جهش تولید | سه‌شنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۹

طرح‌های جامع و توسعه شهری با رویکرد بازآفرینی تهیه شوند - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

طرح‌های جامع و توسعه شهری با رویکرد بازآفرینی تهیه شوند

طرح‌های جامع و توسعه شهری با رویکرد بازآفرینی تهیه شوند


معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان گفت:

طرح‌های جامع و توسعه شهری با رویکرد بازآفرینی تهیه شوند

امیر قادری در همایش بین المللی سکونتگاه های فقیرنشین شهری به سوی بهسازی و بازآفرینی پایدار اظهار کرد: اسکان غیررسمی متعلق به امروز و دیروز و تنها مختص کشور ما نیست.

وی با یادآوری آغاز مهاجرت از روستاها به شهرها در ایران از سال 1320 به این سو، گفت: به ویژه از دهه 40 به بعد که درآمدهای نفتی در شهرها به صورت برجسته هزینه می شد، این روند مهاجرت به شهرها شکل جدی تری به خود گرفت.

معاون استاندار کردستان با بیان اینکه در طول دوران های مختلف پیش و پس از انقلاب در برنامه های توسعه ای کشور، هیچگاه این مسئله به طور کامل حل نشده است، افزود: با این وجود همانگونه که در دنیا در خصوص حل این معضل گام هایی برداشته شد در کشور ما نیز چنین بوده است.

قادری با یادآوری هزینه 70 درصد منابع مالی شهرداری ها در 8 کلانشهر کشور، تصریح کرد: یکی از مطالبات جدی استان های کمتر برخوردار که نمایندگان مردم در مجلس نیز باید به آن توجه کنند، اصلاح قوانین است تا منابع این حوزه به صورت عادلانه در سطح کشور و شهرهای مختلف هزینه شود و لذا مجلس آینده باید با رویکرد جدیدی به این قضیه نگاه کند.

وی با تأکید بر اینکه در سطح ملی نیز دولت تدبیر و امید به دنبال گسترش عدالت است، گفت: با تصویب سند ملی توانمندسازی، این قضیه به صورت جدی توسط دولت دنبال شده است و تشکیل ستاد بازآفرینی در سطح کشور و استان ها و شهرستان ها، این نوید را می دهد که به لحاظ مدیریتی و اجرایی در این راستا قدم های بیشتری برداشته شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان بر ضرورت مشارکت مردم در تحقق این مهم تأکید کرد و افزود: این مسئله در مفاد سند ملی نیز مورد توجه قرار گرفته است و وظیفه داریم خدمات را در سطح متوسط سایر محلات، برای محلات هدف بازآفرینی نیز ارائه دهیم.

قادری با بیان اینکه در سند چشم انداز و نیز در قانون اساسی به این موضوع پرداخته شده است، خاطرنشان کرد: بنابراین اتخاذ سیاست های چندوجهی در این رابطه بسیار کمک خواهد کرد.

وی در ادامه افزودن شدن جمعیت و وسعت برخی شهرهای استان را یادآور شد و گفت: لازم است رویکرد ما نسبت به تهیه طرح های توسعه شهری تغییر یابد و طرح های جامع و توسعه شهری با رویکرد بازآفرینی تهیه شوند.

معاون استاندار کردستان در پایان با بیان اینکه اعمال تغییرات قانونی در طرح های جامع، نتایج بهتری به دنبال دارد، اظهار کرد: برای روستاهایی که در حریم شهر سنندج قرار گرفته اند مقرر شد، طرح های تجدید نظر طی سال جاری توسط بنیاد مسکن تهیه شود.

منبع خبری: پایگاه اطلاع رسانی استانداری

آدرس کوتاه :