جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱ آبان ۱۳۹۹

سقزگیری - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

برنامه های سیما

سقزگیری

سقزگیری


 این برنامه با ساختار مستند داستانی در عرصه جنگلی زاگرس در منطقه دزلی مریوان از استان کردستان با تهیه کنندگی آقای مسعود رخزاد تولید خواهد شد و سعی دارد تا فرایند تولید و خواص  محصول سقز را به شکل زیبایی در مدت زمان 30 دقیقه  تصویر و بیان نماید.

سقز مهمترین محصول فرعی مورد بهره برداری در جنگلهای زاگرس می باشد که  متشکل از 7 درصد ماده رزینی و 25 درصد روغن پرارزش تربانتین می باشد این محصول طی انجام عملیات خاصی بر روی تنه درختان بنه از خانواده پسته به دست می آید.

این گونه گیاهی در نواحی زاگرس به صورت تیپ خالص یا آمیخته با سایر گونه ها خصوصا با بلوط ایرانی وجود دارد.

در عمل پختن و قوام سقز به طریقه صنعتی  تربانتین بدست می آید که می تواند یکی از مهمترین و با ارزش ترین فرآورده های منابع طبیعی ایران باشد. تربانتین کاربردهای فراوانی در صنایع مختلف دارد بعنوان ماده کشنده در دفع آفات، حشرات به عنوان اسانس در عطرسازی و ترکیب در مواد غذایی آدامس، به عنوان کاتالیزور در صنعت نساجی، همچنین در تولید لاک، پلاستیک سازی، واکس سازی و... کاربرد دارد.

از صمغ سقز هم در ساخت قالب دندانسازی و داروهایی مثل پماد ژلاتین در جراحی استفاده می گردد. در تجزیه صمغ بنه حداقل 25 ماده شیمیایی که هر کدام ماده اولیه صنایع شیمیایی کشورمان هستند تولید می شود.