جهش تولید | شنبه، ۸ آذر ۱۳۹۹

سالانه 3 میلیون تن کود شیمیایی در کردستان تولید می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

سالانه 3 میلیون تن کود شیمیایی در کردستان تولید می‌شود

سالانه 3 میلیون تن کود شیمیایی در کردستان تولید می‌شود


رئیس سازمان تعاون روستایی کردستان گفت:

سالانه 3 میلیون تن کود شیمیایی در کردستان تولید می‌شود

احمد ذکریایی‌نژاد شامگاه شنبه در جلسه نظام صنفی کشاورزی استان کردستان که در سالن اجتماعات سازمان جهاد کشاورزی کردستان برگزار شد، اظهار داشت: مشکلات را باید عملا حل کرد و صحبت کردن بدون نتیجه در جلسات قطعا سرانجامی ندارد.

به گفته ذکریایی‌نژاد، زمانی می‌توانیم در بازارهای جهانی حضور پیدا کنیم که متناسب با معیارهای جهانی و با دانش روز دنیا محصولاتمان را کاشت و پرورش دهیم.

رئیس سازمان تعاون روستایی کردستان افزود: مصرف کود در استان بسیار ضعیف است زیرا در برخی جاها زمین‌های زراعی فاقد عناصر لازم برای رشد گیاه است.

وی گفت: در حدود 60 درصد اراضی زیرکشت از لحاظ فسفر ضعیف بوده و باید با روش‌هایی شیمایی و بیولوژیکی آن را غنی کرد.

ذکریایی‌نژاد تصریح کرد: کشاورزان در مصرف کود شیمیایی باید دقت کنند زیرا از دیدگاه زیست محیطی مصرف بیش از حد کودهای شیمیایی بر محیط زیست و جانوران تاثیر مخرب دارد.

‌رئیس سازمان تعاون روستایی کردستان خاطرنشان کرد: مصرف بهینه و کارشناسی شده سموم و کودهای شیمیایی بر تقویت اراضی کشاورزی بسیار موثر است.

به گفته ذکریایی‌نژاد، در استان کردستان سالانه 3 میلیون تن کود تولید شده و از این میزان 118 هزار تن کود فسفر مصرفی کشاورزان است و تا پایان اسفندماه سال‌جاری نیز در حدود 50 هزار تن کود باید در زمین‌های کشاورزی استفاده شود.

در ادامه این جلسه، عبدالله فرجی رئیس نظام صنفی کشاورزی کردستان اظهار داشت: نظام صنفی، یک تشکیلات غیرسیاسی است و از سیاست دور هستند.

فرجی با بیان اینکه نظام صنفی کشاورزی پل ارتباطی مابین دولت و کشاورزان بوده، اظهار داشت: حمایت از حقوق قانونی و مشروع کشاورزان وظیفه نظام صنفی کشاورزی بوده و این نظام در تقابل با هیچ ارگان و اداره‌ایی نیست و پل ارتباطی بین دولت و کشاورزان است.

رئیس نظام صنفی کشاورزی کردستان با بیان اینکه نظام پروانه صنفی باید اهمیت خود را در بین کشاورزان مشخص کند، افزود: کلیه خدماتی که به بخش کشاورزی ارائه می‌شود باید مبنای آن پروانه نظام صنفی کشاورزی باشد.

وی خاطرنشان کرد: در خصوص دامپروری و سهمیه سبوس و کنسانتره متاسفانه امسال به نصف کاهش پیدا کرده و دامداران با مشکل مواجه شده‌اند.

منبع خبرگزاری: فارس

آدرس کوتاه :