رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

سریال پس از باران - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

برنامه های سیما

سریال پس از باران

سریال پس از باران


 

 

سریال پس از باران، نام یک مجموعه تلویزیونی ایرانی به کارگردانی سعید سلطانی است که در ۳۷ قسمت در سال 1379 از شبکه سوم سیمای ایران پخش شد.

دربارهٔ فیلم

سریال «پس از باران» که در سال ۱۳۷۹ از شبکه سوم پخش شد. این سریال در فضای گیلان مقابل دوربین رفت و نگاهی به تاریخ ایران در دوران رضاشاه است.

«پس از باران» داستان دکتر مهرپرور و همسرش می‌باشد که وقتی عازم شمال ایران (گیلان) می‌شوند در یک تصادف رانندگی کشته می‌شوند و فرزندانشان (مرضیه و مسعود) از آنجایی که به این مرگ مشکوک هستند جهت بررسی بیش‌تر به شمال سفر می‌کنند، هرچه از سفرشان در شمال می‌گذرد آن‌ها از راز خانوادگی‌شان اطلاعات بیش‌تری به‌دست می‌آورند. این اطلاعات به نقل از مادربزرگشان نقل می‌شود.

در روایتی که از رویدادهای قدیم توسط مادربزرگ مرضیه و مسعود بازگو می‌شود، به داستان زنی اشاره می‌شود که شوهرش ارباب است و به خاطر بچه‌دارنشدن زنش با اصرار مدام زن اولش تصمیم به ازدواج میگیرید که با یک دختر رعیت ازدواج کند و از طبقه رعیت همسر اختیار کند این وسط مادرزن اول ارباب به همراه برادرزن اول ارباب مشقت‌های زیادی به زن ارباب میدهند و...

«پس از باران» روایتی انسانی از روابط ارباب و رعیتی بود. این سریال با موضوع قرار دادن زندگی خانواده یک ارباب و حضور دختری با عنوان همسر دوم ارباب، به نمایش شرایط جدید و مخالفت‌های خانواده ارباب «همسر اول» و عواقب و عوارض چنین حضوری می‌پرداخت. در این سریال عشق همراه با ارباب بودن، و مظلومیت زنان دوم اربابان و قدرت اربابان و خان‌ها را در گذشته می‌توان دید. این سریال روایتی از دوران زندگی در زمان رضا شاه پهلویست و مشکلاتی که مردم متحمل میشدند.

این سریال با فلاش‌بک و زمان‌های تو در تو بود. اتفاقاتی که در ذهن شخصیت‌ها به محض یادآوری برای مخاطب به نمایش درمی‌آمد. بازی خوب بازیگران توانست در آن زمان سریال را تا اندازه‌ای قابل قبول جلوه دهد، هر چند که برقراری پیوندها بین اتفاقاتی که در گذشته رخ می‌داد و وقایعی که در زمان حال می‌گذشت، برای مخاطب کمی دشوار بود.

نکته مهم در این مجموعه شخصیت ارباب است _ همان مرد بی گناه دو زنه که بر خلاف میل خود و به اصرار همسرش زن دوم گرفته. این مرد، بیگناه‌ترین فرد این مجموعه ‌است. اگر هم سایه به سایه، زن دوم فراری را تعقیب می‌کند در حقیقت برای نجات جان او از دست برادر بیرحم زن اول است و اصلاً قصد آزار او را ندارد.

نویسنده و کارگردان

سعید سلطانی

بازیگران
محمود پاک نیت – کتایون ریاحی – مرجان محتشم – جهانگیر الماسی – بهزاد فراهانی - ثریا قاسمی – صبا کمالی – رحیم نوروزی – امیر آتشانی – جمیله شیخی

تهیه کننده

اسماعیل عفیفه

صدا
خسرو کیوانمهر

مدیر فیلمبرداری

اسفندیار شهیدی

آهنگساز
سعید انصاری

تدوین
حسین احمدی و سمیرا غلامزاد