جهش تولید | شنبه، ۱۵ آذر ۱۳۹۹

جنگل ها و مراتع استان زون بندی شوند/ مدیریت یکپارچه برای حفاظت از آبیدر ضروری است - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

جنگل ها و مراتع استان زون بندی شوند/ مدیریت یکپارچه برای حفاظت از آبیدر ضروری است

جنگل ها و مراتع استان زون بندی شوند/ مدیریت یکپارچه برای حفاظت از آبیدر ضروری است


معاون هماهنگی امورعمرانی استاندار کردستان عنوان کرد:

جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان کردستان با حضور دستگاه های عضو درمحل معاونت عمرانی استانداری برگزار شد.

دراین جلسه معاون هماهنگی امورعمرانی استاندار کردستان با یادآوری زون بندی کوه آبیدر طی دو سال گذشته و واگذاری حفاظت از آن به دو دستگاه منابع طبیعی و شهرداری اظهار کرد: علاوه بر ایام عادی در روزهای تعطیل نیز، باید این دو مجموعه کار حفاظت از زون مخصوص خود را انجام بدهند.

وی با یادآوری اقدامات مثبت و سازنده سازمان های مردم نهاد در اطفای حریق تصریح کرد: باید از ظرفیت های مردمی بیشتر و بهتر در این راستا بهره برد.

قادری با تأکید بر اینکه فرماندهی عملیات در هنگام وقوع حریق برعهده منابع طبیعی خواهد بود و استانداری و فرمانداری ها نقش نظارتی خواهند داشت، خاطرنشان کرد: نصب تابلوهای هشدار دهنده در مکان های مورد نیاز از جمله ورودی پارک آبیدر، باید انجام بگیرد.

معاون استاندار کردستان افزود: مناطق جنگلی و مراتع در شهرستانها باید زون بندی شوند و دستگاه های مرتبط وظیفه حفاظت و حراست از زون های تعیین شده را بر عهده داشته باشند.

وی با یادآوری قانون اختصاص 5 درصد از اعتبارات استانی به حوزه مدیریت بحران خاطرنشان کرد: اگرچه با مدیریت مناسب می توان بسیاری از مشکلات را کاهش داد، اما تأمین اعتبار نیز مسئله مهمی است و باید به صورت جدی در دستور کار قرار بگیرد.

قادری با اشاره به اینکه باید از ظرفیت دهیاری ها و تجهیزات آنها نیز در هنگام اطفای حریق استفاده شود، افزود: سال گذشته از محل منابع دهیاری ها، این تجهیزات خریداری شد و اکنون، موجود و قابل استفاده است.

معاون استاندار کردستان، مدیریت یکپارچه و هماهنگ را موجب حل بسیاری از مشکلات، حتی با وجود کمبود اعتبارات دانست و افزود: این مسئله در خصوص حفاظت از منطقه تفریحی آبیدر اهمیت بیشتری دارد.

وی در پایان، آموزش و اطلاع رسانی پیرامون اهمیت حفاظت از آبیدر و دیگر مناطق جنگلی استان را بسیار مهم دانست و تصریح کرد: رسانه ها و به ویژه رسانه ملی باید در این زمینه اقدامات لازم را انجام بدهند.

در پایان این جلسه مقرر شد شهرداری و منابع طبیعی، هر کدام در زون های تعریف شده و مختص خود، نسبت به برچیدن علف های هرزی که ممکن است در آبیدر موجب آتش سوزی شوند، اقدام نمایند.

منبع خبری:پایگاه اطلاع رسانی استانداری

آدرس کوتاه :