سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

دهیاران نقش خود را در عمران و آبادانی روستاها ایفا کنند - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

دهیاران نقش خود را در عمران و آبادانی روستاها ایفا کنند

دهیاران نقش خود را در عمران و آبادانی روستاها ایفا کنند


نقش دهیاران:

دهیاران نقش خود را در عمران و آبادانی روستاها ایفا کنند

بیژن زندیه با اشاره به برگزاری نشست اخیر خود با دهیاران شهرستان بیجار افزود: یک دهیار فعال، می تواند در جایگاه نماینده هر اداره ای در هدایت امور و بویژه کنترل حوادث و بحران ها اقدام نماید.
فرماندار بیجار اظهار کرد: کشاورزی محور و شاخص فعالیت مردم شهرستان بیجار است و این فعالیت ها در فصل تابستان در حدود 200 روستا به اوج خود می رسد و در این مدت نیاز به مدیریت بیشتری احساس می شود.
وی ادامه داد: نیاز است یک دهیار مهارت های مختلف و آموزش های مناسب امور ضروری روستا را طی نماید تا در وقت ضرورت بتوانند با علم و آگاهی مناسب مدیریت شهرستان را یاری نماید و از بوجود آمدن مشکلات بزرگ و پرهزینه جلوگیری نمایند.
زندیه برگزاری آموزش های مناسب توسط مرکز آتش نشانی و اطفاء حریق، ارتباط با مرکز هواشناسی برای پیش بینی و پیشگیری از خسارات ناشی از وقوع سیل، ارتباط بیشتر با کارشناسان ادارات جهاد کشاورزی و تعاون روستایی برای اجرای شیوه های مناسب نگهداری موقت گندم در روستا و هماهنگی بیشتر با مراکز خرید و مرکز غله را ضروری دانست.
فرماندار بیجار اظهار کرد: کشاورزان ضمن رعایت نکات تاکیدی دهیاران، به اتفاقات احتمالی در خصوص حفظ و نگهداری اصولی دست رنج یک ساله خود توجه جدی داشته باشند.
به نظر او، دفاتر بیمه ای با توجه به رعایت ضوابط و مقرات خاص خود اقدام به پرداخت خسارات احتمالی می کنند، لذا دهیاران در خصوص اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به کشاورزان برای رعایت حدود انتظارات صندوق های بیمه کمک نمایند تا کشاورزان بتوانند از مزایای صندوق بیمه بهره مند شوند.
وی گفت: به صرف رخ دادن حوادث طبیعی و ایجاد خسارت، صندوق های بیمه ای زیر بار پرداخت خسارات نمی روند، لذا دهیاران برای اطلاع رسانی به موقع به دفاتر پوشش بیمه ای و توجیه کشاورزان برای رعایت استاندارهای مورد نظر بیمه و مفاد قراردادها همت نمایند.
زندیه با اشاره به نگهداری گندم برداشت شده در فضای باز و بدون هر نوع پیش بینی در روستاها و مدت انتظار خودروهای در نوبت تخلیه، گفت: اگر برخی اتفاقات از جمله در مورد گندم برداشت شده، به موقع و با انجام برخی تمهیدات مدیریت شود، هنگام وقوع حوادث با خسارات کمتر و سرعت بهتر می توان مقابله کرد.
وی توجه به توصیه های کارشناسان جهاد کشاورزی در زمینه خاک ورزی مزارع بعد از برداشت گندم نیز گفت: بسیاری از مزارع به سرعت در سطح وسیعی گرفتار آتش سوزی می شوند که لازم است توصیه کارشناسان برای خاک ورزی فوری بعد از برداشت از مزارع جدی گرفته شود.
وی به ضرورت مدیریت آب کشاورزی و استفاده حداکثری از حداقل آب موجود اشاره کرد و گفت: دهیاران با نظارت مستمر بر مزارع و همراهی با کارشناسان اداره آب و فاضلاب روستایی و جهاد کشاورزی از بحران کم آبی در اواخر فصل تابستان جلوگیری کنند.
او به حضور بیشتر بخشداران و هماهنگی با دهیاران تاکید کرد و خاطر نشان نمود: بخشداران با هماهنگی و همراه نمودن دهیاران در مدیریت حوادث و اتفاقات حوزه کاری خود دقت کافی داشته باشند.
فرماندار شهرستان بیجار به ضرورت تسطیح و رفع برخی موانع راه های روستایی برای همکاری بیشتر رانندگان خودروهای حمل گندم و انتقال سریع به انبارها پرداخت و از دهیاران خواست، با ارتباط به موقع و پیگیری جدی از طریق بخشداران و اداره راه و شهرسازی، درخصوص بهبود راه ارتباطی روستاها جدی باشند.
شهرستان بیجار با پنج شهر، حدود260 روستا، داشتن طولانی ترین راه و پراکندگی زیاد روستایی در شرق استان کردستان واقع شده است.

منبع خبرگزاری:ایرنا

آدرس کوتاه :