جهش تولید | چهارشنبه، ۱ بهمن ۱۳۹۹

سالانه 18 هزار نفر در کردستان آموزش های مهارتی می بینند - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

سالانه 18 هزار نفر در کردستان آموزش های مهارتی می بینند

سالانه 18 هزار نفر در کردستان آموزش های مهارتی می بینند


مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای کردستان بیان کرد:

سالانه 18 هزار نفر در کردستان آموزش های مهارتی می بینند

جمیل احمدی شامگاه چهارشنبه آیین افتتاحیه مرحله استانی هجدهمین مسابقات ملی مهارت در سنندج افزود: آموزش های فنی و حرفه ای و مهارتی در 2 بخش خصوصی و دولتی ارائه می شود و این تعداد در مراکز دولتی و در بخش های صنعت، خدمات، کشاورزی و فرهنگ و هنر اموزش دیده اند.
وی با بیان اینکه هم اکنون در سطح استان 16 مرکز آموزش فنی و حرفه ای دولتی در 10 شهرستان فعال است اظهار کرد: در این مراکز آموزش های مختلف مهارتی به فارغ التحصیلان، روستاییان و اقشار دیگر بر اساس توانایی، مهارت و علاقمندی ارائه می شود.
مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای کردستان ادامه داد: همچنین در سطح استان 125 آموزشگاه آزاد فنی و حرفه ای فعالیت دارند و سالانه هزار و 500 ساعت آموزش مهارتی به متقاضیان ارائه می دهند.
به گفته وی مراکز آزاد فنی و حرفه ای دارای پنج انجمن صنفی هستند که 2 مورد از این انجمن ها در سنندج، یک مورد در بیجار و دیواندره، یک مورد سقز و بانه و یک مورد نیز در قروه و دهگلان قرار دارند.
وی اظهار کرد: سیاست سازمان فنی و حرفه ای در کشور و استان توسعه و حمایت از بخش خصوصی و آموزشگاه های آزاد است چون این مراکز کمک خوبی به اشتغال در کشور خواهند کرد.
احمدی با بیان اینکه آموزش های فنی و حرفه ای بر اساس نیاز و مزیت شهرستان ها است، ادامه داد: سفارش محور بودن یکی دیگر از مزیت های دوره های آموزشی مراکز ما است.
وی در ادامه با بیان اینکه آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای استان با مشکلاتی از جمله نبود بیمه مدیران و موسسان این آموزشگاه ها مواجه هستند خواستار توجه به این موضوع و تصویب یارانه ای برای این موسسات در مجلس شد.
مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای کردستان همچنین خواستار واگذاری زمین به آموزشگاه های آزاد با کاربری آموزشی و اختصاص تسهیلات با کارمزد به این آموزشگاه ها شد و گفت: کمک به این بخش، علاوه بر اینکه به توسعه این آموزشگاه ها می انجامد می تواند به اشتغال مولد و پایدار نیز کمک کند.
وی در ادامه اظهار کرد: مصوب شده بود که مربیان آموزش های فنی و حرفه ای تبدیل وضعیت شوند و ما در استان 100 مربی واجد شرایط داشتیم که 55 نفر از این تعداد تبدیل وضعیت شده و 45 نفر دیگر باقی مانده که امید می رود وضعیت آنان نیز مشخص شود.
احمدی افزود: همچنین اعتباراتی که به بخش آموزش های مهارتی در سطح ملی و استانی اختصاص می یابد بسیار ناچیز است که انتظار می رود این مساله در مجلس پیگیری شود.
وی در ادامه به مسابقات ملی مهارت اشاره کرد و گفت: این مسابقات سالانه در سه مرحله شهرستانی، استانی و ملی و با هدف شناسایی نخبگان مهارتی برگزار خواهد شد.
مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای کردستان اظهار کرد: در هجدهمین مرحله این مسابقات هزار و 799 نفر در مرحله شهرستانی شرکت کردند که 64 نفر از این تعداد در 23 رشته به مرحله استانی راه پیدا کردند و طی 2 روز با هم به رقابت پرداخته و برگزیده ها به مرحله ملی راه می یابند.

**فرصت های شغلی از طریق آموزش های مهارتی در جامعه ایجاد شود
نماینده مردم شهرستان های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی نیز در این آئین با بیان اینکه بیکاری یکی از معضلات جامعه امروز ما است گفت: باید فرصت های شغلی از طریق آموزش های مهارتی و فنی حرفه ای در جامعه ایجاد شود.
سید احسن علوی افزود: در دنیای نوپای امروز آموزش و عمل باید در یک نقطه به همدیگر برسند و ایده به پدیده تبدیل شود چون در غیر اینصورت هیچگونه موفقیتی در جامعه حاصل نمی شود.
وی با تاکید بر تلاش برای تشویق جوانان به سمت رشته های مهارتی و کارآفرینی اظهار کرد: نظام آموزشی ما در دانشگاه ها و مدارس نقطه ضعف هایی دارد که مراکز آموزش فنی و حرفه ای در صدد جبران این ضعف ها برآمده اند.
نماینده مردم شهرستان های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه توسعه پشت فکر بخش خصوصی است، افزود: لازم است که به سمت ایجاد اشتغال و کارآفرینی پیش رفته و افراد علم، آگاهی و آموزش خود را تبدیل به عمل کرده و در جامعه اشتغال ایجاد کنند.
به گفته وی مقطعی فکر کردن نمی تواند برای جامعه توسعه ایجاد کند و ما باید از طریق مهارت اندوزی اشتغال ایجاد کنیم.
وی اظهار کرد: امروز اشتغال بدون عمل و مهارت امکانپذیر نیست و در شرایط موجود باید به این سمت پیش برویم و زمینه های لازم برای استفاده از توانایی ها و استعدادهای نسل جوان جامعه در این راستا فراهم کنیم.
علوی افزود: در قانون برنامه ششم در زمینه حمایت از کارآفرینی و مهارت اندوزی، سعی شده که قوانین تسهیل شود و در بخش اعتبارات و تسهیلات نیز اقداماتی انجام خواهد شد.
مرحله استانی هجدهمین مسابقات ملی مهارت طی 2 روز در مرکز آموزش فنی و حرفه ای شهید ورمقانی سنندج برگزار می شود.
از 31 تیر تا 6 مرداد با عنوان هفته ترویج آموزش های فنی و حرفه ای نامگذاری شده است.

 

منبع خبرگزاری: ایرنا

آدرس کوتاه :