جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۱ آذر ۱۳۹۹

زباله تهدیدکننده محیط زیست کردستان - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

زباله تهدیدکننده محیط زیست کردستان

زباله تهدیدکننده محیط زیست کردستان


مدیرعامل سازمان بازیافت شهرداری سنندج گفت:

زباله تهدیدکننده محیط زیست کردستان

مدیرعامل سازمان بازیافت شهرداری سنندج گفت: تولید روزانه زباله گوی سبقت را از توسعه شهرنشینی گرفته است، این پدیده یعنی اجتماع انسان‌ها بدون افزایش تعداد جمعیت نیز هر روز بیشتر از روز قبل زباله تولید می‌کنند.

در گذشته تولید زباله روستایی به دلیل نبود بسته‌بندی مواد غذایی و تازه بودن محصولات موجب شده بود که سرانه تولید زباله‌های روستایی کمتر باشد اما اکنون این مهمان کثیف و ناخوانده، شهر و روستا نمی‌شناسد.

تولید زباله محصول تمدن است اما آیا در استانی که صنعت آنچنان پیشرفت و تولیدی ندارد این حجم از زباله منطقی است؟ آیا وقت آن نرسیده که کار عملی و بنیادی برای کنترل، مدیریت و بازیافت این «طلای کثیف» انجام شود و همگی چرخ فرسوده طبیعت و محیط زیست را یاری دهیم تا سریع‌تر بچرخد؟!

در سال‌های اخیر محیط زیست استان گریبان‌گیر تهدیدات زیادی بوده و زباله‌های شهری تازیانه‌ای محکم بر پیکر نیمه‌جان طبیعت و محیط شهری این استان است و بی‌شک مردم سهم عظیمی در این لابیرنت کور و بی‌انتهای آلودگی و تخریب محیط زیست دارند.

مدیرعامل سازمان بازیافت شهرداری سنندج با اشاره به تولید روزانه 350 تا 370 تن زباله (بسته به اعیاد و روزهای خاص) در سنندج، می‌گوید: از این مقدار زباله فقط حدود 100 تا 120 تن در روز بازیافت می‌شود و تبدیل به کود کمپوست یا کود آلی و ارگانیک می‌شود که قابل جایگزینی به جای کود شیمیایی است.

به گفته «سیروان غفوری»، کود کمپوست در سال اول به صورت رایگان در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد و در سال‌های بعد به ازای هر کیلوگرم 30 تومان از خریدار دریافت می‌شود.

وی می‌گوید: این کود برای درختان بسیار مناسب است اما به دلیل وجود مقداری ناخالصی در کود کمپوست، برای سبزی‌کاری، شالی‌کاری و نهال‌کاری مناسب نیست و بزودی با تولید کود گرانول از مواد بازیافتی این امر نیز محقق می‌شود که کودهای بازیافتی را برای موارد دیگر هم استفاده کنیم.

وی می‌افزاید: تفکیک زباله‌ها برای کارکنان این کارخانه، کار وقت‌گیر، سخت و بسیار خطرناکی است، امید داریم با انجام برنامه‌ریزی‌ها در آینده تفکیک زباله از مبدا و تفکیک زباله ‌تر و خشک در همه منازل فرا‌گیر شود.

غفوری در خصوص دفن زباله اظهار می‌کند: دفن زباله در استان به صورت بهداشتی است و فنس‌کشی‌های لازم، انجام شده تا از ورود حیوانات و همچنین آتش‌سوزی‌های احتمالی در آن جلوگیری شود و در نهایت این زباله‌ها آهک‌پاشی و دفن می‌شوند.

وی می‌ا‌‌فزاید: شهرداری تا شعاع 20 کیلومتری از زباله‌های اطراف شهر سنندج را نیز جمع‌آوری می‌کند و تمام روستاهای اطراف سد قشلاق را نیز زیر پوشش خود قرار داده تا با کنترل مناسب مانع از راه یافتن شیرابه، به آب‌های زیرزمینی و در نتیجه آلوده شدن آب سد قشلاق شویم.

وی در زمینه ترویج فرهنگ عمومی و حفاظت از محیط زیست در ایام نوروز به توزیع بسته‌های فرهنگی و نایلون جهت بازگرداندن زباله به داخل شهر اشاره کرد و گفت: در روز طبیعت با انجام تبلیغات محیطی در رابطه با مدیریت پسماند و بهداشت محیط شاهد فرهنگ‌سازی در بین مردم باشیم.

زنان نقش اساسی در مدیریت پسماندهای خانگی دارند تا جایی که با خرید به موقع و مدیریت شده مواد غذایی و عدم اسراف در پخت غذا می‌توانند حجم زباله تولید شده خانگی که یکی از مهم‌ترین خروجی‌های تولید زباله است را کاهش دهند.

آموزش کودکان و فرهنگ‌سازی مناسب در مدارس و اینکه هر کس وظیفه دارد شهر خود را نظافت کند قطعا در فرایند فرهنگ‌سازی بی‌تاثیر نیست.

محمد . ح یک پاکبان است، او می‌گوید: کار ما شب و روز نمی‌شناسد هیچوقت ندیده‌ام منطقه‌ای که آنرا نظافت می‌کنم عاری از زباله باشد مردم خیلی راحت کیسه زباله خود را از پنجره بیرون می‌اندازند و کیسه پاره می‌شود و کار ما را نیز دو برابر می‌کنند.

او از مردم گله دارد و می‌گوید خیلی کم پیش می‌آید مادری به فرزندش تذکر دهد آشغال‌هایش را در سطل زباله بریزد. نوعی غرور و تکبر بیجا در مردم است که به خود اجازه می‌دهند خانه‌هایشان تمیز باشد ولی بیرون از خانه، هر جا را کثیف کنند.

در دسته‌بندی زباله‌ها چهار گروه عمده نقش دارند؛ زباله‌های شهری، صنعتی، خطرناک و زباله‌های بیمارستانی، که در این میان زباله‌های بیمارستانی یا عفونی از اهمیت بیشتری برخوردار هستند و این حجم از زباله عفونی که شامل زائدات تیز و برنده، ضایعات پانسمانی و دارویی و بافت و اعضای و جوارح بدن هستند باید در شرایطی استاندارد دفن و معدوم‌سازی گردد تا از انتشار آلودگی توسط حیوانات، باد و انسان جلوگیری شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کردستان در رابطه با میزان زباله‌های عفونی استان می‌گوید: روزانه در استان حدود دو تن زباله عفونی و بیمارستانی تولید می‌شود و در سنندج حدود 950 کیلوگرم در روز است.

به گفته «عبدالوحید ریاضی‌فر»، در 16 بیمارستان موجود در سطح استان زباله‌های عمومی پس از تفکیک در بخش‌ها‌ی مختلف در ظروف و کیسه‌های مشخص جمع‌آوری و سپس به بخش بی‌خطرسازی انتقال داده می‌شوند.

وی می‌ا‌‌‌فزاید: پسماندهای عفونی با دستگاه هیدروکلاو واتوکلاو بی‌خطرسازی و سپس به مراکز دفن زباله انتقال داده می‌شوند تا از هرگونه خطر احتمالی برای اشخاص دیگر جلوگیری شود.

ریاضی‌فر می‌گوید: اگر روی این نوع زباله‌ها هیچگونه عملیاتی صورت نگیرد و در محیط رها شوند موجب انتقال عفونت‌ها و امراض مختلف در افراد می‌شود و درمان کردن این امراض هزینه‌بردار و جبران‌ناپذیر خواهد بود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا نظارت کافی بر دفع و معدوم‌سازی زباله‌ها وجود دارد، گفت: موارد مرتبط با پسماندهای پزشکی همچون دیگر پسماندها در جلسات مختلف کارگروه پسماند شهرستان‌ها و استان مطرح و مورد بررسی قرار گرفته و پیگیری می‌شوند و قطعا نظارت کافی در این بخش توسط دانشگاه علوم پزشکی و اداره کل حفاظت محیط زیست انجام می‌شود.

منبع خبرگزاری:فارس

آدرس کوتاه :