رونق تولید ملی | جمعه، ۲ اسفند ۱۳۹۸

سخنرانی حسینیه - نمایش محتوای صدا

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

سخنرانی حسینیه

سخنرانی حسینیه


 

احیاء یا شب زنده داری (یعنی شب را به دعا و عبادت گذراندن) یکی از سنت‌های مهم در میان مسلمانان است. شب زنده داری به قصد نماز شب به گفته اکثر مفسرین همانطور که از سوره المزمل بر می‌آید در ابتدای اسلام حدود یکسال (بنا به اختلاف در روایات) واجب بوده و مسلمانان در کنار پیامبر اسلام(ص) آنرا به جای می‌آوردند. به نظر اغلب فقها و مفسرین پس از حدود یک سال طبق آیه ۲۱ همین سوره خداوند در این حکم تخفیف قائل گردید و جای آنرا تهجد گرفت.

اِحیاء به معنی خاص

اِحیاء به معنی خاص شامل شب زنده داری و بیدار ماندن شب‌های خاصی از سال است که در رأس آن شب قدر (شبهای نوزده، بیست و یک و بیست سوم ماه رمضان) است. همچنین در روایتی از امام علی(ع)، احیا چهار شب شب اول ماه رجب، شب نیمه شعبان، شب عید فطر و شب عید قربان توصیه شده‌است.

در باور مسلمانان (شب قدر ليلة القدر)‏ به صورت احتمالی: شب پیش از روز ۱۹ یا ۲۱ و یا ۲۳ ماه رمضان است. که دو اتفاق و یک رویکرد بزرگ در این شب به وقوع می پیوندد :

دو اتفاق :

  • نزول یک باره قرآن
  • تقدیر زندگی یک ساله آینده انسان ها

یک ویکرد :

  • بخشایش گناهان مسلمانان توسط خدا به صورت فوق العاده و استثنایی

قرآن در آن شب (جدا از وحی تدریجی) همچنین به‌طور کامل بر محمد رسول الله(ص) نازل شده ‌است. مسلمانان باور دارند که در این شب هر امر محکمی جدا می‌شود. بنابر آموزه‌های اسلامی خوابیدن در شب قدر مذموم و شب‌زنده‌داری در آن سفارش شده است و دعا و استغفار به علت توجه فوق العاده خدا به بندگان برای بخشایش گناهان آنان در این شب توصیه شده‌است. روز قدر هم به اندازه شب آن ارجمند است.

شب قدر به این جهت «قدر» نامیده شده، که جمیع مقدرات بندگان در تمام سال در آن شب تعیین مى شود، شاهد این معنى در آیات 3 و 4 سوره «دخان» است که مى فرماید: إِنّا أَنْزَلْناهُ فی لَیْلَة مُبارَکَة إِنّا کُنّا مُنْذِرینَ * فیها یُفْرَقُ کُلُّ أَمْر حَکیم: «ما این کتاب مبین را در شبى پر برکت نازل کردیم، و ما همواره انذار کننده بوده ایم * در آن شب که هر امرى بر طبق حکمت خداوند تنظیم و تعیین مى گردد». این بیان، هماهنگ با روایات متعددى است که مى گوید: در آن شب، مقدرات یک سال انسان ها تعیین مى گردد و ارزاق و سرآمد عمرها، و امور دیگر، در آن لیله مبارکه، تفریق و تبیین مى شود. البته، این امر هیچگونه تضادى با آزادى اراده انسان و مسأله اختیار ندارد، چرا که تقدیر الهى به وسیله فرشتگان بر طبق شایستگى ها و لیاقت هاى افراد، و میزان ایمان، تقوا، پاکى نیت و اعمال آنها است. یعنى: براى هر کس آن مقدر مى کنند که لایق آن است، یا به تعبیر دیگر: زمینه هایش از ناحیه خود او فراهم شده و این نه تنها منافاتى با اختیار ندارد، که تأکیدى بر آن است.

آن شب را از این جهت شب قدر نامیده اند که: داراى قدر و شرافت عظیمى است (نظیر آنچه در آیه 74 سوره «حج» آمده است: ما قَدَرُوا اللّه حَقَّ قَدْرِهِ: «آنها قدر خداوند را نشناختند.»)

به خاطر آن است که، قرآن با تمام قدر و منزلتش بر رسول والا قدر، و به وسیله فرشته صاحب قدر نازل گردید.

 

عوامل برنامه:

تهیه کننده: هیوا بهروش

گوینده: آزاد پیرخضری - گلاله محمدسلیمی

دستیار: واسع حسینی