایزه ویژه گردید.

همچنین در جشنواره های پیرامونی دفاع مقدس و مواد مخدر نیز موفق به آثار فاخری گردید. در بخش تحقیقات نیز، وی توانست به همراه یکی دیگر از همکارانش به نام آقای نظام صالحی، مشترکا موفق به خلق یک اثر پژوهشی در زمینه بیت و باوی کورده واری گردد و به نام اثر پژوهشی برتر در جشنواره مراکز در سال 1388 دیپلم افتخار و جایزه پژوهشگر برتر را دریافت کند. او شاعر و ترانه سرا و عضو شورای شعر و موسیقی مرکز کردستان نیز هست.

علی یونسی هم اکنون در صدا و سیمای مرکز کردستان غیز از سمت های ویراستاری، نویسندگی و گویندگی به تهیه کنندگی برنامه های ادبی فرهنگی، سریوه، چوار باخ، ویناو، کونه هه وار،دیروک، دیاری هه ینی، ئیواره ی هه ینی را عهده دار است که از ویژه برنامه های موفق مرکز کردستان است. علی یونسی دارای همسر و 3 فرزند است و هم اکنون در شهر سنندج سکونت دارد.