رونق تولید ملی | جمعه، ۲ اسفند ۱۳۹۸

ششمین کنگره شعر و قطعه عاشورایی - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

برنامه های سیما

ششمین کنگره شعر و قطعه عاشورایی

ششمین کنگره شعر و قطعه عاشورایی


 

با استعانت از خداوند متعال اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان قروه و دبیرخانه دائمی سوگواره فرهنگی هنری و ادبی آئین های عاشورایی استان کردستان با حمایت معاونت های تخصصی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره کل متبوع به منظور آشنایی شیفتگان فرهنگ متعالی عاشورا با صفات و فضائل حضرت امام حسین(ع) و یاران وفادارش، ترویج فرهنگ و ارزش های اصیل اسلامی، شناسایی و تجلیل از پدیدآورندگان آثار فاخر فرهنگی و ادبی مرتبط با عاشورا، ارتقای سطح کیفی شعر و گسترش هر چه بیشتر آن، ششمین کنگره شعر و قطعه ادبی عاشورایی شهرستان قروه در سال «حماسه سیاسی، حماسه اقتصادی» در شهر قروه برگزار شد.

در کنگره ششم 500 اثر توسط 152 شاعر و ادیب از 26 استان کشور به سه زبان ترکی، کردی و فارسی به دبیرخانه دائمی شعر عاشورایی قروه ارسال شد که داوری این آثار را 4 نفر از شاعران برجسته کشورمان انجام دادند و نفرات برتر در مراسم اختتامیه معرفی شدند.

برنامه مذکور با همین نام با پوشش تصویری مراسم افتتاحیه و اختتامیه ششمین دوره از کنگره کشوری شعر و قطعه ادبی عاشورایی که در شهرستان قروه برپا گردید، با مدت زمان 30 دقیقه تهیه و پخش گردید. مراسم افتتاحیه در روستای مالوجه از توابع شهر دلبران قروه با حضور آقای زاهدی استاندار کردستان و حاج آقا شاهرودی نماینده ولی فقیه در کردستان برگزار شد و مراسم اختتامیه در مسجد سیدالشهدا(ع) شهرستان قروه با حضور جمع کثیری از مقامات لشکری و کشوری استان برگزار شد.

سال جاری برای اولین بار بود که بخشی با نام شعر دفاع مقدس به این کنگره افزوده شد و بنیاد حفظ و گسترش ارزش های دفاع مقدس به مدیریت سرهنگ شرفبیانی در آن مشارکت نمودند. از بخش های جنبی کنگره برپایی جشنواره عکس و پوستر عاشورایی در شهر کامیاران، جشنواره فیلم عاشورایی در شهر سنندج و... بود.

برگزاری کنگره شعر عاشورایی حرکتی بزرگ در راستای معرفی استان کردستان به عنوان یک استان فرهنگی است. کردستان سرزمین مجاهدت های خاموش است و می تواند یک بستر مناسب برای اشعار یک شاعر توانمند ایجاد کند تا بتواند احساس خود را با تأسی از این گفتارهای گرانبها تعالی بخشد. واقعه عاشورا یک مثنوی عظیم است که قطعات آن از لحظات ناب عاشورا سروده شده است از آنجایی که امام حسین(ع) یکایک عزیزان خود را در راه اسلام تقدیم نمود و تک تک این لحظات در کنار یکدیگر قرار می گیرند و شعر عاشورا را می سازند و این هنرمند است که باید همه این لحظات را با احساس پاک خود لمس نماید و در اشعارش به تصویر بکشد.

گفتنی است ششمین کنگره کشوری شعر و قطعه ادبی عاشورایی در شهرستان قروه، امسال با حضور 217 شاعر از 24 استان کشور برگزار شد که در مراسم پایانی این کنگره، 28 نفر از شعرا و ادبای عاشورا، به عنوان نفرات برتر معرفی شدند.

 

عوامل برنامه:

تهیه کننده و نویسنده: مهرداد یوسفی

دستیار تهیه: شیوا نسایی مقدم

تصویربردار و صدابردار پرتابل: سیوان زارعی

تدوین و گرافیک: کیانوش رستگار

دستیار صدا و تصویر: مهرداد حیدری

نریتور: ندا صیدی

صدابردار استودیو: ندا سودمند