رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۲۶ تیر ۱۳۹۸

طرح تدریس زبان محلی در مدارس تحویل رئیس جمهوری شده است - نمایش محتوای خبر

 

 

طرح تدریس زبان محلی در مدارس تحویل رئیس جمهوری شده است

وزیر آموزش و پرورش گفت:

طرح تدریس زبان محلی در مدارس تحویل رئیس جمهوری شده است

علی اصغر فانی افزود: طرح تدریس زبان محلی در مدارس که در راستای تحقق اصل 15 قانون اساسی است، تهیه شده و برای تایید نهایی و طی مراحل قانونی و ابلاغ تحویل رئیس جمهوری شده است.
وی اضافه کرد: این طرح تنها مختص مناطق کُردنشین نیست و تمامی مناطق دو زبانه کشور مشمول این طرح می شود و اجرای آن منوط به طی مراحل قانونی و تایید نهایی آن است.
وزیر آموزش و پرورش در خصوص آمادگی این وزارتخانه برای پروژه مهر نیز گفت: این پروژه از بهمن ماه سال قبل شروع شده و تا اول مهر ماه امسال ادامه پیدا می کند.
وی اظهار کرد: در این مدت بیش از 130 هزار جلد کتاب مدارس چاپ و آماده شده که از 15 شهریور ماه کار توزیع کتب درسی مدارس در سراسر کشور شروع می شود.
فانی گفت: کار ساماندهی نیروها، تجهیز و آماده سازی مدارس و فضاهای آموزشی به پایان رسیده و بدون هیچ مشکلی در نخستین روزهای مهر ماه، مدارس با حضور رئیس جمهوری بازگشایی می شود.
وی اضافه کرد: با توجه به اینکه امسال آخر شهریور مصادف با جشن عید خم و اول مهر روز پنجشنبه است، مدارس سراسر کشور به صورت همزمان روز شنبه سوم مهرماه بازگشایی می شوند.

100 مدرسه در کشور تک دانش آموز هستند
وزیر آموزش و پرورش گفت: برای پوشش کامل دانش آموزان کشور در سال تحصیلی گذشته در بیش از 100 مدرسه کشور تنها یک دانش آموز تحصیل می کرد و آموزش و پرورش برای این مدارس معلم اختصاص داده بود.
فانی گفت: در مناطقی که تراکم جمعیتی دانش آموزان کم است برای پایه های متوسطه اول و دوم که دروس آنها تخصصی تر و نیازمند به حضور بیش از هشت معلم در کلاس دارند، از طریق مدارس روستا محور، خوابگاهی و مراکز شبانه روزی، زمینه تحصیل دانش آموزان فراهم شده است.
او در خصوص مراکز شبانه روزی در کشور نیز گفت: هم اکنون بیش از 400 هزار دانش آموز در مراکز شبانه روزی کشور در حال تحصیل هستند.
وزیر آموزش و پرورش افزود: مراکز شبانه روزی برای کمک به ادامه تحصیل دانش آموزان در مناطق کمتر توسعه یافته و مناطقی که جمعیت دانش آموزی آن کم است، دایر شده است.
وی اضافه کرد: این دانش آموزان از امکانات تغذیه، تحصیل و اسکان رایگان بهره مند هستند و آموزش و پرورش مصمم است که نیازهای این دانش آموزان از هر لحاظ و با بهترین امکانات آموزشی تامین شوند.
به گفته وی دولت تمام توان خود را به کار گرفته تا در سطح کشور هیچ دانش آموزی به خاطر نبود مدرسه و معلم در مناطق مختلف بویژه در مناطق توسعه نیافته ترک تحصیل نکند.
وزیر آموزش و پرورش به مناسبت هفته دولت و برای بهره برداری از چند پروژه عمرانی در یک سفر 2 روزه به استان کردستان سفر کرده است.
شرکت در جلسه بررسی طرح های سرمایه گذاری صندوق ذخیره فرهنگیان، شرکت در جلسه شورای اداری استان و دیدار با فرهنگیان استان از دیگر برنامه های سفر وزیر آموزش و پرورش به استان کردستان بود.

منبع خبرگزاری: ایرنا