جهش تولید | پنج‌شنبه، ۸ آبان ۱۳۹۹

خرید گندم در کردستان از مرز ٨١3 هزار تُن گذشت. - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

خرید گندم در کردستان از مرز ٨١3 هزار تُن گذشت.

خرید گندم در کردستان از مرز ٨١3 هزار تُن گذشت.


رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان:

خرید گندم در کردستان از مرز ٨١3 هزار تُن گذشت.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان با بیان اینکه از زمان آغاز خرید گندم از کشاورزان استان تا عصر دیروز بیش از ٨١3 هزار تُن گندم خریداری شده است گفت: وضعیت استان کُردستان از نظر تولید و برداشت گندم هر سال بهتر می‌شود و هم‌اکنون از نظر خرید گندم در رده استانهای فارس و خوزستان هستیم.

کریم ذوالفقاری با اشاره به نزولات جوی و بارندگیهای مناسب در سال گذشته و امسال گفت: استفاده از ارقام جدید، استفاده از کودهای آلی، زیستی و شیمیایی، انجام عملیات مبارزه با علفهای هرز، بهره مندی از تکنولوژیهای جدید کشاورزی و استفاده از مواد آلی در خاک مهمترین عوامل افزایش تولید گندم در استان کردستان است.

وی با بیان اینکه کُردستان از لحاظ کشت مکانیزه، رتبه اوّل کشور را دارد، گفت: اواخر شهریورماه آغاز کشت پاییزه است و از کشاورزان درخواست داریم که با تهیه کود، سم و بذر مصرفی کشت پاییزه را به موقع انجام دهند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان به طلب هزار میلیاردی کشاورزان گندمکار در سالجاری اشاره کرد و گفت: تاکنون هیچ مبلغی به حساب گندمکاران 4 استان آذربایجان غربی، کردستان، همدان و زنجان واریز نشده است و تا هفته آینده امیدواریم 200 میلیارد تومان به کُردستان اختصاص یابد.

ذوالفقاری به برداشت 40 هزار تُن نخود پاییزه در سالجاری در سطح 100 هزار هکتار از اراضی استان اشاره کرد و گفت: برداشت نخود با کمباین موضوع مهمی است که در چند نقطه استان صورت گرفته و امیدواریم بتوانیم کل سطح زیر کشت این محصول را بصورت مکانیزه برداشت کنیم.

وی به گسترش کمی و کیفی محصول استراتژیک کلزا دراستان اشاره کرد و گفت: در سال زراعی جاری از  500 هکتار سطح زیر کشت کلزا 650 تُن برداشت شده است.

ذوالفقاری سطح زیر کشت گندم در استان را 33 هزار هکتار و محصول جو را  3 هزار هکتار عنوان کرد و افزود: دو برنامه اساسی جهاد کشاورزی استان در بحث زراعت، کشت نشائی در محصولاتی مانند چغندر قند و ذرت است.

آدرس کوتاه :