جهش تولید | پنج‌شنبه، ۸ آبان ۱۳۹۹

شورای راهبردی برای ثبت جهانی هورامان کردستان تشکیل شود - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

شورای راهبردی برای ثبت جهانی هورامان کردستان تشکیل شود

شورای راهبردی برای ثبت جهانی هورامان کردستان تشکیل شود


معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار کردستان گفت:

شورای راهبردی برای ثبت جهانی هورامان کردستان تشکیل شود

حسین فیروزی در سومین کارگروه تخصصی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان که با حضور جمعی از مسئولان اجرایی و پژوهشگران و اساتید دانشگاهی در استانداری کردستان برگزار شد افزود: علاوه بر تشکیل شورای راهبردی لازم است برای جمع آوری پژوهش ها و داده های مختلف منطقه ای هورامان دبیرخانه ای در میراث فرهنگی کردستان تشکیل شود و این دبیرخانه داده های پژوهشی را جمع آوری و طبقه بندی کند.
وی اضافه کرد: برای پیشبرد اهداف و کمک به ثبت جهانی منطقه اورامان باید اعتبارات خاصی از سوی دستگاه های اجرایی در نظر گرفته شود و پژوهش گران بتوانند با بهره مندی از این اعتبارات، تحقیقات خود را با کمک دانشگاههای مختلف به سرانجام برسانند.
وی اظهار کرد: رسانه های محلی هم می توانند در اطلاع رسانی و نهادینه کردن فرهنگ حفاظت از منظر فرهنگی هورامان نقش مهمی ایفا کنند.
معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار کردستان گفت: تا زمانی که پرونده ثبت جهانی منطقه هورامان تکمیل نشود، باید روند ساخت و سازها در این منطقه محدود و با نظارت میراث فرهنگی انجام شود.
وی اضافه کرد: طبق برنامه ریزی های انجام شده پرونده ثبت جهانی منطقه هورامان تا دو سال آینده تکمیل می شود و در این مدت مردم هورامان سعی کنند از مصالح ساختمانی بومی این منطقه استفاده کنند.
اورامان یا هورامان، نام منطقه ای با دره های پرپیچ و خم و عمیق و رودبارهای متعدد است، اورامان منطقه ای واقع در میان شهرستان های مریوان و سروآباد در استان کردستان و شهرستان پاوه در استان کرمانشاه است و در خارج از ایران نیز بخشی از محدوده کردستان عراق در استان حلبچه را در بر می گیرد.
در منطقه اورامان، شهر اورامان تخت با قدمتی سه هزار ساله و چهار هزار نفر جمعیت که در 160 کیلومتری شهر سنندج واقع شده است به دلیل معماری خاص روستا، آداب و فرهنگ و وجود مقبره پیرشالیار و برگزاری سالانه مراسم های معنوی مربوط به این پیر بیشتر مورد توجه است.

منبع خبرگزاری: ایرنا

آدرس کوتاه :