جهش تولید | شنبه، ۴ بهمن ۱۳۹۹

خاطرات دوران انقلاب - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

خاطرات دوران انقلاب

خاطرات دوران انقلاب


در دوران مبارزات انقلابی ملت ایران افراد و گروه های بسیاری حضور داشتند و یکی از آنها دکتر شهید محمدعلی فیاض بخش بود.

شاگرد استاد شهید مطهری و دانشجوی ممتاز رشته پزشکی که به زبان های آلمانی و عربی مسلط بود.

دکتر نفیسه فیاض بخش خواهر شهید دکتر محمدعلی فیاض بخش در معرفی مبارزات برادرش می گوید، شهید فیاض بخش هر سال به دلیل آشنایی به احکام و تسلط به زبان عربی به حج مشرف می شد، در یکی از سفرهای خانه خدا یک حاجی ایرانی را می بینند که نمازش را صحیح نمی خواند و به اعمال حج آشنا نیست.

با برقراری ارتباط دوستانه او را آموزش می دهد با گذشت ۲ ماه از بازگشت از سفر حج شهید فیاض بخش ضمن تماس با منزل دوستش مطلع می شود که وی مرحوم شده است.

پس از مراجعه به منزل او علت مرگ همسفر خود را از همسرش می پرسد و او در پاسخ می گوید، شوهرش یکی از مسئولان ویژه ساواک بوده که پس از بازگشت از حج توبه می کند و استعفایش را می دهد، اما با آن موافقت نمی کنند و بعد از مدت کوتاهی از او می خواهند برای مأموریتی که فقط او می تواند انجامش بدهد به محل کارش مراجعه کند.

او از خداوند می خواهد شرایطی را فراهم کند که توبه را نشکند، در همان شب درخواستش مورد لطف الهی قرار گرفته و او فوت می کند.

دکتر نفیسه فیاض بخش، بنیانگذاری آموزش کمک های اولیه را در دوران مبارزات مردم، دیگر شیوه مبارزاتی برادرش می داند و می گوید در زمانی که وسایل کمک های اولیه در شهر کمیاب شده بود او با لوازم خیاطی موجود آموزش می داد و مجروحینی را در حیاط منازل درمان می کرد.

شهید فیاض بخش در دوره محرومیت جامعه دینی از شناخت و مطالعه مذهبی، براساس نهج البلاغه و جلسات آشنایی با اسلام برای اهل فامیل و دوستان تشکیل می داد به تفسیر مفاهیم این کتاب می پرداخت.

او پس از پیروزی انقلاب اسلامی وزیر مشاور و رئیس سازمان بهزیستی دولت شهید رجایی بود و در ۴۸ سالگی در هفتم تیر ماه سال ۶۰ در دفتر حزب جمهوری اسلامی به درجه رفیع شهادت نایل شد.

آدرس کوتاه :