جهش تولید | چهارشنبه، ۱۳ اسفند ۱۳۹۹

زنده یاد سید حسین حسینی - نمایش محتوای صدا

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

زنده یاد سید حسین حسینی

زنده یاد سید حسین حسینی


هنرمند

زنده یاد سید حسین حسینی

سید حسین حسینی فرزند سید محمد امین در سال 1327 در روستای سرو پیر اورامان از توابع شهرستان سروآباد کردستان در خانواده اهل سادات دارای شجره‌نامه‌ی صحیح منسوب به سیدالشهدای (ع) متولد شد.

ایشان دوران طفولیت و نوجوانی را در محضر پدر بزرگوارش که از روحانیون بنام منطقه بودند سپری کرد. روحیه‌ی عدالت‌خواهی و مبارزه با ظلم و جور که از ویژگی‌های اهل سادات است را از پدر که همواره نسبت به رژیم مستبد طاغوت و عواملش در منطقه معترض بودند فرا گرفت.

ایشان سپس برای فراگیری علوم دینی رهسپار حوزه‌های دینی منطقه شدند. پس از سال‌ها تحصیل و ممارست در فراگیری علوم دینی، فقهی، ادبیات عربی، فارسی و کردی سرانجام در سال 1354 جذب رادیو مریوان شدند و در عرصه‌ی مسایل فرهنگی و ادبی شروع به فعالیت نمودند.

در طول فعالیت در رادیو مریوان در دوره‌ی رژیم طاغوت به‌واسطه‌ی روحیات ایشان همواره با محدودیت‌های زیادی از سوی مدیران وقت مواجه بوده و تحت نظر ساواک و دستگاه‌های امنیتی قرار داشتند.

پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و ایجاد عرصه برای فعالیت نیروهای مومن و انقلابی و پاکسازی رادیو از عوامل رژیم طاغوت آغازگر سر فصلی مبارک و نو برای رادیو مریوان بود.

آقای حسینی با اشتیاق فراوان با تهیه و پخش مطالب انقلابی و اسلامی در حمایت از مظلومین بامحوریت فرامین الهی امام راحل فعالیت های خود را آغاز نمودند.

استکبار بیکار ننشست و با تجهیز گروهک‌های ضد انقلاب در منطقه و با ایجاد ناآرامی و هرج و مرج در کردستان و در ادامه با آغاز جنگ تحمیلی از سوی رژیم بعث در ادامه کینه‌توزی‌هایش نسبت به ملت آزاده ایران اسلامی دوران جدید و پر التهابی را آغاز نمود.

آقای حسینی به عنوان یکی از اعضای خانواده‌ی انقلابی و اسلامی صدا و سیما دوشادوش سایر نیروهای انقلابی به انجام وظایف اهتمام ورزیدند.

ایشان در این برهه‌ی زمانی نقش کلیدی را ایفا نمودند. با پخش برنامه‌های زنده‌ی هماهنگ با عملیات‌های مختلف در جهت تقویت و روحیه‌ی رزمندگان اسلام و اعلام به موقع موفقیت‌هایشان و تضعیف روحیه‌ی ضد انقلاب به خوبی نقش مثبت رسانه را ایفا نمودند. گواه آن خشم ضد انقلاب کور دل با اذیت و آزار آشنایان و اقوام ایشان در منطقه‌ی اورامان بود که در این را ه سه شهید را تقدیم انقلاب نمودند. (خواهر بزرگوار و دو خواهرزاده) و در این سالها دو بار طی سال‌های 1360 و 1361 با حملات کور به رادیو مریوان قصد ساکت کردن رادیو را داشتند که در سایه‌ی فضل الهی موفق نشدند و بارها اقدام به ترور و سوء قصد به جان آن بزرگوار نمودند که همه‌ی آن نقشه‌های شوم نافرجام ماند.

این مقطع زمانی سخت‌ترین دوران کاری آن مرحوم بود که شاید هیچ وقت نتوان رنجها و مرارتهایی را که بر ایشان گذشت بازگو کرد.

بعد از پاکسازی منطقه در سال 1362 به واسطه بمباران شدید مریوان و تخلیه‌ی شهر، برنامه‌های رادیو تعطیل و تنها فعالیت این مجموعه در آن مقطع رله کردن صدای سراسری بود.

در ادامه مرحوم حسینی از سوی سازمان مامور شد جهت ادامه‌ی فعالیت به سنندج نقل مکان نمایند. در طول حضور ایشان در سنندج در واحد خبر (رادیو) با همان اهتمام و جدیت به فعالیت خود ادامه دادند.

در سال 1366 دوباره به مریوان برگشتند بعد از پایان جنگ تحمیلی و قبولی قطعنامه‌ی 598 بالاخره در سال 1368 فعالیت رادیو با نیم ساعت برنامه در روز به یک ساعت افزایش پیدا کرد. این دوران مصادف بود با آغاز دوره‌ی بازسازی که در سایه‌ی حمد الهی در این منطقه نیز همگام و همراه با سایر خادمین ملت با توجه به وظیفه‌ی ذاتی رسانه‌ی ملی جهت پوشش فعالیت‌ها و پیگیری و انعکاس مطالبات مردم مظلوم و زجردیده‌ی منطقه کارنامه‌ی درخشانی از خود را در این منطقه به یادگار گذاشتند.

تا اینکه در سال 1378 به افتخار بازنشستگی نائل شدند. اما با توجه به تسلط و اشراف ایشان به کار رسانه و آشنایی عمیق با مسائل سیاسی و فرهنگی و اجتماعی منطقه با صلاحدید مسئولین سازمان تا سال 1385 بدون هیچ گونه چشم‌داشتی و خالصانه به فعالیت خود ادامه دادند.

سرانجام بعد از طی کردن سال‌ها فعالیت انقلابی در سخت‌ترین و بحرانی‌ترین شرایط منطقه با جسمی رنجور و بیمار حاصل آن دوران سخت و پر تلاطم با وجدانی آسوده و روحی سبک بار به دیدار حق تعالی شتافت. روحش شاد