رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۸

حوزه اصناف و تجارت بانه موفق‌تر از سایر بخش‌های صنعتی است - نمایش محتوای خبر

 

 

حوزه اصناف و تجارت بانه موفق‌تر از سایر بخش‌های صنعتی است

رئیس اداره صنعت،معدن وتجارت بانه:

احمد رحمانی ، با بیان اینکه با توجه به وضیت و امکانات موجود تا 90 درصد از فعالیت اداره راضی بودیم، عنوان کرد: وضعیت کلی اشتغال و صنعت در شهرستان بانه در سه بخش جداگانه مطرح است.

وی گفت: در حوزه اصناف و تجارت موفقیت شهرستان بانه به لحاظ مرزی بودن موفق‌تر از سایر بخش‌ها بوده‌ است که در حدود 11 تا 12 هزار واحد صنفی و 91 پاساژ در این شهرستان فعالیت دارند.

رحمانی با بیان اینکه 17 تا 18 هزار نفر در این بخش مشغول فعالیت هستند، بیان کرد: در این بخش، اداره صنعت، معدن و تجارت در راستای تنظیم نظم و ساماندهی اصناف توانسته خوب عمل کند و تقریبا بیشتر افرادی که وارد شهرستان بانه می‌شوند از نحوه برخود و عملکرد واحدهای صنفی راضی بوده‌اند.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان بانه با اشاره به اینکه در بخش صنعت تعریف آنچنانی نداریم، افزود: 23 واحد فعال داریم و حدود 390 نفر اشتغال‌زایی دارند و جدیدا با توجه به کارهایی که کرده‌ایم در سه ماه زمستان سال گذشته، 13 سرمایه‌گذار برای دریافت پروانه تاسیس جذب سازمان شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه 7 کارگاه تعطیل هستند و باید با ایجاد تسهیلات آسان در راه‌اندازی مجدد آنها تلاش کرد، گفت: 73 تا 74 واحد پروانه تاسیس دارند و تقریبا 60 درصد کارها انجام شده‌ است و به زودی راه اندازی می‌شوند.

رحمانی تصریح کرد: در شهرک‌های صنعتی، 16.5 هکتار زمین را در اختیار داریم که نیمی از آن واگذار شده‌ است و با توجه به مشکلات آب، برق و مشکلات جاده‌ای برای رفع این موانع قول مساعد گرفتیم.

به گفته وی، هرچند کارگاه‌ها زیاد بزرگ نیستند و از 7 تا 30 نفر مشغول فعالیت بوده اما با صحبت‌هایی که انجام شده است، اگر اه‌اندازی کارخانه لاستیک‌سازی به مرحله احداث برسد، برای هزار و 500 نفر اشتغال‌زایی ایجاد خواهد کرد.

رحمانی خاطرنشان کرد: در بخش معدن برای 33 نفر شغل ایجاد شده و 9 معدن فعال و نیمه فعال داریم که دارای سنگ لاشه بوده و قرار بر این است در سال‌های آینده انتهای معدن سقز - بانه در اختیار شهرستان بانه قرار گیرد.