جهش تولید | چهارشنبه، ۱۲ آذر ۱۳۹۹

طرح کاهش مخاطرات باغداری در کردستان اجرا می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

طرح کاهش مخاطرات باغداری در کردستان اجرا می‌شود

طرح کاهش مخاطرات باغداری در کردستان اجرا می‌شود


رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان گفت:

طرح کاهش مخاطرات باغداری در کردستان اجرا می‌شود

کریم ذوالفقاری در جلسه ستاد باغبانی استان کردستان که در سالن جلسات سازمان جهاد کشاورزی استان برگزار شد، اظهار داشت: اجرای طرح کاهش مخاطرات باغداری باید با دو مسیر (الف) و (ب) تعریف شود و در حالت (الف) بر روی باغات موجود تمرکز کنیم و در حالت (ب) نیز بر روی باغاتی که در آینده اجرا خواهند شد، متمرکز خواهد شد.

وی افزود: در قالب این طرح، نظرات و توصیه‌های خود را به دولت ارائه می‌دهیم و مقدار تسهیلات لازم برای اصلاح هر هکتار باغ را نیز تعریف خواهیم کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: در این طرح، دولت، جهاد کشاورزی و مردم هر کدام به یک میزان باید مشارکت داشته باشند.

ذوالفقاری گفت: این طرح در راستای عملی‌کردن شعار سال جاری و در راستای اقتصاد مقاومتی خواهد بود و فرصت مناسبی برای استان است که با قاطعیت مدعی باشیم که یک طرح بزرگ اقتصاد مقاومتی در کردستان اجرایی شده است.

وی عنوان کرد: در اجرا و برنامه‌ریزی‌های لازم و تخصصی برای اجرای طرح کاهش مخاطرات باغداری استان کردستان، دانشگاه کردستان، مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی استان، ستاد باغبانی و نمایندگان جهاد کشاورزی شهرستان‌های استان سهیم خواهند بود تا یک طرح کامل و بدون نقص پیاده شود.

ذوالفقاری با اشاره به شعار سال جاری مبنی بر سال «اقتصاد مقاومتی، اقتصاد و عمل» عنوان کرد: در این راستا جلسات متعددی با مسئولان وزرات جهاد کشاورزی و مسئولین دولتی انجام داده‌ایم.

وی با اشاره به خسارت‌هایی که در سال 94 بر کشاورزان وارد شد، ابراز داشت: از 70 میلیارد تومان خسارتی که شامل بیمه می‌شود، تاکنون 55 میلیارد آن به کشاورزان پرداخت شده و این موجب اعتراض آنان شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: قطعاً میزان خسارت‌ها بیشتر از 70 میلیارد تومان است و شاید به 150 میلیارد تومان هم برسد که فقط 70 میلیارد آن شامل بیمه بوده است.

وی افزود: با وارد شدن خسارت به بخش کشاورزی، دولت به دو حالت ضرر و زیان می‌بیند، یکی میزان خسارتی است که باید پرداخت کند و دیگری اینکه خسارت موجب می‌شود تا محصولی برداشت نشود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان تصریح کرد: تنها راه جلوگیری از خسارت در بخش کشاورزی و علی‌الخصوص باغداری، تغییر الگوی کشت با استفاده از بستر و ظرفیت اقتصاد مقاومتی است.

ذوالفقاری عنوان کرد: باید از اعتبارات برنامه اقتصاد مقاومتی و برنامه ششم توسعه برای اجرایی کردن طرح اصلاح باغات کردستان نهایت استفاده را ببریم.

وی ابراز داشت: با اجرا شدن این طرح ظرف مدت دو سال مشکلات باغات استان کردستان به راحتی حل و فصل می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: اگر کمی تخصصی‌تر و با برنامه‌ریزی به موضوع نگاه کنیم می‌توانیم از پولی که صرف بیمه می‌شود برای تغییر الگوی کشت بهره ببریم و از خسارت هم جلوگیری کنیم و در نهایت اقتصاد مقاومتی را هم عملی سازیم.

ذوالفقاری با بیان اینکه پیشنهاداتی که برای اجرای طرح الگوی کشت باغات استان مطرح می‌شود باید اجرایی باشد، عنوان کرد: باید مشخص شود که سالانه چند درصد از باغات با مخاطرات بالا را می‌توانییم تغییر الگوی کشت دهیم.

وی افزود: چون شرایط آب‌ و هوایی در استان کردستان متغیر است نمی‌توانیم درصد ثابت سالانه‌ را برای اجرای این طرح در نظر بگیریم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان اظهار داشت: با وارد شدن یک موج سرما در زمانی که درختان میوه شکوفه گل می‌کنند، هم کشاورزان و هم مسئولان جهاد کشاورزی نگران می‌شوند که باید با تغییر الگوی کشت باغداری این نگرانی‌ها را از بین ببریم.

منبع خبرگزاری:فارس 

آدرس کوتاه :