رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۱ آبان ۱۳۹۸

راپه رینی سوور - نمایش محتوای صدا

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

راپه رینی سوور

راپه رینی سوور

 

روزها، رازهايي در سينه دارند كه تقديم روشن بينان مي شود. آنهايي كه چشم هاي خود را به روشنايي ميبندند توانايي نگريستن به خورشيد بر آمده روز را ندارند. رازدانان روزها  از حادثه ها عبرت مي آموزند و بر واقعه ها با ديده تعبير مي نگرند، آيات نيك را شاكرند و بر نشانه هاي هيبت و عسرت صابر. زيرا شكر به فراخي و صبر به تنگي نشان خردمندي است.

عاشورا، دهم ماه محرم، روز پيروزي خون بر شمشير است. غلبه فرياد مظلوم بر عربده كشي ظالم تا بن دندان مسلح پيروزي و نصرتي كه هلهله كنان كوفي و شامي آن را با چشمان بسته به آفتاب خود نديدند و از بالاي نيزه بردن آفتاب شادمان و خرسند شدند، درحالي كه نمي دانستند باخود رايت پيروزي حسين شهيد(ع) را به دوش مي كشند و با هلهله خويش كوس رسوايي خود رابر كوي و برزن مي زنند.

امروز، تاريخ پيروزي حسين بن علي(ع) را به گواهي نشسته است، پيروزيي كه از بستر جهاد و متن خون شكوفا شد و آرمانهاي والاي اورا با جريان تاريخ نسل به نسل بشري واگويه كرد.

حماسه‌ي عاشورا  سر فصل عشق و شور و عرفان بزرگ مردان الهي و نشان آفرينش عزت و اقتدار و آرمان گرايي بزرگ زناني است كه حيات اسلام ناب محمدي (ص) و آزادگي و آزادي را امداد جاودانه پايمردي و استقامت خود ساخته اند، نهضت حسيني و انقلاب فياض و جوشان عاشورا يك بعثت بدون وحي و شكفتن گلبانگ توحيد در چكاچك شمشير بر بلنداي سر نيزه هاست،‌ كربلا عرصه انفجار نور و ظهور حماسه از يك سو و تبلور قساوت و حد اعلاي فاجعه از طرف ديگر است و نينوا سرزميني بي مانند براي نمايش تمامي عشق بر پرده هستي است،‌ واضح است كه دايره آفرينش را بي كربلا وجودي نيست منظومه معارف عارفان و سير سالكان الي الله و جهاد مجاهدين في الله و مجاهده عالمان في سبيل الله را بي حسين(ع) و زينب در باغ خاطر نمي توان گذراند. به راستي اگر معمار ازل در خزانه خارج از وصف آفرينش، گوهري چون حسين (ع) و مرواريدي چون زينب(س) نداشت، كار كدامين نبي به كمال مي رسيد و راه كدامين رسول به نهايت پيوند مي خورد؟ حسين و عاشورا و زينب ناموس دهر و باعث بقاي هستي و تداوم راه پاكان و صالحان براي هميشه تاريخ بشر هستند، از پيامبران اولوالعزم تا مردمان عادي همه در جستجو و رهپوي مردان و زنان روزگار و سرزميني هستند كه پرچم هدايتشان در دستهاي استوار زينب(س) و نهال آرزويشان در چشمه سار هميشه جوشان حسين(ع) استقرار يافته و نور خود را در چهره‌ي گلگون عاشورا به نظاره مي نشينند.

 

 

راپه رینی سوور برنامه ای است از صدای مرکز کردستان که در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی

از ساعت 9 صبح با مدت زمان 120 دقیقه پخش خواهد شد.


این برنامه با طرح مطالبی درباره پدید آمدن واقعه عاشورا شروع و با بهره گیری از صحبت های کارشناسان برنامه موضوع به نتیجه می رسد. همچنین در این برنامه نظرات مردم در قالب گزارش و پیامهای تلفنی پخش خواهد شد. در فواصل برنامه از مراثی و نغمات متناسب با ایام محرم نیز استفاده می شود. معرفی کتاب های مرتبط با محرم در قالب گفتار نیز یکی دیگر از بخشهای برنامه خواهد بود.

 


عوامل برنامه:

تهیه کننده: نعیمه نادری نژاد

گوینده: علیرضا کریمپور خاطره ارج

گزارشگر: ادریس الماسی

نویسنده: علی یونسی با مشاوره حاج آقا درویشی