رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

خرید گندم در کردستان از مرز ٨١3 هزار تُن گذشت. - نمایش محتوای خبر

 

 

خرید گندم در کردستان از مرز ٨١3 هزار تُن گذشت.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان:

خرید گندم در کردستان از مرز ٨١3 هزار تُن گذشت.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان با بیان اینکه از زمان آغاز خرید گندم از کشاورزان استان تا عصر دیروز بیش از ٨١3 هزار تُن گندم خریداری شده است گفت: وضعیت استان کُردستان از نظر تولید و برداشت گندم هر سال بهتر می‌شود و هم‌اکنون از نظر خرید گندم در رده استانهای فارس و خوزستان هستیم.

کریم ذوالفقاری با اشاره به نزولات جوی و بارندگیهای مناسب در سال گذشته و امسال گفت: استفاده از ارقام جدید، استفاده از کودهای آلی، زیستی و شیمیایی، انجام عملیات مبارزه با علفهای هرز، بهره مندی از تکنولوژیهای جدید کشاورزی و استفاده از مواد آلی در خاک مهمترین عوامل افزایش تولید گندم در استان کردستان است.

وی با بیان اینکه کُردستان از لحاظ کشت مکانیزه، رتبه اوّل کشور را دارد، گفت: اواخر شهریورماه آغاز کشت پاییزه است و از کشاورزان درخواست داریم که با تهیه کود، سم و بذر مصرفی کشت پاییزه را به موقع انجام دهند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان به طلب هزار میلیاردی کشاورزان گندمکار در سالجاری اشاره کرد و گفت: تاکنون هیچ مبلغی به حساب گندمکاران 4 استان آذربایجان غربی، کردستان، همدان و زنجان واریز نشده است و تا هفته آینده امیدواریم 200 میلیارد تومان به کُردستان اختصاص یابد.

ذوالفقاری به برداشت 40 هزار تُن نخود پاییزه در سالجاری در سطح 100 هزار هکتار از اراضی استان اشاره کرد و گفت: برداشت نخود با کمباین موضوع مهمی است که در چند نقطه استان صورت گرفته و امیدواریم بتوانیم کل سطح زیر کشت این محصول را بصورت مکانیزه برداشت کنیم.

وی به گسترش کمی و کیفی محصول استراتژیک کلزا دراستان اشاره کرد و گفت: در سال زراعی جاری از  500 هکتار سطح زیر کشت کلزا 650 تُن برداشت شده است.

ذوالفقاری سطح زیر کشت گندم در استان را 33 هزار هکتار و محصول جو را  3 هزار هکتار عنوان کرد و افزود: دو برنامه اساسی جهاد کشاورزی استان در بحث زراعت، کشت نشائی در محصولاتی مانند چغندر قند و ذرت است.