روستای بیساران

روستای بیساران تقریبا در 24 کیلو متری جاده سنندج - مریوان قرار گرفته است و محلی است سرسبز و خرم و آبخیز کوه‌های مرتفعی مانند شه نشین، میر ویس، کوری مه ریم، کوری هه وریشان و... . کوه‌های آن تا اواخر فصل بهار و در بعضی از سال‌ها (البته سال های دور) چند دهه گذشته، تا اوایل مرداد ماه برف می داشتند و چشمه های آن همیشه و مخصوصا در قسمت پایینی کوه جاری هستند و هیچ موقع خشک نشده‌اند و آب شرب روستای بیساران از این محل تامین می شود و سه منبع برای این منظور ساخته شده است و اخیرا این منابع مرمت شده و در روستا نیز منبع بزرگتری برای ذخیره سازی آب مصرفی مردم روستا احداث شده است. کوههای روستای بیساران دیدنی و در بیشتر ایام سال به ویژه در فصل بهار مردم اطراف از شهرستان های مریوان، سنندج، سروآباد و ... و دیگر روستاها برای تفریح به این کوه‌های مسافرت می کنند و از دیدن این مناظر واقعا لذت می برند و گاها چندین شب را در این کوهستان ها می گذرانند. کوهستان های روستای بیساران بسیار سرسبز و دیدنی می باشند و گونه های گیاهی متنوعی دارد که برای تهیه بعضی از داروها از این گیاهان استفاده می شود و مردم روستا نیز به صورت سنتی از این گیاهان برای درمان بعضی از دردها استفاده می کنند و این گونه های گیاهی شادابی و دل انگیز بودن منطقه را دو چندان نموده است. در حال حاضر با تلاش و کوشش مردم تلاشگر و زحمت کش روستا و با هزینه ی اغلب کوه‌های بیساران با جاده به همدیگر ربط داده شده اند و این امر نیز در جذب مسافران ویژه نقش به سزایی داشته است. لازم به توضیح است که روستای بیساران در فاصله‌ی 85 کیلو متری جنوب غربی شهرستان سنندج و 65 کیلو متری شهرستان مریوان و برروی طول جغرافیایی 39/46 و عرض جغرافیایی 11/35 و در ارتفاع 850 متری از سطح دریا قرار گرفته است. روستای بیساران از جنوب به روستاهای ژان و پایگلان، از شمال به روستاهای سالیان، نجی، و سفید بن، از شرق به روستا های هویه، سرهویه و از طرف غرب به روستاهای نسنار، هرسین و بوریدر محدود می گردد. آب و هوای روستای بیساران معتدل کوهستانی است و زمستان‌های پر برف و تابستان‌های خنک و دلپذیری دارد. البته شایان ذکر است در این چند سال گذشته تغییراتی در آب و هوای این روستا همانند دیگر مناطق کردستان و ایران صورت گرفته است و این موضوع سبب نگرانی مردم روستا به ویژه سالمندان روستا که وضعیت امروزی را از نظر میزان بارش با گذشته مقایسه می کنند شده است.

شغل مردم روستای بیساران:

مردم روستا زندگی خود را با کارهای کشاورزی و دامداری، کارگری فصلی به سر می برند. مردم برای امرار معاش با زمین و کوه دست و پنجه نرم می کنند و رزق وروزی حلال برای خود و افراد خانواده به دست می آورند و از کار و تلاش هرگز خسته نمی شوند و می دانند که در زندگی باید دشواریها و سختی ها را تحمل نمود.

واژه بیساران:

در زمانی که سید بابا علی (سید بابا شیخ بیساران) در میان مردم روستای آن وقت که حدود 1450 سال پیش که در محلی به نام (دگا به ر) بوده اند (دگا به ر پایین تر از روستای فعلی بیساران واقع گردیده است) در یک روز برفی در فصل زمستان که هوا خیلی سرد بوده سید بابا شیخ از این محل (دگا به) خارج گردیده و مردم بدون اینکه از تصمیم ایشان با خبر باشند به دنبال وی افتاده تا از ایشان به دلیل سرمای فراوان و دیگر خطرات احتمالی مراقبت کنند. ایشان را تا محلی که هم اکنون بیساران در آن محل واقع گردیده همراهی می کنند و وقتی که به این محل می رسند سید بابا علی تصمیم خود را اعلام می کند و مردم نیز به دلیل احترام خاصی که به سید داشته اند به فرموده ایشان احترام می گذراند و روستا به این مکان جدید که دلایل فراوانی داشته انتقال می یابد (حدود 750) سال پیش و سید بابا علی نیز در محلی که برای انتقال روستا انتخاب کرده بود اقدام به ساخت منزل می نماید و بقیه مردم نیز در اطراف ایشان اقدام به ساخت منزل می نمایند و سید بابا علی در همان محل فوت می کنند و به خاک سپرده می شود و هم اکنون زیارت و مقبره ایشان در قسمتی از مسجدی است که به نام ایشان نام گذاری شده است و مردم اطراف نیز برای طواف به زیارت ایشان می آیند.

آثار باستانی روستای بیساران:

- قلعه داسیران در فاصله 2 کیلومتری قسمت غربی روستا که در سال 1353 به تائید سازمان میراث فرهنگی رسیده است.

- قرآن بابا یعقوب که در قرن نهم هجری مکتوب گردیده و دست خط می باشد.

- مسجد بابا شیخ بیساران

 

 

Bisaran

Village Bisaran about 24 kilometers road - Sanandaj, Marivan has been And local green And buy And it will shahneshin like alpine watershed, Mir Wais, Kori Maryam , Kori Havreshan And ... . Mountains until late spring And in some years (Of course, year round) Over the past decades, By early August, the snow  had And it's always spring Especially in the lower part of this mountain are And have no time to dry And Bisaran the village where drinking water is supplied And three sources for this purpose are made It has recently been refurbished and Resources And the village is also a great source for water storage has been constructed in the village. Bisaran scenic mountain village And most days of the year,  especially in the spring, around the city of Marivan, Kurdistan, Sarwabad And ... And other villages in the mountains for leisure travel And really enjoy seeing the sights And sometimes  spend several nights in the mountains. Bisaran very lush and picturesque mountain villages are And diverse plant species Some of the herbs used to prepare drugs to be And the village as well as traditional uses of these herbs to treat some pain This succulent plant species Pleasing area has doubled. Currently working And the enthusiastic efforts And painstaking village Bisaran the most expensive mountain roads and have been linked to each other. This particular role is also to attract travelers. It is explained Bisaran in the village, 85 km southwest of the city of Sanandaj And 65  kilometers from the city of Marivan And longitude on 46/39 Longitude 35/11 And is located at an  altitude of 850 meters above sea level. Bisaran Village Zhan villages in the south And Payglan, Saleyan villages in the north, Naji, Sefed Ban , East of the village of Hoveye, Sarhoveye Nasnar villages and the West, Harsin And Boredar is limited. Bisaran weather Village Temperate mountain And snowy winters  And the summers are cool and pleasant. It is worth noting In the past few years Changes in the climate of the village Like other parts of Kurdistan. Iran Has been And this Concerns of rural people Particularly the rural elderly The situation today Amount of Precipitation Compared to the past, Are.

Jobs village Bisaran:

People, Living with agricultural work And livestock, Seasonal workers To  Head Are. People's livelihoods Earth And the mountains And are struggling And provisions solvent To  Individuals and families gain And the work And efforts are never boring And know that in life Have difficulties And the hardships he endured.

Word Bisaran:

When Syed Ali Baba (Syed Baba Sheikh Bisaran) At that time the village About 1450 years ago. The local  ame (Dagabar) Have (Dagabar lower current village Bisaran is located) On a snowy day in winter The  eather was very cold Baba Sheikh Sayyid this site (Dagaba) Excluded No people He is not aware of the decision He has followed To them because of the cold And other risks to care. To their local That now Bisaran Located in the area Accompany When to arrive Syed Ali Baba announced his decision to And  people have to respect the Syed He stated Respect for serving And villages The new location There are many reasons behind the spread (750) years ago. And Syed Ali Baba Also Local villagers had elected to transfer Attempted to build a house Other people Around them Have built a house And Syed Ali Baba  They died in the same place And is buried And now Shrines and tombs He is part of the mosque His name is called And the people surrounding the Kaaba The Pilgrimage They are.

Ancient village Bisaran:

- Castle Daseyran within 2 km of the western part of the country's cultural heritage has been approved in 1353.

- Quran Baba Yaghoub, which was written in the ninth century AD and is handwriting.
- Mosque of Sheikh Baba Bisaran

Loading the player...