سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

سرانه فضای کتابخانه های عمومی بانه باید هفت برابر شود - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

سرانه فضای کتابخانه های عمومی بانه باید هفت برابر شود

سرانه فضای کتابخانه های عمومی بانه باید هفت برابر شود


رئیس کتابخانه های عمومی بانه گفت:

سرانه فضای کتابخانه های عمومی بانه باید هفت برابر شود

صفر حسین زاده افزود: زیربنای کتابخانه های عمومی بانه هزار و 480 متر مربع است که سرانه فضا در بانه به ازای هر 100 نفر جمعیت 1.1 متر مربع است.
وی خاطر نشان کرد: این در حالی است که فضای استاندارد کتابخانه عمومی برای هر 100 نفر، هشت متر مربع است بنابراین فضای کتابخانه های عمومی در بانه با فضای استاندارد فاصله زیادی دارد.
حسین زاده به عناوین کتاب در کتابخانه های عمومی بانه اشاره کرد و افزود: در سال گذشته 57 هزار و 455 جلد کتاب در کتابخانه های عمومی بانه وجود داشته که در سال جاری به 58 هزار 803 عنوان رسیده که 2.34 درصد رشد داشته است.
وی، تعداد نسخه کتاب ها را در مدت مشابه سال گذشته 69 هزار و 915 نسخه عنوان کرد و ادامه داد: در سال جاری این تعداد به 72 هزار و 918 نسخه رسیده که 4.29 درصد رشد مثبت داشته است.
وی با اشاره به اینکه در هفت ماهه گذشته از ابتدای امسال، 10 هزار و 14 جلد کتاب به امانت داده شده است اظهار کرد: در سال جاری نیز 10 هزار و 648 جلد کتاب به امانت داده شده که حدود 6.33 درصد رشد مثبت داشته است.
این مسئول گفت: تعداد مراجعه کنندگان به کتابخانه در مدت مشابه پارسال، 22 هزار و 416 نفر بوده که در هفت ماه گذشته از ابتدای امسال به 23 هزار و 347 نفر رسیده که بیش از چهار درصد رشد مثبت داشته است.
وی با ابراز تاسف پرداخت نشدن نیم درصد سهم کتابخانه های عمومی بانه از کل درآمد شهرداری توسط این نهاد، اظهار کرد: متاسفانه سهم کتابخانه های عمومی از کل درآمد شهرداری 37 درصد رشد منفی داشته است.
وی افزود: در هفت ماهه گذشته از ابتدای سال 94 شهرداری بانه 240 میلیون ریال را به حساب انجمن کتابخانه های عمومی واریز کرده بود که در سال جاری و تا کنون تنها 150 میلیون ریال به حساب این انجمن واریز کرده است.
رئیس کتابخانه های عمومی بانه ادامه داد: شهرداری آرمرده در مدت مشابه سال گذشته حدود پنج میلیون ریال را پرداخت کرده بود که در سال جاری همین میزان را به حساب انجمن کتابخانه آرمرده واریز کرده است.
وی به دیگر شهرهای اقماری شهرستان بانه اشاره کرد و گفت: در شهر کانی سور در هفت ماه گذشته از ابتدای سال 94، چهار میلیون و 170 هزار ریال به حساب کتابخانه های عمومی واریز کرده بود که در سال جاری 570 هزار ریال به حساب انجمن کتابخانه های پرداخت کرده است.
وی ادامه داد: در شهر بوئین سال گذشته 2 میلیون و 400 هزار ریال به حساب انجمن کتابخانه های واریز شده بود که در سال جاری سه میلیون و هفتاد هزار ریال واریز شده است و بنابراین سهم انجمن کتابخانه ها از کل درآمد شهردری این شهر 27 درصد رشد کرده است.
حسین زاده شاخص سرانه کتاب نسبت به هر نفر جمعیت شهر بانه را 55 صدم بیان کرد و افزود: به ازای هر دو نفر یک جلد کتاب در کل کتابخانه های عمومی بانه وجود دارد.
وی اظهار کرد: طبق استانداردهای تعریف شده باید به ازای هر نفر چهار جلد کتاب در کتابخانه های عمومی وجود داشته باشد.
رئیس کتابخانه های عمومی شهرستان بانه فرسودگی ساختمان کتابخانه نبی اکرم (ص) را از مشکلات عمده کتابخانه های عمومی این شهر دانست و اظهار کرد: ساختمان این کتابخانه جزء ساختمان های تخریبی است که بیش از 35 سال قدمت دارد متاسفانه تاکنون هیچ اقدامی برای حل این مشکل نشده است.
وی بیان کرد: در تملک دارایی های شهرستان سال جاری 100 میلیون ریال برای تعمیر و تجهیز این کتابخانه تصویب شده که تاکنون پرداخت نشده است.
وی خاطر نشان کرد: زمینی به مساحت 2 هزار متر مربع نزدیک آتش نشانی وجود دارد که 6 سال برای تملک این زمین برای کتابخانه های عمومی تلاش می کنم اما تاکنون موفق نشدم.
وی با بیان اینکه این زمین در تملک راه و شهرسازی است که برای آن بارها با سازمان های مختلف مکاتبه کردم افزود: در صورت تملک این زمین برای احداث ساختمان کتابخانه، پنج شهرک را تحت پوشش قرار می دهد.
وی گفت: متاسفانه بعضی از مسئولین به لکه های فرهنگی شهر بانه توجه نمی کنند و در صدد تغییر کاربری این زمین به مسکونی هستند.
حسین زاده اظهار کرد: در شهرک های بانه لکه های فرهنگی در نقشه تعریف شده که متاسفانه به مسکونی و آموزشی تغییر کاربری داده می شود.
وی، رشد کتابخانه های مدارس شهرستان را مثبت ارزیابی کرد و ادامه داد: خوشبختانه روز به روز شاهد رشد و شکوفایی کتابخانه های مدارس هستیم و در زمینه کودک و نوجوان اقدامات خوبی انجام شده است.
وی گفت: در سال جاری 9 نشست کتاب خوان در مدارس برگزار شده و بارها دانش آموزان از کتابخانه عمومی بازدید کردند که در این بازدید ها در مورد فواید کتاب خوانی و مطالعه بحث می شود و جلسات قصه گویی برگزار می شود.
این مسئول تاکید کرد: باید لکه های فرهنگی بویژه کتابخانه ها را در مکان های عمومی تقویت کرد چرا که ضعف فضاهای فرهنگی ضربه ای بزرگ به پیکره جامعه می زند که جبران پذیر نخواهد بود.
رئیس کتابخانه های عمومی بانه یکی دیگر از مشکلات کتابخانه ها را متمرکز بودن دو کتابخانه شهر بانه در یک محله عنوان کرد و گفت: دو کتابخانه عمومی شهر بانه در یک محله و در کنار هم واقع شده و در محلات دیگر شهر کتابخانه عمومی وجود ندارد.
وی افزود: این مشکل انگیزه افراد را برای عضویت و حضور در کتابخانه کاهش می دهد چرا که باید مسافت و هزینه هایی را برای رفت و آمد به کتابخانه صرف کنند.
با توجه به آمار سال گذشته سرانه مطالعه در بانه کمتر از نیم درصد جمعیت بوده است. بانه در 242 کیلومتری سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.

منبع خبرگزاری: ایرنا

آدرس کوتاه :