سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۲۷ فروردین ۱۴۰۰

سیب خاکی کردستان همچنان خاک می خورد - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

سیب خاکی کردستان همچنان خاک می خورد

سیب خاکی کردستان همچنان خاک می خورد


مشکلات کشاورزان کردستانی

سیب خاکی کردستان همچنان خاک می خورد

سیب زمین به عنوان یکی از محصولات اصلی کشاورزان کردستانی عمدتا در شرق استان و شهرستانهای دهگلان و قروه کشت می شود و نبود بازار فروش آنها را به شدت متضرر کرده است.

آقای مفاخری، کشاورز دهگلانی گفت: علی رغم کاهش سطح زیر کشت سیب زمینی در سال جاری نسبت به پارسال،  قیمت این محصول همچنان به قیمتی پایین تر از پارسال به فروش می رسد.

وی به لزوم صادرات سیب زمینی استان به خارج از کشور و مخصوصا اقلیم کردستان عراق اشاره کرد وافزود: نبود شرایط صادرات وبازار فروش ضربه سنگینی به کشاورزان وارد می کند.

مدیر عامل تعاون سیب زمین کاران  دهگلان قیمت گذاری نامناسب این محصول را اصلی­ترین مشکل این محصول معرفی می کند و می­افزاید: در صورت ادامه روند قیمت گذاری پایین این محصول ،دیگر کشاورزان در سالهای آتی تمایلی به کشت این محصول نخواهند داشت و به کارهای دیگر غیر از کشاورزی و یا مهاجرت به شهرها مبادرت می­ورزند.

آقای محمودی نژاد  همچنین دیگر راههای برون رفت از این وضعیت را خرید سیب زمینی­ها با قیمت تضمینی از سوی دولت و افزایش بازار صادرات هدف غیر از کردستان عراق می داند.

برخی از مسئولان جهاد کشاورزی کردستان پیش بینی می کنند کشاورزان استان بیش از صد هزار تن سیب زمینی را به نیت بهتر شدن بازار در انبارها ذخیره کرده اند

رضا سیف پناهی، دبیر اجرایی خانه کشاورز کردستان نیز گفت:  در حال حاضر هم به دلیل نبود بازار فروش در بازار، محصول سیب زمینی ذخیره شده استان در انبارها دچار خرابی شده اند

به گفته مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان ، امسال 9 هزار هکتار از اراضی استان به زیر کشت سیب زمینی رفته بود که  با وجود  کاهش پنج درصدی سطح زیر کشت نسبت به سال گذشته ولی همچنان سیبب زمینی به وفور تولید شده است

آقای احمدی  افزود طبق  ابلاغیه وزارت  جهاد کشاورزی،  می بایست امسال 8 هزار و500 هکتار از اراضی استان به کشت سیب زمینی اختصاص می یافت که کشاورزان استان 500 هکتار هم بیشتر کشت کردند واین عدم رعایت الگوی کشت  و بی توجهی به تذکرات کارشناسان جهاد کشاورزی بر وضعیت بازار سیب زمینی مزید بر علت شده است.

وی همچنین گفت افزایش کشت سیب زمینی دراستان های همجوار هم درافزایش محصول در بازار وکاهش قیمت آن تاثیر گذار دانست.

 آقای صادقی،  ازکارشناسان کشاورزی هم معتقد است کشت و تولید بیش از اندازه محصول سیب زمینی  توازن میان عرضه و تقاضا بخصوص در بازار استانهای کرمانشاه و،ایلام،لرستان وآذربایجان غربی را به هم زده است.

کشاورزان سیب زمینی کار استان امسال به طور متوسط از هر هکتار سی تن سیب زمینی برداشت کردند.

به هر حال در سال زراعی جاری هندوانه  کاران استان کردستان هم همچون سیب زمین کاران، دچار خسارتهای زیادی شدند واگر مسئولان جهاد کشاورزی چاره اساسی نی اندیشند نه تنها محصولات فراوان وبی کیفیتی سلامت مردم را تهدید خواهد کرد از طرفی هم منابع آبی واقتصادی زیادی به هدر خواهد رفت.

آدرس کوتاه :