رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۳۰ بهمن ۱۳۹۸

ریبازی رووناکی - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

برنامه های سیما

ریبازی رووناکی

ریبازی رووناکی


 

با توجه به بازگشت انسان به ایمان در قرن حاضر، دشمنان دین سعی در اغفال جوانان به شیوه های مختلف از جمله ایجاد عرفانهای کاذب می کنند زیرا بانیان این گونه عرفان ها  میدانند همه انسانها فطرتی الهی دارند که همواره آنان را به سوی معنویت فرا می خواند.

امروزه در جامعه ما معنویت گرایی و عرفانهای نوظهور یا توسط کسانی که عالما به ترویج برخی افکار تحریفی و برداشتهای ناقص خود از دین می پردازند و در قالب آن مذاهب موجود در یک دین را به چالش می کشاند یا از طریق ترجمه آثار ی چون اشو، tm ، مهاراتی، هش یوگی، اکنکار پل تو یچل، عرفان یوگا، موسیقی دیوانه وار بلک متال مرلین منسون، عرفان داروی و ... در قالب داستانها، المانها، مطالب دیگر در حال سرازیر شدن به جامعه ماست.

جوامع مدرن در نیمه پایانی قرن 20 شاهد ظهور فرقه های دینی جدید بوده اند این قبیل فرقه های دینی جدید گاه بر آمده از آرمانهای بزرگ بوده اند گاه مستقل. مبارزه با این فرقه های خاص جامعه ها نیست بلکه در دهه 1960 مخالفت با جنبش های دینی جدید گسترش یافت علت این مخاالفت ها تلاشهای گروهی برای منحرف کردن جوانان بود تلاش برای جذب و سربازگیری برخی مواقع به اخراج جوانان از دانشگاه و ترک تحصیل کردن و رها کردن مسیر اهداف و زندگی معمول بود تا زندگی دینی تمام وقت در یک وضع گروهی نا آشنا ادامه یابد. این فرقه ها عقل ستیز هستند و شتشوی مغزی یکی از مهم ترین راههای آنهاست چون رهبر یک فرقه می خواهد مدیریت کند و همه رویکردی سلبی نسبت به دین دارند و دین ستیزی و عقل ستیزی در تمامی این فرقه ها مشترک است این فرقه ها بوجود آمدند تا خلاء معنویت را پر کنند اما امروزه جامعه شناسان دینی معتقدند این پدیده ها نه نمی توانند نقش یک داروی تسکین دهنده را عمل کند بلکه خود یکی از نشانه های بحران معنویت در دوران جدید بشمار میروند با توجه به گستردگی فعالیت فرقه های نوظهور از طریق فیلم ها، اینترنت، جادوی کودکان، لباسها و پوشش، آرایش ها و خالکوبی ها و ترفندهای مختلف پیشنهاد میگردد فقط از وجود کارشناسان دینی استفاده نگردد بلکه جامعه شناسان، روانشناسان، پژوهشگران عرصه های مختلف در نقد و بررسی همه جانبه این افکار به بحث و تبادل نظر پردازد.

بر این اساس پیشنهاد میگردد برنامه به صورت : نریشن ابتدایی، کارشناس، تصاویر آرشیوی  وله تولید شود.

 

دلايل توجيهي طرح: (سیاست­ها و اولویت­های رسانه ملی ، اقتضائات بومی و محلی براساس اطلس فرهنگی و سند توسعه استان، موضوع سال و ...)

با توجه به نیاز امروز به معنویت از یک طرف و برآمدن قارچ گونه فرقه های نوظهوری که هر کدام مدعی این نیاز روحی بشر است از سوی دیگر ،ضرورت توجه به این مقوله را نشان میدهد.

 

محورهای چهارگانه

دین: عرفان اسلامی - پاسخگویی به شبهات دینی  - مقابله با مذاهب و عرفان های دروغین

آگاهی بخشی: مقابله با اندیشه های انحرافی و الحادی

 

اهداف تولید (براساس گزیده افق رسانه)

تولید برنامه های مناسب در راستای ارتقای معرفت روشن بینانه و ایمان دینی خالص

مصونیت بخشیدن به اذهان عمومی جامعه در قبال فرهنگ های الحادی و مادی

 

اهداف محتوايي و رفتاری (با توجه با سیاستهای اجرایی افق رسانه)

تبیین ضرورت دفاع از فرهنگ و معارف اسلامی و مقابله با تهاجم بیگانه

 

محورهای موضوعی  (با توجه به سياستهاي اجرايي افق رسانه)

تقویت و تعمیق توان انحراف شناسی

بستر سازی و تبیین ضرورت پاسخگویی به سئوالات و شبهات

 

عمق بخشی  (پیامهای اصلی و فرعی)

رفع شبهات و خرافه زدایی

 

عوامل برنامه:

تهیه کننده و نویسنده: حسین جلالی

دستیار تهیه: روناک یوسفی

کارگردان تلویزیونی: جمال باران ریز

صدابردار استودیو: آروین اسدنژاد

تصویربردار پرتابل: حمدی فیروزی

نورپرداز استودیو: فرشید عطایی

دستیار تصویر پرتابل: سامان ملایی

تصویربردار استودیو: رضایی، فیروزی، احمدی

دستیار استودیو: رحیمی، مردان

مجری: آرش حسین پناهی

تدوینگر، ساخت وله و آرم : مسعود یارعلی

گریم: فرشید صلواتی

اجرای دکور: رحیمی، فاتحی، نصیری، ادریس