جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۴ فروردین ۱۳۹۹

دو قطبی شدن انتخابات به صلاح نیست - نمایش محتوای خبر

 

 

دو قطبی شدن انتخابات به صلاح نیست

نماینده سقز و بانه

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از کرد پرس:هدف از تشکیل شوراهای اسلامی شهر که یکی از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی است مشارکت دادن مردم در اداره امور محلی بوده و اکنون شوراها به عنوان یک نهاد محلی تاثیرگذار در زمینه قانون گذاری و نظارتی در امور محلی نقش آفرینی می نمایند. شورا سنگر دفاع از حقوق شهروندان است. در شوراها باید کمر همت را در راستای خدمت مجاهدانه به ملت محکم بست.

 شورا را می توان عینیت بخشیدن به دموکراسی یا همان مردم سالاری دانست که در آیه شریفه 38 سوره مبارکه شوری نیز با عنوان «وامرهم شوری بینهم» تجلی یافته است لذا این نهاد مردمی از جایگاه ارزشمندی برخوردار می باشد

برای عملی کردن مطالبات مردم در زمینه های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی، وجود انسان های شجاع و کاردان و مطالبه گر در جامعه برای تحقق  و دستیابی به نیازها و خواسته های مردم امری بدیهی می باشد بنابراین شوراهای شهر و روستا محلی برای آزمایش و خطا نیستند بلکه پارلمانی محلی در جهت ایجاد، گسترش و حمایت از مجموعه برنامه هایی است که جامعه را به سمت اقتدار و پیشرفت سوق میدهد لذا لزوم انتخاب اصلح و دلسوز در میان کاندیداهای شورای اسلامی فارغ از همه مسائل حاشیه ای نتیجه اش آبادانی شهر و دیارمان می باشد.

 یکی از مسائل بسیار مهم در جامعه توجه به جایگاه ارزشی فرهنگ و لزوم گسترش و نگاه ویژه به این حوزه می باشد. فرهنگ نقش مهمی در زندگی اجتماعی انسانها دارد و انسانها می توانند با فقر زندگی کنند اما بدون فرهنگ هیچکسی نمیتواند خود و جامعه اش را در مسیر ثبات قرار دهد.  بنابراین برای حفظ دستاوردهای فرهنگی جامعه به ویژه میراث تاریخی و نیازهای فرهنگی شهروندان اگرچه مسئولیت امور فرهنگی عموماً بر عهدهٔ دولت‌هاست اما یکی از نهادهای مهم در حفظ و ترویج فرهنگ عمومی جامعه شوراها می باشند که وظیفه دارند سیاست‌ها و برنامه‌های مربوط به ادارهٔ شهر را تدوین کنند و آن‌ها را برای اجرا در اختیار شهرداری قرار دهند بنابراین انتخاب افرادی که متناسب با این شرایط باشند از مسائل مهم توسعه فرهنگی جامعه می باشد.

اهم مطالبات مردم از شوراهای شهر در زمینه مسائل فرهنگی جامعه

1-شناخت ضعف ها و نیازهای فرهنگی شهر و روستا با مشورت با فعالان فرهنگی  :

 توزیع عادلانه امکانات فرهنگی در کل کشور یکی از مسائل بسیار مهم حوزه فرهنگ می باشد متاسفانه در این زمینه برخی از استانهای کشور مانند استان کردستان از این مقوله رنج میبرند با وجود فرهنگ ناب کردستان که در ایران اسلامی سرآمد می باشد متاسفانه ضعف های فرهنگی بسیاری در حوزه امکانات فرهنگی در کردستان در قیاس با سایر استانها خود نمایی میکند که برای استان فرهنگی کردستان زیبنده نیست در شهرهای استان کردستان نیز همین مقوله در توزیع ناعادلانه امکانات فرهنگی در آنها به خوبی به چشم میخورد در این زمینه شوراها که اصطلاح مشورت باید سرلوحه کارشان قرار گیرد.

باید با  مشورت با فعالان فرهنگی استان نارسایی های فرهنگی  شهر و روستا را متناسب با جمعیت شهرها کشف کنند و درصدد رفع این مشکلات و نارسایی ها در حیطه وظایف قانونی خود برآیند و تا حصول نتیجه تلاش کنند. 

2-نظر سنجی از مردم در تهیه و تدوین نیازهای ضروری خانواده ها در حوزه فرهنگی :

 پس از کسب اطلاعات لازم از وضعیت موجود و نیازهای فرهنگی شهروندان شورا می‌تواند با جلب مشارکت شهروندان علاقه‌مند به موضوعات فرهنگی و به ویژه سازمان‌های مردم‌نهاد به تهیه و تدوین طرح‌های فرهنگی  بپردازد

3- جلب مشارکت بخش خصوصی در توسعه برنامه های فرهنگی شهر و روستا:

شوراهای اسلامی استان در شهرهای خود با استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی نسبت به تقویت و ایجاد آیتم های فرهنگی در زمینه توسعه فضاهای تفریحی، ورزشی و گردشگری در حوزه شهرهای استان کردستان آستین همت را بالا زنند تا با استفاده از سرمایه بخش خصوصی نسبت به تغییر وضعیت بافت شهرهای خود در زمینه گسترش فضاهای فرهنگی  اقدام کنند لازم است بدانیم که هر جا مدیریت شهری از همکاری  بخش خصوصی  استفاده کرده کار با کیفیت و اثربخشی بیشتری انجام شده است.

4- لزوم حمایت و ترویج برنامه های فرهنگی شهرها و ارتقاء زیرساخت‌های

فرهنگی و اماکن تفریحی

توجه به ترویج و نهادینه شدن فرهنگ مطالعه و کتاب‌خوانی، تقویت زیرساخت‌های ورزشی در کنار استفاده از ظرفیت نیروهای متخصص فرهنگی در شهرها و به صورت کلی نگاه ویژه به گسترش زیر ساخت های فرهنگی از مطالبات ویژه در این زمینه می باشد .

 5- تلاش برای ثمردهی و نتیجه‌بخشی فعالیت‌های فرهنگی:

شوراهای اسلامی باید در جهت نتیجه دادن توسعه فعالیتهای فرهنگی از هیچ کوششی دریغ نکنند و در این راه خطیر با وجود مشکلات و موانع موجود بر سر راه خود هیچگاه ناامید نشوند و تا حصول نتیجه یک قدم هم عقب نشینی نکنند و به خاطر داشته باشند تلاش در جهت ترویج فعالیتهای فرهنگی و پیگیری آن درجامعه محبوبیت آنان را بیشتر خواهد کرد و در این مسیر نیز مردم همیشه پشتیبان آنان خواهند بود و به یاد داشته باشند نه تنها شورا بلکه هیچ ارگانی بدون پشتوانه و حمایت  مردم جایگاه اجتماعی و مقبولی نخواهد داشت.

*علی حیدر آقایی مدرس دانشگاه و پژوهشگر فرهنگی کردستان