جهش تولید | جمعه، ۳ بهمن ۱۳۹۹

تولید بیش از ۵۰ درصد از شمش طلای کشور در کردستان - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

تولید بیش از ۵۰ درصد از شمش طلای کشور در کردستان

تولید بیش از ۵۰ درصد از شمش طلای کشور در کردستان


سرپرست امور معادن و اکتشافات معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان، گفت:

تولید بیش از ۵۰ درصد از شمش طلای کشور در کردستان

مهدی مرادی افزود: تمام اقدامات در خصوص تولید طلای این معدن موازات با ملاحظات زیست محیطی انجام شده است. 

وی با بیان اینکه معدن طلای ساریگونی با دارا بودن ذخیره ۱۴. ۸ میلیون تن کانسنگ با عیار ۱. ۲۴ گرم در تن به مدت هفت سال مجوز بهره برداری دارد، تصریح کرد: سالیانه دو میلیون تن کانسنگ از این معدن استخراج خواهد شد.

به گفته مرادی سال ۹۴ میزان طلای تولیدی در این واحدذ معدنی ۵۰۰ کیلوگرم بود که بهره بردار قزاقی این معدن توانست، ۲ هزار و ۱۰۰ کیلوگرم طلا و ۵۰۰ کیلوگرم نقره تولید کند.

سرپرست امور معادن و اکتشافات معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان، افزود: در حال حاضر حدود ۵۴۰ نفر نیروی کار از هموطنان ایرانی و ۱۱۷ نفر نیروی خارجی در این معدن و واحدهای فرآوری تابع مشغول به کار هستند.

مرادی تصریح کرد: برای استحصال طلا از این معدن حتی یک لیتر آب شرب تصفیه شده شهری و روستایی مصرف نمی‌شود.

وی با بیان اینکه این معدن در سال گذشته بیش از ۵۰ درصد طلای کشور را تولید کرده است، گفتت: یکی دیگر از اقدامات خوبی که انجام شده، دراطراف معدن چاه‌هایی جهت نفوذ سیانور حفر شده و روزانه مانیتوربنگ می‌شود.

مرادی افزود: بر اساس آمارهای جدید معاونت معدنی سازمان صنعت کردستان، هم اکنون اکتشاف تکمیلی انجام شده و امید ذخیره چند برابری را پیش رو داریم. 

شرکت معدنی زرکوه متشکل ازسرمایه گذاران قزاقستانی و شرکت خدمات اکتشافی کشور است که هم اکنون درخواست فاز توسعه و تولید تا چهار تن طلا در سال را دارند که پیش بینی می‌شود تا پایان سال ۲۰۱۷ بتوانند تولید ۴ تن را عملیاتی کنند. 

برای راه‌اندازی این کارخانه تا کنون ۷۸ میلیون دلار هزینه شده است و از سال ۹۴ فعالیت خود را آغاز کرده است.

 

منبع خبرگزاری: صداوسیما مرکز کردستان

آدرس کوتاه :