جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۲ فروردین ۱۳۹۹

ضرورت تدوین برنامه جامع در بحث ترویج و نهادینه کردن فرهنگ زکات در جامعه - نمایش محتوای خبر

 

 

ضرورت تدوین برنامه جامع در بحث ترویج و نهادینه کردن فرهنگ زکات در جامعه

مدیرکل امور اجتماعی استانداری کردستان عنوان کرد

ضرورت تدوین برنامه جامع در بحث ترویج و نهادینه کردن فرهنگ زکات در جامعه

جمال ارشدی شامگاه دوشنبه در نشست تخصصی زکات فطریه و مال‌التجاره که با حضور مدیرکل امور اجرایی زکات کشور و شورای افتاء استان کردستان در سنندج برگزار شد، اظهار کرد: به آنچه رسالت استانداری به عنوان نماینده دولت در استان در بحث ترویج و نهادینه کردن فرهنگ زکات باشد عمل خواهیم کرد.

مدیرکل امور اجتماعی استانداری کردستان اضافه کرد: زکات بحثی اجتماعی است و ترویج و نهادینه کردن آن در جامعه رسالت احاد مردم و مسوولان است.

وی با بیان اینکه باید شیوه‌ها و ابزارهای پرداخت و عزینه‌کرد زکات به صورت کامل مشخص شود، اظهار داشت: دستگاه‌های متولی و تاثیرگذار در زمینه ترویج و احیای زکات و کمک به توانمندسازی اقشار محروم و نیازمند باید مشخص و وظایف هر کدام با توجه به تاثیرگذاری و دایره مسوولیت‌ها مشخص شود.

ارشدی نقش علمای دینی در ترویج و نهادینه کردن پرداخت زکات در استان را بسیار تاثیرگذار دانست و افزود: علمای استان در این حوزه خوب تلاش می‌کنند که واقعا جای تقدیر دارد.

وی اظهار داشت: دستگاه‌ها و بخش‌های دیگر در بحث ترویج و نهادینه کردن فرهنگ پرداخت زکات و کمک به فقرا و نیازمندان باید به میدان آمده و در کنار روحانیون نقش‌آفرینی کنند.

مدیرکل امور اجتماعی استانداری کردستان اضافه کرد: رسانه‌ها به ویژه رسانه ملی یکی از ابزارهای تاثیرگذار در نهادینه کردن فرهنگ‌ها در جامعه هستند که باید به رسالت‌های خود در این حوزه عمل کنند.

وی با بیان اینکه دستگاه‌هایی که از بنیه اقتصادی بالایی برخوردار هستند به چه صورتی می‌توانند در رفع مشکلات نیازمندان کمک کنند گفت: وقتی بحث فقر و آسیب‌های اجتماعی می‌شود همه در راستای مقابله با آن مسوولیت‌هایی دارند که باید به آن عمل کنند.

ارشدی گفت: اگر امروز فقیری هست و یا درجایی حقی از کسی ضایع می‌شود همه ما به عنوان اعضای این جامعه مسوول هستیم و ناشی از عدم انجام وظایفی ما در جاهای مختلف است.

وی بر تدوین برنامه جامع در راستای تعیین نقش هر کدام از بخش‌ها در زمینه ترویج زکات و رفع مشکلات نیازمندان تاکید کرد و اظهار داشت: باید با تدوین این برنامه و حرکت براساس چارچوب مشخص بستر را برای احیا و ترویج زکات فراهم سازیم.