سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

حرکات ورزشی و زنده شدن بارقه های حیات در دل توانجویان ذهنی - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

حرکات ورزشی و زنده شدن بارقه های حیات در دل توانجویان ذهنی

حرکات ورزشی و زنده شدن بارقه های حیات در دل توانجویان ذهنی


کردستان

حرکات ورزشی و زنده شدن بارقه های حیات در دل توانجویان ذهنی

مشکلات زیادی پیش روی توانجویان ذهنی وجود دارد و هماهنگی بین رفتار و اعمال این افراد کار بسیار مشکلی است و موانع و مشکلاتی در تعاملات اجتماعی آنها بوجود می آورد.
بنا بر اظهارات و درد دل های یکی از خانواده ها، فرزندان آنها به دلیل کم تحرکی در معرض چاقی و ابتلا به بیماری های مختلف قرار دارند و به دلیل برخی مشکلات رفتاری نمی توانند به درستی با دیگران ارتباط برقرار کنند.
اگر تعداد معدودی از مکان های ورزشی اقدام به پذیرش آنها کنند مشکلات زیادی در میان این ها به وجود می آید بنابراین این افراد در صورت تمایل برای ورزش کردن مجبور به استفاده از سانس های خصوصی هستند و این امر هزینه زیادی را به خانواده ها تحمیل می کند.
بدون شک اگر این امکان وجود داشته باشد که این افراد، در جمعی شبیه به خود با مربیان متخصص ورزش معلولان ذهنی فعالیت کنند، خدمت بزرگی به این خانواده ها و فرزندان آنها خواهد شد.
موسسه توانبخشی ولیعصر(عج) پس از سال ها خدمت به کودکان و بزرگسالان استثنایی اشراف کاملی به نیازهای این قشر از جامعه دارد و با توجه به خلاهای موجود در سطح جامعه در زمینه ورزش ذهنی و ضرورت ایجاد امکانات برای پر کردن اوقات فراغت این افراد، پس از جلسات کارشناسی و پیگیری های مداوم، علی رغم تمامی محدودیت هایی که در این زمینه وجود دارد، از سال 1387 اقدام به اجرای طرح ورزش همگانی برای دختران و پسران کم توان ذهنی آموزش پذیر شهر تهران کرده است.
این موسسه از زمان اجرای این طرح تاکنون اقدام به برگزاری دوره های ورزشی خاص کودکان، نوجوانان و جوانان کم توان ذهنی دختر و پسر هفت تا 25 سال کرده و در مسیر ورزش همگانی معلولان ذهنی قدم های موثری برداشته و در کمک به شادابی مددجویان و سهیم شدن در شادی خانواده ها موفق بوده است.
طرح ورزش بصورت رایگان اجرا شده و شرایط پذیرش پیچیده ای ندارد، در جلسه اول بچه ها مورد ارزیابی قرار می گیرند و در صورتی که بیش فعالی شدید و مشکلات رفتاری حاد نداشته باشند و یا اتیسم شدید نباشند، برای شرکت در طرح پذیرفته خواهند شد.
حرکاتی که در این طرح با بچه ها تمرین می شود بیشتر در راستای بالا بردن دقت و تمرکز بچه ها است و بیشتر شامل مبانی ورزش مانند نرمش، کاربا توپ، کار با حلقه و... است.
در راستای بهره مندی مددجویان بیشتری از خدمات این طرح، تاکنون در شهرهای مشهد، کاشان، شیراز و یزد به مرحله اجرا در آمده و از تابستان 95 در شهرسنندج نیز در حال اجرا است.
نماینده موسسه توانبخشی ولیعصر در سنندج در این رابطه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: این طرح از مرداد ماه سال 95 در شهرستان سنندج و در میان کودکان، نوجوانان و جوانان هفت تا سن 25 سال آغاز شده و در حال اجرا است.
آرزو نوری با بیان اینکه رشته های ورزشی که در قالب این طرح اجرا می شود و بر روی آن تمرکز داریم آمادگی جسمانی، نرمش و پرش است گفت: موسسه تمام سعی خود را انجام خواهد داد که سایر رشته ها همچون شنا را گسترش دهد.
به گفته وی توسعه خدمات اجتماعی مناسب در چشم انداز برنامه های آینده این موسسه است.
وی افزود: طرح ورزش در زمینه توانمندی معلولان بسیار تاثیرگذار بوده و بسیاری از این افراد بوده اند که 18 سال حتی توانایی بالا رفتن از پله را نداشته اند اما با شرکت در این طرح، هم اکنون براحتی می توانند پرش داشته باشند و همین امر موجب استقبال بسیار خوب خانواده ها شده است.
نماینده موسسه توانبخشی ولیعصر در سنندج با بیان اینکه با همکاری بهزیستی این افراد را شناسایی کرده و تاکنون حدود 50 نفر در این طرح شرکت کرده اند اظهار کرد: بنا داریم که این طرح را بجز سنندج در دیگر شهرستان های استان نیز اجرا کنیم تا معلولان بیشتری از مزایای این طرح بهره مند شوند.
وی در ادامه رشد قابلیت های جسمی، ذهنی و اجتماعی، فراهم کردن زمینه آرامش، بالندگی، شادابی و افزایش اعتماد بنفس، ایجاد فرصت بهره مندی یکسان توسط همه اقشار گروه هدف و کشف استعدادها و توانمندی ها را از جمله اهداف این طرح عنوان کرد.
نوری با تقدیر از مدیرعامل موسسه ولیعصر و مدیر بخش اجتماعی موسسه برای فراهم کردن این فرصت و همچنین همکاری مدیر بهزیستی شهرستان سنندج ابراز امیدواری کرد، در آینده ای نزدیک این طرح به سایر شهرستان ها نیز سوق داده شود.
امید می رود روزی برسد که هیچ کودکی بدلیل معلولیت از لذت زندگی و حضور در اجتماع محروم نشود و جامعه به این درجه از آگاهی برسد که معلولیت محدودیت نمی اورد.
سالانه بیش از 800 مددجو از خدمات بخش اجتماعی موسسه توانبخشی ولیعصر(عج) بهره مند می شوند.
خانواده هایی که در استان و شهر سنندج متقاضی شرکت فرزندان خود در این طرح باشند می توانند با شماره های 09183844749 و 08733247815 تماس گرفته و یا به آدرس چهار راه صفری، ساختمان بهزیستی شهرستان سنندج مراجعه کنند.

 

آدرس کوتاه :