جهش تولید | پنج‌شنبه، ۶ آذر ۱۳۹۹

جشنواره «دف نوای رحمت» بین‌المللی شد/مداحی و مولودی‌خوانی بخش ویژه جشنواره - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

جشنواره «دف نوای رحمت» بین‌المللی شد/مداحی و مولودی‌خوانی بخش ویژه جشنواره

جشنواره «دف نوای رحمت» بین‌المللی شد/مداحی و مولودی‌خوانی بخش ویژه جشنواره


رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی کردستان بیان کرد:

جشنواره «دف نوای رحمت» بین‌المللی شد/مداحی و مولودی‌خوانی بخش ویژه جشنواره

امین مرادی اظهار کرد: هنر یکی از کاربردی ترین ابزار برای انتقال فرهنگ ها و فرهنگ سازی در زمینه‌های مختلف است.

وی تصریح کرد: امروز هنر به عنوان یک وسیله تأثیرگذار مورد توجه همه جوامع است که نگاه ویژه‌ای به آن دارند.

 رئیس حوزه هنری استان کردستان با بیان اینکه هنر یک امر فطری است و با فطرت انسان‌ها سازگار است، خاطرنشان کرد: هنر بهترین ابزار برای ابلاغ پیام دین است.

وی خاطرنشان کرد: هنر برخاسته از فطرت انسان است بنابراین در فطرت‌ها تأثیر می‌گذارد و در این میان هنر اسلامی از جایگاه بسیار ویژه‌ای برخوردار است.

به گفته مرادی، برگرفته از معرفت و شهود هنرمندانه، آرامش معنوی و اسلامی سوق دادن مخاطب به سوی توحید از ویژگی های هنر اسلامی است.

وی با تاکید بر اینکه زبان هنر زبانی بین‌المللی است، خاطرنشان کردهنر بهترین وسیله است که می‌توان از طریق آن پیام خود را به جهانیان برسانیم.

وی با بیان اینکه کردستان یکی از غنی‌ترین ظرفیت‌ها در حوزه هنر است، اظهار داشت: ظرفیت‌ها و استعدادهای بی‌نظیری در بخش‌های مختلف هنری در این استان وجود دارد که نمونه آن را در کمتر جایی از این کشور می‌تواند دید.

رئیس حوزه هنری استان کردستان افزود: فرهنگ و هنر در تار پود مردم کردستان تنیده است و همین امر موجب شده و همین امر موجب شده این استان ظرفیت کافی برای تبدیل شدن به قطب‌های هنری در رشته‌های مختلف را داشته باشد.

وی با بیان اینکه کردستان یکی از قطب‌ها تولید فیلم کوتاه در کشور است، گفت: تولیدات فیلم‌سازان توانمند این استان که با کمترین امکانات خلق می‌شود در جشنواره‌های معتبر داخلی و بین‌المللی همواره موفق به کسب بهترین رتبه‌ها می‌شود.

مرادی اضافه کرد: کردستان در زمینه موسیقی به ویژه ساز عرفانی دف نیز از جایگاه بسیار ویژه‌ای در کشور برخوردار بوده و به همین منظور جشنواره‌های مختلفی در همین راستا در این استان برگزار می‌شود.

وی برگزاری 6 دوره جشنواره دف‌نوازی دف نوای رحمت در سطح قابل قبول در این استان را متذکر شد و خاطرنشان کرد: امسال نیز به حول و قوه الهی هفتمین جشنواره دف‌نوازی دف‌نوای رحمت را که برای نخستین بار به صورت بین‌المللی در کشور برگزار می‌شود در استان کلید خواهیم زد.

رئیس حوزه هنری استان کردستان تصریح کرد: برگزاری هفتمین جشنواره دف نوازی دف نوای رحمت در کردستان به صورت بین‌المللی درخواست و مطالبه جدی تمام فعالین این حوزه در سطح کشور بود که خوشبختانه با نگاه ویژه مسوولان حوزه در مرکز و تلاش مسوولان و همکاران استانی امسال جامه عمل پوشانده می‌شود.

وی با بیان اینکه نوآوری در برگزاری این جشنواره همواره یکی از مباحث مورد تاکید و توجه حوزه هنری استان بوده است، گفت: سال گذشته در اقدامی زیبا برگزاری مراسم هزار دف را در حاشیه جشنواره در عمارت خسروآباد سنندج برگزار کردیم که مورد استقبال بسیار خوب هنرمندان و اقشار مختلف جامعه قرار گرفت.

مرادی اظهار داشت: امسال نیز در کنار بزگزاری این جشنواره به صورت بین‌المللی و ایچاد ظرفیت برای حضور دف‌نوازان و گروه‌نوازان از کشورهای مختلف گروه‌های موسیقی آئینی منتخب کشور هم اجرا خواهند داشت.

وی یادآوری کرد: هفتمین جشنواره سراسری  دف‌نوازی «دف نوای رحمت» با شعارهنر، همگرایی و مهربانی امسال برای نخستین بار به صورت بین‌المللی و در سه بخش بین‌المللی، اصلی و ویژه با هدف ترویج مضامین و مفاهیم رفیع اسلامی و انسانی، کشف و حمایت از استعدادهای جوان درراستای  مقابله با تهاجم فرهنگی، خلق و تولید آثار هنری فاخر و نمونه برای ابلاغ تعالیم اسلامی و  توجه به موسیقی‌های خانقاهی و عرفانی برگزار خواهد شد.

رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی کردستان اظهار داشت: برای نخستین بار مداحی و مولودی‌خوانی از بخش‌های ویژه این جشنواره است که امیدواریم اضافه شدن این بخش‌ها بتواند بر غنای بیشتر این رویداد ارزشمند فرهنگی بیفزاید.

 

منبع خبرگزاری: فارس

آدرس کوتاه :