جهش تولید | چهارشنبه، ۷ آبان ۱۳۹۹

خرید گندم باید از طریق سامانه انجام شود - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

خرید گندم باید از طریق سامانه انجام شود

خرید گندم باید از طریق سامانه انجام شود


رئیس سازمان تعاون روستایی کردستان:

خرید گندم باید از طریق سامانه انجام شود

احمد زکریایی نژاد شامگاه یکشنبه نخستین کار گروه خرید گندم مازاد بر نیاز کشاورزان که در سالن جلسات فرماندار بانه برگزار شد افزود: هنگ مرزی باید در مرزها نظارت کامل داشته باشد و اجازه ندهند که گندم خارجی وارد چرخه سیستم تولید ما شود.
وی خاطر نشان کرد: جهاد کشاورزی مسئول خرید گندم کشاورزان است و باید افرادی را که تاکنون در سامانه ثبت نام نکردند، ثبت نام کنند و خرید گندم از طریق سامانه ها شهرستان انجام شود.
زکریایی نژاد تاکید کرد: باید کشاورزان گندم تولیدی خود را به مراکز دولتی تحویل دهند و از مراکز دولتی بویژه مراکز نزدیک آموزشی برای بحث دپوی گندم استفاده کنند.
وی مهمترین مسله در بحث خرید گندم را نبود اینترنت دانست و افزود: انتظار داریم مخابرات زمینه را برای فعالیت سامانه های خرید فراهم کند و همچنین در مراکز خرید از باسکول های استاندارد استفاده شود.
وی گفت: گندم تولید استان کردستان جزء گندم های پاک و با کیفیت است اما در بعضی موارد به دلایل مختلف به گندم تولید شده آسیب وارد می شود، که باید پیشگیری شود.
**امسال تولید گندم بیش از 40 درصد کاهش داشته است
در ادامه این جلسه رئیس سازمان نظام صنفی استان گفت: با توجه به سرمازدگی و کاهش بارندگی و سن زدگی، شاهد کاهش تولید 40 درصدی گندم در استان کردستان بوده ایم.
عبدالله فرجی افزود: با کاهش تولید گندم در استان، کشاورزان متضرر شدند که باید این ضررها برای کشاورزان جبران شود.
وی با اشاره به محدود بودن کشت گندم در بانه خاطر نشان کرد: بانه با توجه به موقعیت جغرافیایی که دارد به عنوان قطب تولید گندم شناخته نشده و محصول گندم در میزان محدود کشت می شود.
فرجی اضافه کرد: باید فعالیت کومباین ها با نظارت جهاد کشاورزی انجام شود با توجه به اینکه در کومباین ها هنگام برداشت ریزش به وجود می آورند و عملا بخشی از گندم تولید شده از این راه هدر می رود.
وی گفت: قیمت گندم باید عادلانه باشد و بر هزینه حمل و نقل گندم نظارت شود و همچنین از بذرهای مناسب برای کشت استفاده شود.

 

آدرس کوتاه :