رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۲ آبان ۱۳۹۸

سید بهاء الدین حسینی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

سید بهاء الدین حسینی

Loading the player...

اتحاد اسلامي

وحدت ميان مسلمانان، از جمله مسايل بسيار مهم و اساسي انقلاب اسلامي است. تلاش هايي که پس از پيروزي انقلاب به منظور تحقق اين مقوله حياتي صورت گرفته و مي گيرد، به عنوان حرکتي بنيادين و کاملاً استراتژيک، نقش عمده اي در حفظ سلامت، پايداري و موفقيت روز افزون اين خيزش بزرگ سياسي ديني ايفا مي کند. امام خميني(ره) پس از سرنگوني رژيم شاهنشاهي و تأسيس نظام اسلامي، با برافراشتن پرچم اتحاد اسلامي، حرکت اصلاح طلبانه درون ساختاري حکومت اسلامي را با ايجاد تحوّل و دگرگوني هاي اصولي در نظام اجتماعي کشور آغاز کردند و در اين ميان، از هفته وحدت، به عنوان يکي از ارزشمندترين ثمرات اين حرکت اسلامي و اصلاحي براي ايران اسلامي و تمامي جوامع اسلامي ياد نمودند.

وحدت از منظر مقام معظم رهبري

مقام معظم رهبري، مباني فلسفي وحدت را اين گونه بيان فرموده است: «بناي توحيد ـ که مبناي فکري و اعتقادي و اجتماعي و عملي ماست ـ در وحدت است.... در جامعه اي که بر مبناي شرک بنا شده باشد، طبقات انسان هم جدا و بيگانه از يکديگر است. در جامعه توحيدي، که وقتي مبدأ و صاحب هستي و سلطان عالم وجود و حي و قيوم و قاهري که همه حرکات و پديده هاي عالم، مرهون اراده و قدرت او مي باشد، يکي است، انسان ها با يکديگر خويشاوندند؛ چون به آن خدا وصل اند، به يک جا متصل اند و از يک جا مدد و کمک مي گيرند. ولايت هم معنايش همين است. ولايت، يعني پيوند و ارتباط تنگاتنگ و مستحکم و غيرقابل انفصال و انفکاک. جامعه اسلامي که داراي ولايت است؛ يعني همه اجزاي آن به يکديگر و به آن محور و مرکز اين جامعه، يعني ولي متصل است. لازمه همين ارتباط و اتصال است که جامعه اسلامي در درون خود يکي است و متحد و متصل به هم است و در بيرون نيز اجزاي مساعد با خود را جذب مي کند.»

نعمت برادري

وحدت ما امت پيامبر(ص) را چه بهانه بهتر از اين که همه به يک خدا، يک رسول و يک کتاب باور داريم؟ بايد طنين کلام مبارک حضرت رسول اسلام(ص) را به گوش جان شنيد؛ کلامي که تاريخ را در مي نوردد، قوميت را در هم مي شکند و مليت را در هم مي کوبد و به انسانيت انسان، رنگ فطرت مي بخشد. کور باد آن چشم بدبين که مؤمنان را برادر نديد! دور باد آن دستي که بذر تفرقه در حرم خدا و پيامبر گرامي(ص) و در مملکت اسلام پاشيد! زيان بار دنيا و آخرت است، آن که اين نهال دشمني را به جان پروريد. مسلمانان! به ياد آريد که ما بر لبه پرتگاه بوديم و خداوند کريم از آن رهايمان ساخت در دل هامان به جاي دشمني، الفت و مهرباني رويانيد و پس از آن، با اين نعمت الهي با هم برادر شديم.

پيام هفته وحدت

هفته وحدت، يادگار پير فرزانه انقلاب، حضرت امام خميني(ره) است. پيام هفته وحدت اين است که مسلمانان همه با هم برادراند. پيام گران سنگ هفته وحدت اين است که بدانيم پافشاري بر تاريخ، قشري گري است و بها دادن به اختلافات ظاهري، سطحي نگري. بايد ميراث نبوت را پاس داريم تا به قهقراي جهل و ظلمت سقوط نکنيم. پيام هفته وحدت اين است که با دست اتّحاد و ذهن هوشيار، در سايه دستورات پيامبر خدا و عترت پاک آن حضرت، مجال از تفرقه افکني بيگانگان بگيريم. پيام هفته وحدت اين است که در سايه قرآن و سنت و سيره رسول اکرم(ص)، وحدت و يک رنگي خود را حفظ کنيم. در سايه امامت و ولايت، صراط مستقيم جمهوري اسلامي را بپيماييم و جز در مقابل خدا و رسولش براي کسي سر خَم نکنيم.

وحدت در جهت و هدف

هفته وحدت، هفته خرّم گل هاي زيباي بهاري است. ايام شادي بخشِ مسلمان و عيد فرخنده احمد و پيشواي بزرگ جهان تشيع، حضرت امام جعفر صادق(ع) است. بسيار به جاست که مسلمانان، نغمه هاي تازه اي آغاز کنند و به سمت همگرايي و اتحاد گام بردارند. مقام معظم رهبري، حضرت آيت اللّه خامنه اي در اين باره چه زيبا فرموده است: «اين مبناي توحيد و اعتقاد به وحدانيت حضرت حق، در تمام شئون فردي و اجتماعي جامعه اسلامي تأثير مي گذارد و جامعه را به صورت يک جامعه هماهنگ و مرتبط با يکديگر و متصل و برخوردار از وحدت مي سازد.»

تشکيل جبهه متحد اسلامي

بدون ترديد يکي از راه کارهاي مهم در پيروزي بر مشکلات جهان اسلام و نيل به استقلال سياسي، فرهنگي و اقتصادي، تشکيل جبهه متحد اسلامي است. مقام معظم رهبري، حضرت آيت اللّه خامنه اي در اين باره مي فرمايد: «بايد مسلمانان جهان با هم متحد شوند و با هم دشمني نکنند[و] محور همه، کتاب خدا و سنت نبي اکرم و شريعت اسلام باشد. مسلمانان بايد شالوده زندگي خود را بر اسلام و قرآن استوار نمايند تا در تمام ادوار زندگي موفق باشند. هرگاه در طول تاريخ، مسلمانان با هم متحد بودند و يکپارچگي و وحدت کلمه داشتند و حول محور اسلام و قرآن عمل کردند، حيله هاي دشمنان تأثيري در کار آن ها نداشته است و تمام توطئه هاي استکبار را خنثي کرده اند.»