جهش تولید | شنبه، ۴ بهمن ۱۳۹۹

خاطرات دوران انقلاب - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

خاطرات دوران انقلاب

خاطرات دوران انقلاب


شهيد مهدی عراقی يكی از ياران امام(ره) و انقلاب بود كه فعاليت‌هاي مبارزاتي خود را با عضويت در سازمان فدائيان اسلام آغاز كرد و تا پيروزي انقلاب و پس از آن تا زمان شهادت از ياران مخلص امام بود.

شهید عراقی در سال 1343 در سالگرد 15 خرداد دستگیر شده و دو ماه بعد آزاد ‌شد. پس از اعتراض امام به لایحه کاپیتولاسیون که توسط حسنعلی منصور نخست وزیر وقت به مجلس برده شد و نمایندگان آن را تصویب نمودند، امام را به ترکیه تبعید کردند.

بعد از تبعید امام خمینی شهیدان مهدی عراقی و صادق امانی درون جمعیت موتلفه شاخه‌ای نظامی ایجاد کردند و دست به ترورهای انقلابی زدند. یکی از این افراد حسنعلی منصور بود که توسط شهید محمد بخارایی به هلاکت رسید.

سرانجام شهید عراقی در سال 1355 پس از 13 سال از زندان ساواک آزاد شده و با شروع انقلاب به توصیه شهید بهشتی برای سامان دادن به وضع اسکان امام در نوفل لوشاتو به سمت پاریس رهسپار شد.

شهيد عراقي در تاریخ 12 بهمن 1357 به همراه امام امت از فرانسه وارد تهران شد. نشریه امید جوان این بازگشت را چنین ترسیم کرده است:

در آن روز لحظه‌ای که پرواز انقلاب در فرودگاه نشست و همه چشم‌ها و دوربین‌ها به روی درب خروجی هواپیما نشانه رفته بود تا اینکه اولین نفر از هواپیما خارج شد روی پله ها ایستاد و به این طرف و آن طرف نگاهی انداخت و در حالي که از پله‌ها پایین می‌آمد باز همه چیز و همه کس را مواظب بود. در آن لحظه این سوال برای همه خبرنگاران داخلی و خارجی مطرح بود که «او کیست؟»... بعدا فهمیدیم کسی که قبل از همه از هواپیما خارج شد حاج مهدی عراقی از یاران صمیمی حضرت امام (ره) ... [بود]».

شهید مهدی عراقی پس از انقلاب توسط امام به ریاست زندان قصر که خود سال‌های زیادی را در آن سپری کرده بود منصوب شد و سپس ریاست شورای مرکزی و سرپرستی امور مالی کیهان را برعهده گرفت.

سرانجام ایشان در چهارم شهریور 1358 به همراه پسرش حسام که در حال رفتن به محل کار خود بودند توسط گروه افراطی فرقان به فیض شهادت نائل شد.

به فرمان امام (ره)، پیکر مطهر شهید عراقی به شهرستان قم منتقل گردید. در تشییع باشکوهی که صورت گرفت، حضرت امام(ره) نیز شرکت کرد و سپس در جوار حرم حضرت معصومه(س) مراسم تدفین انجام شد

آدرس کوتاه :