جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۲ فروردین ۱۳۹۹

دومین همایش ملی معماری و شهرسازی سقز برگزار می شود - نمایش محتوای خبر

 

 

دومین همایش ملی معماری و شهرسازی سقز برگزار می شود

دبیر علمی دومین همایش ملی معماری و شهرسازی سقز گفت:

ناصح یوسفی روز شنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه موضوع اصلی این همایش 'شناخت، احیا و ارتقای هویتی تاریخی و فرهنگی معماری و شهرسازی سقز' است، گفت: معماری و شهرسازی هویت گرا، مداخله در بافت (بافت های میانی) شهرهای تاریخی، صنعت توریسم و گردشگری و معماری و شهرسازی سقز از محورهای این برنامه علمی است.
وی افزود: دلیل انتخاب حوزه ملی برای این همایش، استفاده از تجارب ملی برای سقز و استفاده از تجربه های محققان در شهرهای تاریخی ایران و قابلیت مشابه سازی برای این شهر بوده است.
او اضافه کرد: 90 مقاله به دبیرخانه این همایش ارسال شده که کار داوری آن در گروه های علمی معماری، شهرسازی و جغرافیا، مرمت و باستان شناسی، هنر، گردشگری و جهانگری انجام شده است.
یوسفی اظهار داشت:دکتر پرویز اکبری و دکتر طاهر قسیمی ، متخصص حوزه شهرسازی و باستان شناسی به عنوان سخنرانان اصلی این همایش به ترتیب پیرامون، جایگاه بافت های فرسوده و تاریخی و نحوه برخود با اینگونه بافت ها و تاریخچه و بافت های تاریخی سقز سخنرانی خواهند کرد.
او عنوان کرد: در حاشیه همایش، نمایشگاه های کتاب معماری و شهرسازی، پوستر مقالات و آثار دانشجویان مرکز علمی کاربردی و کارگاه تخصصی ویژگی ها و قابلیت های بافت های با ارزش و مداخله در بافت و 2 سخنرانی ویژه پیرامون مداخله در بافت و معرفی شهر تاریخی سقز پیش بینی شده است.
دبیر علمی دومین همایش ملی معماری و شهرسازی سقز، ادامه داد: دومین همایش ملی معماری و شهرسازی سقز حاصل 2سال جلسه های حضوری و پیگیری های مداوم با رئیس، کارشناسان ارگان ها و ادارهای مرتبط با موضوع های ساخت و ساز در شهرستان از جمله شورای شهر، شهرداری، راه و شهرسازی، نظام مهندسی ساختمان، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، فرمانداری، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و … بوده است.
این همایش با همکاری فرمانداری ویژه، شهرداری، شورای شهر سقز، نظام مهندسی، دانشگاه پیام نور، دانشگاه آزاد، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، آموزشکده فنی و حرفه ای، مدیریت آموزش و پرورش سقز، اداره راه و شهرسازی و گروه مهندسی ریبین خواهد بود.
اولین همایش معماری توسط این دانشگاه 20 آبان سال 91 برگزار شد.
دانشگاه علمی کاربردی سقز داری 9 رشته کاردانی و 2 رشته کارشناسی است و 400 دانشجو در آن مشغول به تحصیل هستند.
سقز در 190 کیلومتری شمال غربی سنندج واقع شده است.

منبع خبری: ایرنا