جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۰ فروردین ۱۳۹۹

دانشگاه‌ها باید نقش اتاق فکر را داشته باشند - نمایش محتوای خبر

 

 

دانشگاه‌ها باید نقش اتاق فکر را داشته باشند

رئیس دانشگاه کردستان گفت:

دانشگاه‌ها باید نقش اتاق فکر را داشته باشند

فردین اخلاقیان شنبه شب در برنامه گفتمان که به صورت زنده از سیمای استان کردستان پخش شد، اظهار کرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به لحاظ رشد علمی و تولید علمی در سطح کشور و استان رشد خوبی داشته‌ایم.

وی گفت: دانشگاه‌ها باید نقش اتاق فکر را ایفا نمایند، برنامه ساز برای حوزه‌های مختلف باشند و در تهیه و تدوین سیاست‌های کلی نقش‌آفرینی کنند.

رئیس دانشگاه کردستان خاطرنشان کرد: دانشگاه‌ها باید جهت‌گیری و آینده‌نگر باشند یعنی برای 5 سال آینده برنامه داشته باشند و در تدوین برنامه‌های توسعه‌ای نقش آفرینی کنند.

اخلاقیان افزود: دانشگاه‌های ما باید برای بخش‌های مختلف راهکارهای علمی داشته باشند گرچه مهم‌ترین و بزرگترین رسالت دانشگاه‌ها تربیت و پرورش نیروی انسانی است.

به گفته وی، در عصر امروز دیگر تکیه بر نفت و منابع نفتی نمی‌تواند بستر توسعه مناطق را فراهم سازد و مهم‌ترین شاخص توسعه در هر جامعه‌ای داشتن نیروی انسانی توانمند است و مزیتی که کشورها را نجات می‌دهد همین نیروی انسانی با کیفیت و متخصص است.

رئیس دانشگاه کردستان با بیان اینکه توسعه علم و فناوری و تولید علم برای رسیدن به اقتصاد 8 درصدی از مهم‌ترین سیاست‌های دانشگاه‌ها است، گفت: رسیدن به مرجعیت علمی و مطرح در جهان از دیگر رسالت‌های دانشگاه‌ها است و خوشبختانه دانشگاه‌های ما در سطح کشور این ظرفیت را دارند.

*ضرورت نقش‌آفرینی دانشگاه در تهیه و تدوین اسناد بالادستی

اخلاقیان اظهار داشت: دانشگاه‌ها باید نقش تعیین کننده‌ای در تهیه و تدوین اسناد بالادستی داشته باشند و برای سال‌های آینده در بخش‌های مختلف برنامه عملیاتی و قابل اجرا تدوین نمایند.

وی یکی از دلایل ایجاد برخی دیدگاه‌ها در مورد عدم کارایی دانشگاه‌ها را مشکلات ناشی از بالابودن نرخ بیکاری دانست و گفت: در ایران به طور عمده صنعت نداریم بلکه کار ما کارخانه‌‌داری است.

رئیس دانشگاه کردستان گفت: سیستم آموزشی در کشور باید تکامل پیدا کند چون دانشگاه‌های ما در کشور عمر چندان طولانی ندارند و جوان هستند هرچند با وجود این جوانی به لحاظ رشد علمی و موفقیت‌ها علمی جایگاه بزرگی دارند.

اخلاقیان خاطرنشان کرد: آموزش عالی ما در کشور به نظم، نظامندی و سیستماتیک کردن نیاز دارد و باید در این راستا اقدامات اساسی و کارشناسی شده صورت بگیرد.

وی یادآوری کرد: در طول 8 سال گذشته به اندازه 50 سال دانشگاه‌ مختلف ایجاد شده است و دیگر تربیت تکنسین در کشور ما تقریبا حذف شده و همه دوست دارند دکتر شوند.

رئیس دانشگاه کردستان حرکت به سمت پژوهش محوری را نیاز اساسی در سیستم آموزش عالی در کشور عنوان کرد و اظهار داشت: برای رسیدن به اقتصاد دانش‌بنیان نیازمند حرکت به سمت پژوهش محوری و تربیت کارآفرین هستیم.

منبع خبرگزاری: فارس