جهش تولید | شنبه، ۱۵ آذر ۱۳۹۹

صددرصد عملیات خاک‌ورزی در کردستان مکانیزه انجام می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

صددرصد عملیات خاک‌ورزی در کردستان مکانیزه انجام می‌شود

صددرصد عملیات خاک‌ورزی در کردستان مکانیزه انجام می‌شود


معاون جهاد کشاورزی کردستان:

صددرصد عملیات خاک‌ورزی در کردستان مکانیزه انجام می‌شود

محمدفرید سپری اظهار داشت: امروزه عملیات خاک‌ورزی در استان کردستان 100 درصد و عملیات کاشت هم 98.5 درصد به‌صورت مکانیزه انجام می‌شود.

وی گفت: در سال گذشته 104.5 درصد اعتبارات و 57.5 میلیارد تومان تسهیلات بخش مکانیزاسیون جهاد کشاورزی استان جذب شد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان تصریح کرد: با جذب 57.5 میلیارد تومان اعتبارات مکانیزاسیون ضریب مکانیزاسیون استان به 2 اسب بخار در هر هکتار رسید که اکنون کردستان در این زمینه در جایگاه نخست کشوری قرار دارد.

وی شاخص و نرم کشوری را 1.5 اسب بخار در هر هکتار عنوان کرد و گفت: در استان کردستان ضریب مکانیزاسیون 2 اسب بخار در هر هکتار بوده و این به معنای آن است که 2 اسب بخار ماشین‌آلات کشاورزی آماده به کار هستند.

سپری عملیات خاکورزی در استان کردستان را هم‌اکنون 100 درصد به‌صورت مکانیزه عنوان کرد و افزود: عملیات کاشت در استان 98.5 درصد و عملیات برداشت هم 95 درصد به‌صورت مکانیزه انجام می‌شود

وی اظهار کرد: استان کردستان در بیشتر محصولات کشاورزی در درجه مکانیزاسیون مقام نخست کشوری را دارد.

انجام  عملیات کشاورزی حفاظتی در 32 هزار هکتار اراضی کردستان

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان با اشاره به برنامه‌های پیش‌رو برای کشاورزی حفاظتی گفت: اقدامات مهم و اساسی همچون حذف شخم برگردان‌ها، حفظ بقایای محصولات سال قبل جهت حفظ رطوبت و فعالیت میکروارگانیسم‌های کرم‌های خاکی، افزایش مواد آلی خاک، رعایت تناوب برای کنترل آفات و بیماری‌ها و کنترل علف‌های هرز و باروری خاک را در دستور کار قرار داده‌ایم.

وی گفت: کشت مستقیم برای کاهش مستقیم بذر در بقایای گیاهی از دیگر اقدامات برنامه کشاورزی حفاظتی در استان کردستان است که تاکنون 124 دستگاه کشت مستقیم تهیه شده و 654 دستگاه خاک‌رو حفاظتی تا سال گذشته تهیه شده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی کردستان خاطر نشان کرد: سال گذشته در سطح 32 هزار هکتار اراضی عملیات کشاورزی حفاظتی در مزارع بهره‌برداران استان انجام شد.

 

آدرس کوتاه :