رونق تولید ملی | جمعه، ۹ اسفند ۱۳۹۸

سی پال - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

برنامه های سیما

سی پال

سی پال


Loading the player...

پوشش يكي از شئون انساني است و به خصوصيات متفاوت فردي و اجتماعي انسان مربوط مي شود درواقع مي توان گفت كه لباس پرچم وجود ادمي است كه از اعتقادات و فرهنگ و اداب و رسوم وي سخن مي گويد تاثيري كه لباس در زندگي انسان ها و تمدنهاي گذشته داشته و همچنين تاثيري كه انسان از پوشيدن لباس مي پذيرد بيانگر اهميت لباس بين اقدام و ملل گوناگون است و به نوعي پوشش هر قوم و ملت نشان دهنده فرهنگ آن ملت است لباس مانند زبان هويت قومي، اجتماعي و جغرافيايي و وابستگي هاي صنفي، سياسي، مذهبي و شان و منزلت اجتماعي و اقتصادي مردم را مشخص مي كند براي اينكه عملكرد اجتماعي و فرهنگي پوشاك در هويت بخشي به اعضاي جامعه را دريابيم لازم است تنپوشهاي مردم را همچون مجموعه اي از علايم زباني مادي بررسي و تحليل كنيم مثلا همان اندازه كه زبان مردم گروههاي قومي كرد، لر، بلوچ و تركمن و فارس را از يكديگر متمايز و جدا مي كند پوشاك بومي و سنتي هريك از اين اقوام نيز آنها را از هم متمايز مي سازد. به همين منظور در اين مستند به مطالعه پوشاك قوم كرد پرداخته می شود.

مردم کرد نیز دارای لباسی مخصوص به خود می باشند که در هر جای دنیا این لباس با نام کرد شناخته شده است. طراحی لباس کردی به شکلی است که مرد با آن مرد است با همان مردانگی و ابهت یک مرد و زن نیز یک زن با همان زیبایی که باید باشد و ظرافتی که در وجودش هست.

در سالهای اخیر، به دلیل عدم توجه به تولید داخلی، عدم حمایت از دوزندگان محلی و نیز هارمونی غالب فرهنگی غرب، پوشش های محلی را به انزوا برده است و کارکردی صرفا موزه ای پیدا کرده است. سی پال مستندی ست صد و بیست دقیقه ای ( با قابلیت تفکیک مجموعه تلویزیونی ) پیرامون پوشش های اصیل و سنتی مردم استان کردستان، با نگاهی به پیشینه پوشش و  لباس و مدل ها و ایده های زیبا در میان اقوام و تنوعی که در استان وجود دارد...

سال تولید: 1391

تهیه کننده و کارگردان هنری: بهروز نورانی پور

تصویربردار: فردین باتمانی

صدابردار پرتابل: امیرعباس کیاپور

محقق: مهندس ندا فرج زاده

مونتور غیرخطی: مسعود سفلایی

منشی صحنه: زهرا مجیدی

انتخاب موسیقی: حمید حاصلی

مدیر تولید: امید زندی

دستیار کارگردان: فریده نادری

دستیار صدا و تصویر پرتابل: هیوا کیانی

تدارکات: فرخ امجدی