جهش تولید | جمعه، ۲۶ دی ۱۳۹۹

طنین نوای مولودی خوانی در کردستان به مناسبت هفته وحدت - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

طنین نوای مولودی خوانی در کردستان به مناسبت هفته وحدت

طنین نوای مولودی خوانی در کردستان به مناسبت هفته وحدت


 

مولودی خوانی یکی از آئینهایی است که همزمان با آغاز ماه ربیع الاول و به ویژه فرارسیدن ایام هفته وحدت در کردستان و سایر مناطق اهل سنت آغاز می شود و تا پایان این ماه مبارک در مساجد، تکایا و مکانهای مذهبی همراه با مراسمهای خاصی برگزار می شود.

از گذشته دور تا کنون برگزاری برنامه های مولودی خوانی همزمان با آغاز ماه ربیع الاول و میلاد حضرت محمد (ص) در استان کردستان سابقه داشته و هر سال این مراسم با شور و شکوه خاصی در تمامی نقاط استان و سایر مناطق اهل سنت کشور برگزار می شود و امروز برغم گذشت سالهای بسیار برگزار آئین های مولودی خوانی در استان کردستان و سایر مناطق کشور به عنوان یک مراسم ثابت مورد توجه و عنایت ویژه مردم قرار می گیرد.

جمعیت استان کردستان همانند چند استان دیگر کشور تلفیقی از مردمان شیعه و سنی است که همه ساله با شور و شوق فراوان به استقبال میلاد پیامبر بزرگ اسلام می روند و با برگزاری آئین های مختلف از جمله مولودی خوانی در مساجد و تکایا این ایام را گرامی می دارند که اوج این برنامه ها همزمان با آغاز ایام هفته وحدت است.

هفته ای که بنا به دستور بنیانگذار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و از ۱۲ ربیع الاول (روز میلاد حضرت محمد به روایت اهل سنت) تا ۱۷ ربیع الاول (میلاد آن حضرت به روایت اهل تشییع) به نام هفته وحدت نامگذاری شده و هر ساله برنامه های خاصی برای گرامیداشت این ایام در نظر گرفته می شود و مردم به صورت خودجوش با برگزاری مراسم های مختلف این ایام را گرامی می دارند. بیش از سه هزار تکیه، مسجد و مکان مذهبی در استان کردستان هر ساله و همزمان با ایام هفته وحدت و ماه مبارک ربیع الاول میزبان برگزاری مراسم های مولودی خوانی در استان است که البته به جز ماه ربیع الاول در هر ماه حداقل یک مولودی خوانی در مساجد برگزار می شود و در ماه ربیع الاول (ماه مولود) نیز در تمامی مساجد و اکثر منازل مراسم مولودی خوانی برگزار خواهد شد.

یکی از سنتهای دیرینی که همچنان در شهرها و روستاهای استان کردستان برگزار می شود برپایی مراسم های مولودی خوانی است به نحوی که امروزه علاوه بر مساجد و تکایا، اکثر منزل های شخصی نیز در ایام ماه ربیع الاول میزبان کسانی است که به عشق مهربانی محمد مصطفی (ص) در یک محفل جمع شده و به راز و نیاز با خداوند بزرگ می پردازند و طنین خوش صدای دف از منازل کردستانی ها در این ایام بلند می شود.

مراسم مولودی خوانی به شکلی است که اشعاری با نثر زیبا در وصف حضرت محمد (ص) از کودکی تا زمان وفات سروده شده و یک نفر که صدای خوش دارد همراه با نوای دف، دو طبل و شمشال آنها را می خواند و جمع حاضر نیز بعضی از مصراع ها را تکرار کرده و مراسم این گونه ادامه می یابد.

در این مراسم ابتدا چند آیه از قرآن مجید تلاوت می شود، بعد از بیان مقدمه ای کوتاه، فصلی از "قصیده بردیه" خوانده می شود، این اولین و معمولی ترین بخش از مولودخوانی است که البته همه حاضران در این محفل این اشعار را حفظ هستند و همزمان و همصدا در نوبت خود، شعرهای سربند را تکرار می کنند که نوای خوش به وسیله دف، تاس، دوطبله و گاهی شمشال نیز همراهی می شود.

مولودنامه اشعاری زیبا و روان در وصف حضرت محمد (ص) از کودکی تا زمان فوت ایشان است بعد از پایان این بخش از مراسم، سخنران که معمولا یکی از روحانیون حاضر در این محفل است بحثی را آغاز می کند که محتوای آن عظمت قرآن یا شخصیت و رسالت پیامبر (ص ) یا هر مطلب دینی دیگری است که بیشتر جنبه تشویق مسلمانان برای تازه کردن عهد و پیمانشان با خدا را دارد.

بعد از آن موضوع اصلی مولود نامه شروع می شود و آن تاریخچه ای است قبل از تولد حضرت محمد (ص)، دوران کودکی و نوجوانی و جوانی و شناخت خدا و عبادات و چگونگی بعثت آن حضرت که با سروده های بسیار روان و شیوا توسط افراد خوش صدا و به نوبت خوانده می شود.

در پایان با خواندن خطبه الوداع که آخرین خطبه پیامبر اسلام (ص) است، حاضران به احترام حضرت به پا می خیزند و رو به قبله ایستاده آوای خوش "یا محمد مصطفی" را می خوانند و برای حاضران، شفای بیماران، ترقی اسلام و مسلمین به طور دسته جمعی در فضایی سرشار از سرور و قلب هایی پر از محبت، ایمان، معنویت و اخلاص و عشق به پیغمبر (ص) دعا می کنند.

همزمان با برگزاری مراسم های مولودی خوانی در منازل آئین های ویژه ای نیز با مشارکت اهالی محل و البته به شکلی گسترده تر و با مشارکت جمعی از اقشار مختلف مردم در مساجد نیز برگزار و در آن گروه های دف نوازی و مولودی خوانی به اجرای برنامه می پردازند.

نذر و نذورات در ماه مولود در میان مردم کردستان از جایگاهی ویژه برخوردار است توزیع نذر و نذورات در ایام ماه مولود نیز در استان کردستان رونق خاصی دارد به گونه ای که هر فرد به اندازه وسع و توانایی خود در این ایام اقدام به توزیع نذورات کرده و بیشتر آن را در میان افراد نیازمند توزیع می نماید که البته اکثر خانواده های کردستانی هم در این ایام اقدام به توزیع خرما در بین همسایگان خود می کنند.

انجام نذورات در مناطق روستایی کردستان نیز با شکوه بیشتری از گذشته دنبال می شود و به گونه ای است که هر خانواده ای معمولا یک گوسفند را از ابتدای سال برای مولودی در ایام میلاد حضرت محمد (ص) قرار داده و در این ماه گوشت آن را در بین مردم و خانواده های همسایه و نیازمند توزیع می کند.

در کنار این گونه برنامه ها دیدار از خانواده های که در طول سال جاری یکی از اقوام خود را از دست داده و کمک به آزاد سازی زندانیان و افراد نیازمند از دیگر آیین هایی است که در مناطق مختلف کردستان و در ایام ماه ربیع الاول برگزار می شود و با توجه به گذشت سالهای بسیار ولی مراسم مولودی خوانی همچنان با شور وصف ناشدنی از سوی مردم کردستان برگزار و این ایام گرامی داشته می شود.

آدرس کوتاه :