رونق تولید ملی | جمعه، ۹ اسفند ۱۳۹۸

شهدای گمنام مریوان - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

برنامه های سیما

شهدای گمنام مریوان

شهدای گمنام مریوان


 

هجوم سراسري ارتش عراق به مرزهاي ايران در 31 شهريور 1359 آغاز شد.در روزهاي آغازين هجوم دشمن، استان كردستان فقط هدف حملات هوايي قرار گرفت، اما سه ماه بعد يعني در آذر 1359 و پس از آن ‌كه رزمندگان براي توسعه امنيت داخلي نبردهاي موفقي را در كردستان انجام دادند، متجاوزان بعثي، ارتفاعات مرزي مريوان را اشغال كردند و سپس دامنه اشغال را تا ارتفاعات مرزي سقز و بانه گسترش دادند.

نيروهاي عراق در اولين هجوم زميني به مرزهاي شمال‌غرب ايران، ارتفاعات دالاني و دزلي را كه در جنوب‌ غربي مريوان واقع شده‌اند، اشغال كردند. با اين اقدام، تردد نيروهاي گروه‌هاي ضدانقلاب به ايران و عراق تسهيل شد.

به همين دليل، فرماندهان سپاه و ارتش تصميم گرفتند براي رفع اين نگراني، عملياتي را با همراهي پيشمرگان مسلمان كرد طراحي و اجرا كنند. عمليات آزادسازي ارتفاعات دالاني و دزلي در ساعت 2 بامداد 6 دي 1359 آغاز شد و رزمندگان در مدت سه روز نبرد، اين دو ارتفاع را آزاد كردند و به شهر خورمال و جاده خورمال ـ سيدصادق ـ حلبچه مشرف شدند.

گزیده ای از بيانات رهبرمعظم انقلاب اسلامی در ديدار مردم مريوان - 1388/02/26

من فراموش نميكنم در سال 59 در اين شهر مريوان، با جمع مردم صميمىِ اينجا مواجه شدم و به يك واحد آموزش و پرورش - فكر ميكنم يك دبستان بود - رفتيم و با نوجوانان آنجا حرف زديم. آن نوجوانان امروز يقيناً مردان ميانسالى هستند. از اينجا با بعضى از افراد خودِ مريوان به مناطق دزلى و دركى - اگر درست يادم مانده باشد - رفتيم؛ مناطق بسيار حساس، بسيار مهم؛ از لحاظ طبيعت، بسيار زيبا؛ از لحاظ مردم، بسيار خونگرم؛ اما متأسفانه بر اثر جفاى دشمنان ملت ايران و دشمنان انقلاب اسلامى، همين مردم خوب، همين منطقه ى خوب، همين كوه هاى سر به فلك كشيده و سرسبز، همين دشتهاى خرم تبديل شده بود به جهنم درگيرى ها،من فراموش نميكنم در دزلى مردم با چهره ى باز از ما استقبال كردند. از دزلى با برادرها خارج شديم برويم به سمت ارتفاعات مشرف بر سرزمينهاى عراق - ارتفاعات «تته» - كه مزدوران بدخواهِ حقيرى در بين آن مردم نفوذ كرده بودند و حضور هيئت ما را به دشمن اطلاع دادند و دشمن هواپيماهايش را فرستاد. ما در بين راه كه طرف ارتفاعات ميرفتيم، ديديم هواپيماى دشمن عبور كرد؛ فهميديم حادثه اى براى دزلى پيش خواهند آورد. برگشتيم ديديم متأسفانه مردم غير نظامى، مردم كوچه و بازار را بمباران كردند؛ عده اى را زخمى كردند، عده اى را به قتل رساندند. و ما جنازه ى شهدا و بعضى از مجروحين را برداشتيم، آمديم مريوان. اين خاطرات عبرت آموز است.

 


عوامل برنامه:

تهیه کننده و کارگردان هنری: صمد وطن خواه

دستیار تلویزیونی: فرید آریانژاد

دستیار تهیه: کریم قوامی – خاطره میرزایی

منشی صحنه: بهاره حیات

مجری: مازیار قبادی – ادریس الماسی – لادن کلوندی

ساخت آرم: مجید رئوفیان

وله و گرافیک: وریا خلیلی، وحید زارعی

تدوین غیرخطی: وریا خلیلی

گزارشگران: مهرداد یوسفی، کامرانی، کیوان نجفی

صدابردار: فرید صداقت

تصویربردار: فیروزی، نجفی، زارعی