جهش تولید | پنج‌شنبه، ۹ بهمن ۱۳۹۹

رادیو سنه - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

برنامه های سیما

رادیو سنه

رادیو سنه


Loading the player...

تهیه کننده و کارگردان: فرهاد مرادی

اجرا: اسعد ورمزیار، سارا یوسفی

نور و تصویر: صلاح کریمی، جمیل نصیری

صدا: صلاح کریمی

تدوین: فرزاد مرادی، بهنام محمدی

گوینده آیتم: کیوان رنجبر، اسماعیل سیفی، جعفر محمدی

راديو سنه كه يك برنامه راديو تصویری است با فرمي جديد و ساختاري نو در قالب يك برنامه تركيبي  شبانه ساخته مي شود و در بخشهاي مختلف خود به گوشه هايي از فرهنگ و كلتور و آداب و رسوم و داستانها و افسانه ها و سرگرمي هاي  مردمان اين ديارمي پردازد و از بخشهاي مختلف و متنوعي تشكيل شده است.

برنامه رادیو سنه قریب به چهار سال است که از صدا و سیمای مرکز کردستان در حال پخش می باشد و برای خود مخاطبان بسیاری از قشرهای مختلف جامعه اعم از عوام و خواص را به دست آورده است که این بسی جای خوشحالی است.

در برنامه رادیو سنه سعی می شود در کنار ساختمان ساده و تقریبا عامه پسند این برنامه به صورت کاملا نرم و دراز مدت روز به روز برنامه را تخصصی تر و خاصه پسند تر نمود که با مشاهده ی برنامه های آغازین رادیو سنه تا برنامه های اخیر می توان این قضیه را به خوبی لمس و درک نمود.

بخشهایی از برنامه قشر عام جامعه را به خود جذب و جلب کرده است عبارت است از نمایش طنز، کودکان و کلیپهای تصویری و آوازهای فولکلور.

بخشهایی از برنامه هم که نظر خواص و اساتید دانشگاه را به خود جلب کرده است عبارت است از چه پکه گول، شعر خوانی شاعران جوان،داستان های کوتاه، فولکلور شناسی و مباحثی در مورد ادبیات و رسم و رسوم و آداب و آئینهای مختلف که خوشبختانه تا به حال در جرائد و خبر  گزاریهای مختلف از این برنامه صحبت  به میان آمده و این نیز جای بسی خوشحالی است و این در حالی است که رادیو سنه نظر اساتید دانشگاه را نیز به خود جلب کرده و همچنین بینندگانی از استانهای همجوار و حتی کشورهای همسایه را به صورت دائم به خود اختصاص داده است.

اثرات این برنامه به گونه ای بوده است که با توجه به رویکرد آرام و منطقی و همه گیری که در بحث موسیقی نیز داشته است، تا حدودی کسانی را که تا به حال پا به عرصه نگذاشته اند به مردم معرفی می نماید  و حتی کسانی را که قبلا در بازارموسیقی ، آهنگهای ضعیف و حتی غلطی  را انتخاب می کردند و در بسیاری از موارد درست خوانده هم نمی شد،  ترغیب نمود تا کارهای جدیدی را ضبط کرده و ارائه دهند که این نیز خود جای بسی خوشحالی است.

برنامه در سال جدید از مشخصات جدید و آیتمهای جدیدی بهره مند خواهد شد.

پیشنهاد می شود که برنامه به صورت دو روز در هفته با تایم 40 دقیقه و روزهای سه شنبه و جمعه و یا پنج شنبه و جمعه همان ساعت همیشگی اش باشد ، با این حالت پخش،  ارتباط با بیننده بیشتر خواهد شد.

بخشهايي از برنامه:

1-       نمايش راديوئي: اين آيتم نمايشهاي راديوئي است كه به برسی مسائل و مشکلات استان می پردازد مسائلی از قبیل: ترافیک، خیابانها و معابر، مسائل اجتماعی و روز مره مردم و... را با زبانی طنز بیان می کند، لازم به ذکر است این آیتم یکی از پر بیننده ترین آیتمهای برنامه است که با استفاده از گروه خه م ره وین و یا در صورت عدم موفقیت استفاده از بچه های گروه نوقله کوردی با گریم و لباس مشخص.

2-       داستان خواني :  داستانهاي كوتاه که توسط نويسندگان جوان نوشته شده و با صدا و تصوير خودشان پخش خواهد شد.

3-       سرود یا کلیپ: درحالت اول اين آيتم به صورت پلي بك در فضايي مانند استوديوي ضبط موسيقي تصوير برداري مي شود و از تصاوير طبيعت نيز براي تصوير گذاري اورتورها بهره مي  گيرد و در حالت دوم استفاده از کلیپهای زیبا و مرتبط با ساختار برنامه که در روستاها و مناظر اطراف ضبط می شوند و هم در میان مردم و هم درمیان خواننده ها اعم از بازاری و غیر بازاری دوستداران زیادی دارد.

4-       شعر و ادب پارسي و كردي " چه پکه گول" : اين آيتم توسط  یکی از گوينده هاي خوب راديو اجرا شده و هر شب به معرفي يك شاعر و اديب می پردازد و گاه سراغ صنایع ادبی و ساختار و فرم اشعار نیز رفته و سرکی هم در این بخش می کشد و گاه به سراغ موضوعات و مباعث اجتماعی می رود و با توفیق خوبی در سال گذشته رو به رو شد.

5-       حيران ، هوره ، سياچه مانه:  یکی از آیتمهای خوب و ماندگار و تاثیر گذار برنامه بود که هرشب به صورت تصويري و يا تصوير گذاري شده يكي از اين سه نواي كهن ديارمان پخش مي شد،  تا هم اداي احترام و ديني باشد به اين آواها و نواها و هم حركتي صورت پذيرد كه از يادها و خاطره هامان نروند.                    امسال در صورت امکان و داشتن وقت و تخصیص بودجه به مناطق مختلف و خواستگاه هوره و سیاچه مانه و بیت و لاوک و حیران خواهیم رفت و به صورت مستند گونه از کسانی که به عنوان بزرگان این عرصه شناخته شده اند آیتمهایی را ضبط خواهیم کرد.

6-       یاد: این آیتم در سری گذشته با آوردن نمایشهای دهه شصت در رادیو و بالاخص یاد آوری خاطره مجری محبوب و خوش سخن شبکه کردستان " مرحوم فرشا" در میان مخاطبان برنامه جایگاه خوب و قابل احترامی داشت و در سری جدید خواهد کوشید که از برنامه های محبوب و قدیمی رادیو با تصاویر گرافیکی مرتبط به رادیو از اشخاص و خاطره های قدیمی رادیو را باز پخش کند(( البته این آیتم از آیتمهای رسمی برنامه نیست و گاه گداری و برای مناسبتی پخش خواهد شد)).

7-       شعر خوانی: این آیتم با هدف ترغیب و روی آوردن جوانان به شعر و ادبیات، از میان جوانان تازه کار و افراد علاقه مند کسانی را انتخاب کرده و از شعر خوانی آنان بهره می جوید، این آیتم در سری سوم برنامه به شهرهای استان رفت و با حضور شاعران نام آشنا و حتی جوان در عرصه های مختلف، رنگ و بوی تازه ای به خود گرفت و از طرف شاعران و ادیبان با اقبال خوبی روبه رو شد.

8-       سوزی ره سه ن: این بخش به معرفی خواننده ها و اشخاص معروف و نامداری که در عرصه موسیقی فولکلور این منطقه شهرت داشتند و در میان مردم، علی الخصوص قشر سالخورده دارای محبوبیت و احترام خاصی بوده اند صحبت به میان می آورد و مختصری از زندگی آنان با پخش قسمتی از کارهایشان می پرداخت،در سری جدید و سال جدید سعی می شود در این آیتم از بخشهای مختلف فولکلور و تاثیر گورانی درزندگی مردم صحبت شود، مانند گورانی کار در عرصه های مختلف، گورانی شادی، گورانی شیون، لالایی و ...

نکته: در حین تولید سری جدید برنامه رادیو سنه امکان دارد آیتمهای جدیدی به برنامه اضافه شود که در راستای ارتقای کیفی برنامه و اهداف سازمان گام بر می دارد.

سال تولید: 95/05/01