جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۹۹

حق الناس در انتخابات - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

حق الناس در انتخابات

حق الناس در انتخابات


یکی از مسائلی که با شروع فرآیند انتخابات به طور جدی مورد تاکید مقام معظم رهبری قرار گرفته است موضوع حق الناس است که برای جلوگیری از تضعییع حق مردم باید توجه ویژه ای توسط مسئولان به آن صورت گیردآیت الله خامنه ای حق الناس در بحث انتخابات را به شش شاخص کلی تقسیم کردند...

یکی از مسائلی که با شروع فرآیند انتخابات  به طور جدی مورد تاکید مقام معظم رهبری قرار گرفته است موضوع حق الناس است که برای جلوگیری از تضعییع حق مردم باید  توجه ویژه ای توسط مسئولان  به آن صورت گیرد.
آیت الله خامنه ای حق الناس در بحث انتخابات را به شش شاخص کلی تقسیم کردند و بر روی این مسئله که حق الناس فقط تخلف در خواندن آرا نیست و مسائل دیگری هم وجود دارند که باید به آن توجه کرد به شش محور اصلی حق الناس اشاره کردند

·         حق‌الناس فقط تخلف در خواندن آرا نيست

·         اگر کسی صلاحیت داشت او را رد نکنیم و به او میدان بدهیم

·         اگر کسی صلاحیت قانونی نداشت با بی‌دقتی او را وارد عرصه نکنیم

·         امانت آراي مردم در شمارش، ثبت و جمع‌بندي اعلام نتايج حفظ شود

·         نتايج قانونی انتخابات پذيرفته‌شود

·         رفیق‌بازی و جناح‌بازی در لیست‌های انتخاباتي دخالت نيابد


مقام معظم رهبری درباره انتخابات فرمودند: انتخابات نعمتی بزرگ و از برکات نگاه روشن و عمیق امام بزرگوار است. انتخابات را خراب نباید کرد. بعضی ها خوششان می آید و عادت دارند که از نزدیکی انتخابات، دائم بدمند بر کوس نامطمئن بودن انتخابات. این خیلی عادت و مرض بدی است. انتخابات، انتخابات سالمی است. از اول انقلاب تا به حال در انتخابات، تخلف سازمان یافته مطلقاً وجود نداشته و رفتار همه دولتها رفتار مسئولانه بوده است.
 
رهبر انقلاب درباره‌‌ مسأله‌ "حق الناس" در انتخابات خاطر نشان کردند: در زبان‌ها تکرار می‌شود که فلانی گفته که "حق‌الناس"؛ باید به عمق حق‌الناس برسیم. حق‌الناس فقط به این معنی نیست که در خواندن آرا تخلف نکنند. یکی از موارد رعایت حقوق مردم این است که آدم صالح را رد نکنیم و ناصالح را راهش ندهیم. اگر در انتخابات خبرگان یا مجلس آدمی باشد که صلاحیت قانونی ورود را نداشته باشد و ما اغماض و صرف‌نظر کنیم، این هم باطل کردن و خراب کردن حق مردم است.
 
مقام معظم رهبری در ادامه افزودند: حفظ امانت یکی دیگر از موارد حق‌الناس است. آن کسانی که رأی‌ها را شمارش، ثبت، جمع‌آوری و گزارش می‌کنند و همه‌ مسئولانی که در کار انتخابات هستند، اندک تخلف آنها، خیانت در امانت است.
 
رهبر انقلاب در ادامه تاکید کردند: پذیرش نتیجه‌ قانونی انتخابات حق‌الناس است؛ ضد کاری که در سال ۸۸ انجام شد و یک حرف منکر و مستنکری برای ابطال رأی ۴۰ میلیون نفر مطرح شد. بنده با اینها خیلی مماشات کردم اما بنابر این نبود که گوش کنند. من واقعأ نمی‌دانم خسارت‌های ۸۸ که هنوز جبران نشده، تا کی جبران می‌شود.
 
حضرت آیت الله خامنه ای فرمودند: بُعد دیگر حق‌الناس رعایت حق در سیاهه‌ها و فهرست‌های پیشنهادی است. کسانی که این لیست‌ها را می‌دهند ببینند که چه کسی شایسته است؛ رعایت حق را بکنند نه رعایت جناح‌بازی و رفیق‌بازی.
 
مقام معظم رهبری افزودند: مورد بعدی حق‌الناس مربوط به مردم است. مردم ببینند که این مجموعه‌هایی که فهرست پیشنهاد می‌دهند کدام قابل اعتمادند و از طرف کجا و چه کسی پیشنهاد شده است. این‌جور نیست که همه از روی صفا و علاقه‌مندی به انقلاب فهرست بدهند.

آدرس کوتاه :