رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۸

شرایط مطلوب ذخایر خونی کردستان در اکثر روزهای سال/افزایش ۵۰ درصدی فعالیت‌های انتقال خون کردستان - نمایش محتوای خبر

 

 

شرایط مطلوب ذخایر خونی کردستان در اکثر روزهای سال/افزایش ۵۰ درصدی فعالیت‌های انتقال خون کردستان

مدیرکل انتقال خون کردستان خبر داد:

شرایط مطلوب ذخایر خونی کردستان در اکثر روزهای سال/افزایش ۵۰ درصدی فعالیت‌های انتقال خون کردستان

محمد سعید کریمیان ، در کنفرانس بانک خون‌های بیمارستانی استان که در سالن آمفی تئاتر بیمارستان بعثت سنندج برگزار شد با بیان اینکه ذخایر خونی استان در اکثر روزهای سال در شرایط مطلوب است، اظهار کرد: در چشم‌انداز و برنامه‌های استراتژیک سازمان انتقال خون ایران تعادل میان کمیت و کیفیت فرآورده‌های خونی اهمیت ویژه‌ای دارد.

وی تصریح کرد: به منظور افزایش ضریب سلامت خون‌های اهدایی، طرح موفقیت‌آمیز غربالگری اهداکنندگان خون بار اول در کردستان اجرا شده است. 

مدیرکل انتقال خون کردستان با بیان اینکه کردستان نخستین مجری طرح غربالگری اهداکنندگان خون بار اول در سطح کشور است، اظهار داشت: بر اساس این طرح انتقال خون کردستان از آبان ماه 94 با هدف ارتقای سطح سلامت و ایمنی خون‌های اهدایی، خونگیری از اهداکنندگان بار اول را متوقف کرد.

کریمیان خاطرنشان کرد: نحوه پذیرش اهداکنندگان خون بار اول نسبت به گذشته تغییراتی پیدا کرده است.

وی اظهار کرد: در گذشته اهداکنندگان خونی که برای اهدای خون مراجعه می‌کردند در اولین مراجعه در صورتی که شرایط اهدای خون را بر اساس معاینات و مشاوره پزشکی دارا بودند یک کیسه حاوی 450 سی‌سی خون اهدا می‌کردند.

وی اذعان کرد: در ادامه آزمایشات لازم بر روی نمونه‌های همراه کیسه خون انجام می‌شد و در صورتیکه نتایج مطلوب بود خون در چرخه بیمارستانی قرار می‌گرفت .

کریمیان در خصوص معایب این نوع پذیرش اهداکنندگان خون بار اول اظهار داشت: بر اساس نتایج پژوهش‌های مختلف در ایران و سایر کشورها 75درصد موارد مثبت ویروس‌های هپاتیت و HIV مربوط به اهداکنندگان خون بار اول است و این گروه بیش از اهداکنندگان مستمر و باسابقه در معرض ابتلا به بیماری‌های ویروسی منتقله از راه خون قرار داشته‌اند.

وی گفت: به این دلیل ضروری بود تدبیری اندیشیده شود تا هم اهداکنندگان داوطلب بار اول سالم جذب گردند و هم سلامت خون‌های دریافتی از ایشان با ضریب بالاتری تضمین شود.

مدیرکل انتقال خون کردستان به قوانین فعلی پذیرش اهداکنندگان بار اول نیز گریزی زد و گفت: پس از اجرای این طرح اهداکنندگان بار اول در صورتی که شرایط عمومی اهدای خون را داشته باشند و مراحل پذیرش، مشاوره و معاینه را طی کنند به جای یک کیسه خون تنها به اندازه چند لوله آزمایش خون از آنها گرفته می‌شود و پس از گذشت سه ماه با فراخوان پیامکی و تماس تلفنی و در صورتی که نتایج تست‌های نمونه‌های خون منفی بوده باشد برای اهدای خون دعوت می‌شوند.

کریمیان در خصوص دلیل تعیین زمان سه ماهه بین اخذ نمونه تا میسر شدن امکان اهدای یک کیسه خون کامل اظهار کرد: بسیاری از ویروس‌های قابل سرایت از راه خون دارای دوره نهفتگی هستند به این معنی که از زمان ورود به بدن تا مثبت شدن نتیجه تست آزمایشگاهی نهفته هستند.

به گفته وی، در این زمان حد فاصل که بر اساس منابع نهایتا تا سه ماه تخمین زده می‌شود فرد ناقل است، اما نتیجه تست‌های ویروسی منفی است و به این دلیل وقفه‌ای سه ماهه در پذیرش اهداکنندگان بار اول تعیین شده است . 

مدیرکل انتقال خون کردستان بیان کرد: با این برنامه هزینه‌های مرتبط با انجام تست‌های آزمایشگاهی و فعالیت‌های اداره کل حدود 50 درصد افزایش پیدا می‌کند و با وجود اینکه بخشی از اهدا کنندگان بار اول در این مدت به مراکز اهدا مراجعه نمی کنند اما انتقال خون کردستان این طرح را ادامه داد چرا که در حد چشمگیری ضریب اطمینان و سلامت خون‌های اهدایی را افزایش می‌داد. 

به گفته وی، تا پایان سال گذشته 15 استان دیگر بر اساس الگوی موفقیت آمیز اجرا شده در استان کردستان به طرح پیوسته‌اند و این طرح  به دلیل موفقیت‌ آمی بودن در حال تعمیم به کل کشور است‌.

منبع خبرگزاری: فارس