سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

ضرورت تأمین اعتبار اجرای فاز دوم طرح واکسیناسیون تب‌برفکی در کردستان - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

ضرورت تأمین اعتبار اجرای فاز دوم طرح واکسیناسیون تب‌برفکی در کردستان

ضرورت تأمین اعتبار اجرای فاز دوم طرح واکسیناسیون تب‌برفکی در کردستان


معاون تولیدات دامی جهاد کشاورزی کردستان عنوان کرد:

ضرورت تأمین اعتبار اجرای فاز دوم طرح واکسیناسیون تب‌برفکی در کردستان

خالد جعفری شامگاه شنبه در چهارمین جلسه کارگروه تخصصی خشکسالی و مخاطرات کشاورزی استان کردستان که در سالن جلسات سازمان جهاد کشاورزی استان برگزار شد، اظهار کرد: بیماری تب‌برفکی به صنعت دام کل کشور لطمه وارد کرد و خاص یک استان نبود.

وی گفت: متاسفانه سکته‌ای که به بحث تامین اعتبار و تامین واکسن مورد نیاز برای پیشگیری و گسترش این بیماری وارد شد، لطمهای جدی به سرمایه دامی کشور وارد کرد.

معاون تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی کردستان با بیان اینکه در بحث تامین واکسن متاسفانه میزان دوز تولید شده در کشور جوابگو نبود و مجبور به وارد کردن این واکسن از دو کشور دیگر شدیم، افزود: واکسن تب‌برفکی برای دام‌های سنگین استان کردستان از کشور ترکیه تامین شد.

جعفری اظهار کرد: اجرای فاز نخست واکسیناسیون تب‌برفکی دام‌های سنگین و سبک استان به صورت رایگان انجام شد و در همین راستا اعتباری بالغ بر 300 میلیون تومان در اختیار دامپزشکی قرار گرفت.

وی گفت: خوشبختانه کیفیت واکسنی که برای پیشگیری از بیماری تب‌برفکی از ترکیه وارد شده بود، در سطح بالایی بود و همین موجب شد در حال حاضر مشکلی در این زمینه در استان نداشته باشیم.

معاون تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی کردستان با بیان اینکه در زمینه واکسینهکردن دام‌های سبک و سنگین در واحدهای صنعتی هیچ مشکلی در استان نداریم، اظهار کرد: مشکل اصلی ما در زمینه دام‌هایی است که در روستاها وجود دارد و به دلیل پراکندگی کنترل آنها به سختی امکان‌پذیر است.

به گفته جعفری، با توجه به اینکه بیشتر واحدهای صنعتی دام استان گاها گوساله خود را از روستاها تامین می‌کند برای جلوگیری از شیوع این بیماری باید واکسینه کردن تمام دام‌ها مد نظر باشد.

وی گفت: تامین اعتبارات مورد نیاز برای انجام فاز دوم واکسیناسیون دام‌های سبک و سنگین استان برای پیشگیری از بیماری تب‌برفکی امری ضروری و گام ارزشمندی در راستای حفظ این سرمایه بزرگ است.

معاون تولیدات دامی جهاد کشاورزی کردستان در مورد آنفلوانزای فوق حاد پرندگان نیز اظهار کرد: استان ما خوشبختانه در مورد این نوع بیماری پاک است و این ناشی از تلاش و هماهنگی‌های خوب در بین همه بخش‌های ذیربط صورت گرفته است.

جعفری خاطرنشان کرد: واحدهای مرغ گوشتی در استان کردستان مدرن هستند و با اقدامات لازم همراهی بسیار خوبی برای پیشگیری از این بیماری داشته‌اند.

وی به وجود بیش از 500 هزار قطعه مرغ و سایر ماکیان در روستاها و در معرض خطر بودن آنها اشاره کرد و گفت: متاسفانه شیوع بیماری فوق‌حاد پرندگان در کشور صادرات تخم‌مرغ و گوشت مرغ کشور را با چالش روبه‌رو کرد.

وی اضافه کرد: الان کشور ما در بحث صادرات مرغ و تخم‌مرغ ممنوعیت دارد و تا پاک نشدن کامل این ممنوعیت همچنان ادامه خواهد داشت.

معاون تولیدات دامی جهاد کشاورزی کردستان با بیان اینکه بحث پرداخت 100 درصدی خسارت بیمه به کانون‌های آلوده کار پیشگیری از این بیماری را آسان‌تر کرد، اظهار کرد: واحدهای مرغداری در روستاها مشمول بیمه نیستند.

منبع خبرگزاری: فارس

آدرس کوتاه :