رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۴ اسفند ۱۳۹۸

سوغات کردستان - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

برنامه های سیما

سوغات کردستان

سوغات کردستان


 

كردستان نيز همانند ساير مناطق كشور داراي شيريني هاي خاص و ساير خوراكي‌هائي كه مجموعاً سوغات استان را تشكيل مي‌دهند، مي‌باشد. مهمترين شيريني ‌كه خاص شهر سنندج است شيريني كنجد است اين شيريني در دو نوع شكري و گزانگبين در محل‌هاي فروش عرضه مي‌گردد. از ساير شيريني ها مي‌توان به نان‌برنجي، بادام‌سوخته، نوعي باسلوق اشاره كرد كه معمولاً توسط گردشگران به عنوان سوغاتي خريده مي‌شود. نوعي شيريني به نام كماج و نوعي حلوا سوهاني از شيريني‌هاي محلي شهرستان بيجار محسوب مي‌گردد. انواع تخمه بوداده آفتابگردان از سوغاتي هاي شهرستان سقز محسوب مي‌شود. همچنين به علت وضعيت جغرافيايي و كوهستاني كردستان خشكبار به عنوان سوغات در تمام شهرهاي استان عرضه مي‌گردد به ويژه در شهر بانه نوعي مويز سياه كه شربت آن بسيار مقوي و مغزي مي‌باشد در آب‌ميوه‌فروشي‌ها عرضه مي‌شود.طرز تهیه شیرینی کنجدی

مواد لازم :

كنجد سفيد 1 كيلو  - كنجد سياه 100 گرم

شكر دانه درشت 1 كيلو

روغن مايع 1 ليوان


كنجد سفيد و سياه را حسابي داغ نموده تا حدي كه انگشتان بسوزد بعد نصف روغن را اضافه نموده بعدشكر را اضافه ميكنيم سپس از اين مرحله به سرعت عمل بالا نياز است. بعد روي ميز را حسابي چرب كرده و با وردنه چرب شده انرا بصورت لايه نازك در مياوريم بعد از سرد شدن با چاقوی تیز به راحتي به اشكال مختلف برش داده و اماده خوردن می شود.


طرز تهیه نان برنجی

مواد لازم :

آرد برنج نیم کیلو

شکر 200 گرم

تخم مرغ 1عدد

کره یا روغن کرمانشاهی 200 گرم

گلاب نصف فنجان قهوه خوری

زعفران آب شده یک قاشق مرباخوری

خرفه یا سیاه دانه به مقدار لازم


1-  ابتدا آرد برنج را الک می کنیم.

2_  آرد را با روغن مخلوط کرده و کمی آن را ورز می دهیم تا روغن در آرد حل شود.

3_  شکر را در نصف لیوان آب حل کرده و روی حرارت قرار می دهیم تا بصورت شربت درآید.

4_ بعد از سرد شدن شربت، آن را به آرد اضافه می کنیم.

5_ تخم مرغ را به همراه زعفران و گلاب به مخلوط آرد اضافه می کنیم و خمیر را ورز می دهیم.

6_ خمیر را مدت 5 ساعت در جای مناسبی با دمای معتدل قرار می دهیم و روی آن با پارچه ی تمیزی می پوشانیم. خمیر را نباید در یخچال بگذاریم، ولی در گرما هم نباشد.

7_ بعد از 5 ساعت آن را مجددا کمی ورز می دهیم و از خمیر، تکه هایی به صورت گردو درست می کنیم و در کف دستمان کمی پهن می کنیم.

8_ چند دانه خرفه (سیاه دانه) روی شیرینی ها می ریزیم و در سینی فر می چینیم.

9_ سینی حاوی شیرینی ها را در طبقه ی وسط فری که از قبل روشن کرده ایم و دمای آن 170 درجه است، برای 20 دقیقه تا نیم ساعت قرار می دهیم.

این شیرینی را می توانید خارج از یخچال و در محل خنکی نگهداری کنید.

 

طرز تهیه بادام سوخته

مواد لازم

مغز بادام : 400 گرم

شکر : 600 گرم


بادام وشکر را مخلوط کرده در ظرفی می ریزیم ۲ تا ۳ قاشق سوپخوری آب داخل آن می نمائیم روی آتش می گذاریم گاهی بهم میزنیم تا ذرات شکر آب شده کمی طلائی گردد بعد بادام و شکر را روی غربال می ریزیم می گذاریم سرد شود و دست می مالیم تا حتی المقدور شکر از بادام جدا گردد

بعد شکر را در ظرفی میریزیم دوباره روی آتش می گذاریم تا ذرات شکر آب شده کاملاً طلائی گردد و بشکل کارامل (شکر سوخته) در آید بادام را در شکر کارامل شده می ریزیم بهم می زنیم تا بادام و شکر کارامل شده مخلوط شود بعد ته سینی مسی را کمی چرب می کنیم و بادام سوخته را در سینی می ریزیم و با قاشق بادام ها را از هم جدا می نمائیم  می گذاریم کاملاً سرد شود . بادام سوخته برای اینکه  براحتی از ظرف جدا شود بهتر است آن را روی غربال بریزیم و بعد از سرد شدن از روی غربال جدا می نمائیم و در ظرف قرار دهیم .

طرز تهیه باسلوق بیجار

مواد لازم:

گردو 150 گرم

نشاسته 350 گرم

آب يك و يك دوم ليوان

گلاب يك دوم ليوان

شكر 300 گرم

كره ي پاستوريزه 1 قاشق غذاخوري

پودر نارگيل به مقدار لازم

سوزن را نخ كنيد و از وسط گردو رد كنيد تا گردوها به هم متصل شوند. نشاسته را در آب (سرد) حل كنيد، گلاب را به آن اضافه كرده و از صافي رد كنيد تا مايه يك دست شود. سپس شكر را اضافه كنيد. مخلوط را روي حرارت ملايم قرار دهيد و مرتب هم بزنيد تا مايه غليظ شود. (تقريباً غلظت آن به صورت خمير نرم در آيد) كره را اضافه كرده، سپس مايه باسلوق را از روي حرارت برداشته، روي كاغذ روغني كه پودر نارگيل پاشيده ايد پهن كنيد. گردو را در يك طرف خمير قرار داده و به كمك كاغذ آن را رول كنيد و دو سر آن را بهم بچسبانيد و به مدت 8-7 ساعت داخل يخچال قرار دهيد. پس از اين مدت، باسلوق را از يخچال در آورده، و به صورت دلخواه برش دهيد و سرو نماييد.