رونق تولید ملی | شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۸

جایزه بین المللی ابراهیم خان یونسی در بانه برگزار می شود - نمایش محتوای خبر

 

 

جایزه بین المللی ابراهیم خان یونسی در بانه برگزار می شود

اولین جایزه ادبی بین المللی ابراهیم خان یونسی :

جایزه بین المللی ابراهیم خان یونسی در بانه برگزار می شود

شب بو محمدیانی گفت: مجوز برگزاری جایزه ادبی ابراهیم خان یونسی در مرداد سال 94 صادر شد و فراخوان این جایزه نیز تا دی 94 ادامه داشت.
او افزود: بعد از اتمام مهلت ارسال آثار، هیات علمی این جایزه ادبی، هیات داوران را انتخاب کردند و هیات دواران نیز هم اکنون در حال داوری و نقد و بررسی آثار هستند.
وی خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه آثار از اقلیم کردستان برای شرکت در این جایزه ارسال شده مجوز آن بین المللی شد و این امر یکی از دلایل تاخیر در برگزاری جایزه ادبی ابراهیم خان یونسی بود.
محمدیانی با اشاره به نحوه اجرای جایزه ابراهیم خان گفت: جایزه در دو روز برگزار می شود که روز اول افتتاحیه و روز بعد اختتامیه جایزه خواهد بود که در این دو روز نیز چند پنل اجرا می شوند.
وی گفت: آثار ارسالی شامل داستان، رمان، شعر، نقد و ترجمه است و در هر بخش سه داور آثار را داوری می کنند و متخصصین هر حوزه آثار را نقد و بررسی می نمایند.
رییس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی بانه اظهار داشت: در هرکدام از حوزه ها به یک اثر برتر که به تایید هیات داوران رسیده باشد جایزه اهدا می شود و در کل از پنج اثر برتر به انتخاب هیات داوران تجلیل می شود.
ابراهیم یونسی از نویسندگان و مترجمان مشهور کشور بود که بیش از ده ها عنوان کتاب نوشته و ترجمه کرده، بسیاری از آثار مطرح ادبیات و آثار پژوهشی جهان با ترجمه وی شناخته می شوند و به عنوان نسل اول مترجمان کشور در انتقال تجربیات اندیشه و فرهنگ غرب از زبان انگلیسی به فرهنگ و زبان فارسی، نقش بسیار برجسته ای داشته است.
یونسی، داستان نویس و مترجم کُرد، در سال 1305 در شهرستان بانه از توابع استان کردستان در خانواده ای خان زاده به دنیا آمد وی، از همان ایام کودکی از نعمت مادر محروم می شود و با پدر و مادر بزرگش زندگی را ادامه می دهد.
یونسی، عمرش را وقف نوشتن کرد 83 اثر از این نویسنده و مترجم به جا مانده است از جمله ترجمه های وی دن کیشوت و سه تفنگدار برای نوجوانان، آرزوهای بزرگ، خانه قانون زده و داستان دو شهر از چارلز دیکنز، اسپارتاکوس از هوارد فاست، طوفان از ویلیام شکسپیر، آشیانه عقاب از کنستانس، جنبه های رمان از ای ام فورستر، سیری در نقد ادب روس و دفتر یادداشت های روزانه یک نویسنده اثر فئودور داستابوسکی را می توان نام برد.
از آثاری هم که این نویسنده نامی به رشته تحریر در آورده است می توان به مادرم دو بار گریست، کج کلاه و کولی، خوش آمدی، شکفتن باغ، گورستان غریبان، دعا برای آرمین و داده شیرین اشاره کرد؛ همچنین کتاب هایی در حوزه داستان نویسی از وی به یادگار مانده است.
بسیاری از آثار داستانی ابراهیم یونسی در فضای کردستان است و خواننده به راحتی می تواند درک کند که خیلی از فضاهای رمان فضای جغرافیای، فکری و شخصیتی شهرستان محل تولدش بانه است.
بیشتر ترجمه های یونسی ترجمه رمان و تعدادی متون تاریخی در زمینه مساله کُرد، بوده است. یونسی با زبان شناسی و تسلط بر زبان کُردی، توانسته بر مخزن واژگان فارسی واژه اضافه کند.
ابراهیم یونسی در 19 بهمن 1390، بر اثر بیماری آلزایمر، دار فانی را وداع گفت و به دیار ابدیت پیوست.
به خواست خودش در مزار سلیمان بگ بانه زادگاهش با حضور هزاران فرهنگ دوست و ادیب کردستانی و ایرانی به خاک سپرده شد.
بانه در 242 کیلومتری غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.  

منبع خبرگزاری:ایرنا