جهش تولید | جمعه، ۱۵ اسفند ۱۳۹۹

علت بسیاری از تخلفات در سیستم‌ اداری عدم تسلط مدیران به قانون است - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

علت بسیاری از تخلفات در سیستم‌ اداری عدم تسلط مدیران به قانون است

علت بسیاری از تخلفات در سیستم‌ اداری عدم تسلط مدیران به قانون است


مدیرکل دیوان محاسبات کردستان گفت:

علت بسیاری از تخلفات در سیستم‌ اداری عدم تسلط مدیران به قانون است

مراد محمدی در همایش علمی کاربردی مسؤولان مدیریت عملکرد بهزیستی سراسر کشور که در سنندج برگزار شد با بیان اینکه در دستگاه‌های اجرایی بحث‌هایی با نام فساد اداری و تخلف وجود دارد، اظهار کرد: هر تخلفی ممکن است فساد نباشد اما هر فسادی تخلف است.

وی با بیان اینکه به موجب قانون هر عمل و یا فعلی که قانون منع کرده، انجام شود تخلف محسوب خواهد شد، افزود: تخلفات در گروه عنصر مادی، معنوی و قانونی تقسیم‌بندی می‌شوند که عمده تخلفاتی که در سیستم‌های اداری رخ می‌دهد تخلف قانونی است.

محمدی اظهار داشت: در پایان سال در زمان فراغت از بودجه می‌بینیم صدها مورد تخلف اتفاق افتاده و علت اکثر این تخلف‌ها عدم آشنایی مدیران به قانون است.

مدیرکل دیوان محاسبات کردستان افزود: در آسیب‌شناسی‌هایی که انجام شده است عدم شناخت مدیران و بدنه کارشناسی ادارات با قوانین و مقررات و ناآگاهی از قانون موجب بسیاری از تخلفات می‌شود.

وی تصریح کرد: همچنین تعدد قانون‌ها فرصت اجرای صحیح را از مدیران گرفته و حتی برخی از قانون‌ها در تضاد و تعارض با یکدیگر هستند.

این مسؤول عنوان کرد: تا زمانی که سیستم دولتی ما تصمیماتش بر مبنای قانون باشد مدیران باید قبل از انجام هر کاری به قانون آن کار مراجعه کنند تا تخلفی صورت نگیرد.

مدیرکل دیوان محاسبات کردستان بیان کرد: یک مدیر باید به قانون و تکالیف مسلط بوده و نسبت به شرح وظایف شناخت کامل داشته باشد.

وی با بیان اینکه برای جلوگیری از تخلف باید در مقام نظارت و اجرا به یک نقطه مشترک برسیم، اظهار داشت: دیوان محاسبات کردستان این آمادگی را دارد هر جا ابهامی هست در کمیته‌هایی که در دستگاه محاسبات تشکیل شده این ابهام مورد بررسی قرار گیرد تا به یک فهم مشترک برسیم و اتفاقی برای دستگاه اجرایی رخ ندهد.

محمدی افزود: یکی از مواردی که دیوان محاسبات بر آن تأکید دارد تشکیل و تقویت نظام کنترلی داخلی در دستگاه‌های اجرایی است و اگر این نظام کنترلی ضعیف باشد بی‌قانونی ایجاد خواهد شد.

مدیرکل دیوان محاسبات کردستان تصریح کرد: یکی از بحث‌هایی که دستگاه‌های اجرایی در خصوص تخلف با آن روبه‌رو هستند و پرونده‌های تخلف زیادی در این خصوص وجود دارد مصلحت‌اندیشی مدیران در انجام امورات است.

وی با تأکید بر اینکه قانون بر مصلحت ارجحیت دارد و باید در هر صورت به قانون توجه شود، گفت: مصلحت‌اندیشی باعث می‌شود که بی قانونی در جامعه رواج پیدا کند و رهبر معظم انقلاب نیز در این باره فرموده‌اند در هر کاری معیار باید قانون باشد.

محمدی با تأکید بر لزوم تقویت نظام کنترلی داخلی بیان کرد: برای هر واحدی یک نظام کنترلی باید وجود داشته باشد و این کنترل باید در لحظه و آنلاین انجام شود.

مدیرکل دیوان محاسبات کردستان اظهار کرد: چون فرهنگ رعایت قوانین در جامعه ما ضعیف است پس باید نظارت‌ها همیشگی و بیشتر باشد و برای جلوگیری از تخلف، انجام امورات در دستگاه‌های اجرایی و خدمات‌رسان باید به صورت سیستمی انجام شود و ارباب و رجوع کمتر با کارمندان در ارتباط باشند.

وی افزود: در سیستم‌های اداری باید گلوگاه‌های فساد بسته شود و فضای تطمیع و تخلف کارمندان از بین برود.

محمدی در پایان با بیان اینکه عدم گزارش تخلفات توسط مدیران خود نوعی تخلف است، گفت: همه باید قانون ارتقای سلامت اداری را که در سال 92 در مجلس به تصویب رسید بخوانند و بیشتر به آن توجه کنند.

منبع خبرگزاری:فارس

آدرس کوتاه :