رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

جزء خوانی قرآن کریم - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

برنامه های سیما

جزء خوانی قرآن کریم

جزء خوانی قرآن کریم


 

روزه سپر آتش

قال رسول الله صلى الله عليه و آله:

الصوم جنة من النار.

رسول خدا صلى الله عليه و آله فرمود:

روزه سپر آتش (جهنم) است. «يعنى بواسطه روزه گرفتن انسان از آتش جهنم در امان خواهد بود.»

الكافى، ج 4 ص 162

در تمام سال، ماهى به عظمت ماه پر برکت رمضان نیست; زیرا ماهى است که خداوند آن را جهت اهداى بالاترین هدیه خود به جهان بشریّت، یعنى «قرآن مجید» برگزیده است.

از سوى دیگر، ماهى است که شب قدر در آن واقع شده، شبى که مقدّرات یکسال انسانها - بر حسب شایستگى ها و لیاقت هایشان - تعیین مى گردد و عبادت آن برتر از عبادت هزار ماه است!

از سوى سوم، بهار عبادت و ماه تعلیم و تربیت، ماه طهارت و پاکى و ماه تقوا و خودسازى است; ماهى که مراحل قرب الهى و سیر و سلوک الى اللّه را با گام هاى سریع و استوار مى توان پیمود.

در اهمّیّت این ماه همین بس که پیغمبر اکرم(صلى الله علیه وآله) در آستانه ماه مبارک رمضان طىّ خطبه اى چنین فرمود:

«اى مردم! ماه خدا با برکت و رحمت و مغفرت به شما روى آورده; ماهى که نزد خدا برترین ماه هاست، روزهایش برترین روزها و شبهایش برترین شبها و ساعاتش برترین ساعات است.

ماهى است که در آن به میهمانى خدا دعوت شده اید و مورد کرامت و احترام الهى قرار گرفته اید; نفس هاى شما در آن حکم تسبیح را دارد، خواب شما در آن عبادت، عمل شما مقبولِ (درگاه الهى) و دعاى شما در آن مستجاب است!

با نیّت هاى صادق و قلب هاى پاک از خدا بخواهید که شما را موفّق به روزه این ماه و تلاوت قرآن در آن کند; زیرا شقىّ و دور از سعادت کسى است که در این ماه (که دریاى رحمت الهى موّاج است) از رحمت و مغفرت او محروم گردد...».

سپس دستورهاى مؤکّدى درباره صدقه به نیازمندان، احترام به بزرگترها، محبّت به کوچکترها، صله رحم، حفظ زبان و چشم و گوش از گناه، نوازش یتیمان و توبه از گناه، دعا کردن ـ به ویژه هنگام نمازها ـ فرمود; سپس درباره اهمّیّت افطارى دادنِ روزه داران سخن گفت، تا آن جا که حتّى کسانى که توانایى ندارند، مى توانند با دانه اى خرما یا جرعه اى از آب در این کار خیر شرکت جویند!

در پایان خطبه فرمود: «اى مردم! درهاى بهشت در این ماه گشوده است، از خداوند بخواهید آن را به روى شما نبندد و درهاى دوزخ بسته است، از پروردگارتان بخواهید آن را به روى شما نگشاید! و شیاطین در این ماه در زنجیرند، از خداوند بخواهید آنها را بر شما مسلّط نکند!» امیر مؤمنان على(علیه السلام) عرض کرد: یا رسول اللّه! برترین اعمال در این ماه چیست؟ فرمود: پرهیز از گناهان!»

خوشبخت و سعادتمند کسانى هستند که ارزش والاى این ماه را بشناسند و از برکاتِ بى پایان آن بهره گیرند و مشکلات معنوى و مادّى خود را به برکت روزه ها و عبادات در این ماه حل کنند.

البتّه براى بهره گیرى بیشتر از برکات مادّى و معنوى و آثار و ثواب هاى ماه مبارک رمضان، نباید تنها به روزه گرفتن اکتفا کرد، بلکه باید از گناهان اجتناب نمود و با خودسازى و مراقبت و دورى از آلودگى ها، جان خویش را در معرض وزش نفحات رحمانى و عنایات ویژه سبحانى قرار داد.

بارالها! همه ما را موفّق بدار، و قرین رحمت و عنایت کن.

 

 

دلايل توجيهي طرح: (سیاست­ها و اولویت­های رسانه ملی، اقتضائات بومی و محلی براساس اطلس فرهنگی و سند توسعه استان، موضوع سال و ...)

حاکمیت ارزشهای ایرانی و اسلامی برتمامی سیاست گذاری ها و برنامه ریزی های تولیدات

 

خــلاصه طرح:

برنامه جزءخوانی قرآن مربوط به پوشش تصویری قرائت 30 جزءقرآن کریم در ماه مبارک رمضان می باشد. در این برنامه از قاریان برتر استان جهت ترتیل خوانی قرآن با حضور مردم شریف استان در مسجد جامع سنندج دعوت بعمل آمده، تا ضمن بهره مندی این افراد از تلاوت قرآن در مسجد، بتوان با یک پوشش تصویری خوب توسط دوربین های سیمای مرکز کردستان دیگر هم استانی هایمان از این ترتیل خوانی قرآن، بهره مند ساخت. سعی می شود پوشش تصویری این برنامه با استفاده از ابزار حرکتی (تراولینگ و پروجیب) موجود در سازمان به بهترین شکل ممکن صورت گیرد و همزمان با قرائت قاریان، تایتل عربی و معنی فارسی قرآن روی صفحه تلویزیون حک می شود.

 

محورهای چهارگانه

دین: انس با قرآن -  توصیف خداوند متعال

اخلاق: ساده زیستی – پرهیزگاری – آموزش اخلاق اسلامی – آثار ایمان و عمل صالح – یاد خدا

امید: اعتماد سازی – تمدن اسلامی ایرانی – امید از دیدگاه قرآن – زندگی هدفمند

آگاهی: ایجاد وحدت و همدلی – فتنه شناسی

 

اهداف تولید (براساس گزیده افق رسانه)

تعمیق و ارتقای معرفت و ایمان روشن بینانه و اخلاق فاضله و رفتار دینی خالصانه آحاد جامعه و حفظ و اعتلای فرهنگ و هدایت ایرانی اسلامی

اهداف محتوايي و رفتاری (با توجه با سیاستهای اجرایی افق رسانه)

تبین و ارتقای دانش و باورهای عمومی جامعه در زمینه حقانیت احکام و ارزش های اسلامی

ارتقای سطح تعلقات جامعه نسبت به اسلام و فرهنگ اسلامی

 

محورهای موضوعی (با توجه به سياستهاي اجرايي افق رسانه)

تبین پاسخ های اسلام به نیازهای فردی و اجتماعی انسان امروز

زمینه سازی برای رشد فضایل اخلاقی و معنوی در جامعه

عمق بخشی  (پیامهای اصلی و فرعی)

رعایت گسترش باورهای دینی و ترویج معارف اسلافی

گسترش فضایل اخلاقی و تاکید بر تفکر

 

موضوعات خاص

فعالیتهای قرآنی استان کردستان

 

عوامل برنامه:

تهیه کننده: فواد منصوری

کارگردان: مسعود یوسفی

دستیار تهیه: وریا روح الهی

تصویربرداران: فیروز رضایی - سیوان زارعی - حمدی فیروزی - ارسلان بهمنی

صدابردار: آروین اسدنژاد

دستیاران صدا و تصویر: فاتح صلاحی - ادریس مفاخری - مهران حیدری  سامان ملایی